• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

İYİLİK

İYİLİK

 

 

                Yüce rabbimiz bizi dünyaya hangimizin daha iyi ve güzel işler yapacağımızı sınamak için göndermiş bu gerçeği de mülk süresi ikinci ayeti kerimesinde şöyle beyan buyurmuş

   ‘ O ki hanginizin daha güzel davranacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratmıştır. O mutlak galiptir. Çok bağışlayıcıdır.’

      Kıymetli kardeşlerim!

   Hayat anlamsız bir varoluş olmadığı gibi, ölüm de sonu hiçlik olan bir yok oluş değildir. Aksine hayat hayırlı bir faaliyet alanı, ölüm ise bu hayırlı faaliyetlerin karşılığını bulacağımız ebedi varlık sahasına geçişi sağlayan bir dönüm noktasıdır.

 

     Aziz kardeşlerim!

  Hayatımızda yapacağımız en hayırlı iş, bu hayatı bizlere veren ve bizi yoktan var eden rabbimizi tanımak, ona iman etmek ve hiçbir şeyi ona ortak koşmamaktır.

  Onu tanımak

 ‘Ben cinleri ve insanları ancak beni tanısınlar ve bana kulluk etsinler diye yarattım.  (zariyat. 56)

  Ona hiçbir şeyi ortak koşmamak

 ‘ALLAH ile birlikte başka bir tanrıya tapıp yalvarma! Ondan başka tanrı yoktur. Onun zatından başka her şey yok olacaktır. Hüküm onundur ve siz ancak ona döndürüleceksiniz (kasas. 88)

   Ona iman etmektir

  ‘ Ey iman edenler! ALLAH’a, peygamberine, peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba iman (da sebat) ediniz. Kim ALLAH’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve kıyamet gününü inkâr ederse tam manasıyla sapıtmıştır.(nisa. 136)

  Ve imanımızda tereddütler olmaması gerekir imanda tereddüte yer yoktur böyle bir iman rabbimiz tarafından kabul görmeyecektir çünkü şüphe içinde iman olmaz. Yani konjoktürel iman olmaz zamana göre, mekâna göre, kişilere veya kişiye göre iman olmaz. Bugün Cuma müminim, yarın hafta sonu eğlencesi var, vur patlasın çal oynasın,

Bugün muhafazakâr dostlarım gelecek programımı ona göre ayarlayım, yarın ise diğerleri gelecek ona göre hareket edeyim, bugün cenazem var abdestli namazlı olayım, yarın düğünüm var gelsin içkiler kadehler böyle olmaz ve olmamalıdır dinde med-cezir olmaz, Bakın yüce rabbimiz nisa süresi 137. Ayeti kerimesinde ne buyuruyor’ iman edip sonra inkâr edenler, sonra yine iman edip tekrar inkâr edenler, sonra da inkârlarını artıranları ALLAH ne bağışlayacak, ne de onları doğru yola iletecektir.

       Aziz kardeşlerim!

   Bundan sonra bu imanı bu inancı koruyabilmek için devamlı iyilik yapmak, iyilik peşinde koşmak gerekir, eğer böyle hareket etmezsek en büyük iyilik olan yaratıcımızı tanımak ve ona kulluk etmemiz zayıflar, o zamanda kötülere ve kötülüklere karşı duramaz, sevgili peygamberimiz (sav) ‘ Elbise nasıl yıpranır ve eskirse, kalpteki iman da öylece yıpranır, eskir o halde imanınızı daima tazeleyin’ buyurmaktadır.

    O halde imanımızı taze ve güçlü tutabilmek için devamlı iyilik yapmamız gerekiyor. Çünkü aziz kardeşlerim iyilik öyle güzel bir şeydir ki verimliliği ve bereketi ile yeri ve gökleri kaplar.

   Yüce rabbimiz İbrahim süresi 24. Ayeti kerimesinde

  ‘ Görmedin mi ALLAH nasıl bir misal getirdi güzel bir söz kökü (yerde) sabit, dalları gökte olan güzel bir ağaca (benzetti)

    Burada güzel söz ağaca benzetiliyor. Çünkü ağacın diri kalması için sulanmaya bakılmaya ihtiyacı varsa bunlar bulunmadan kurursa kalpteki iman ağacı da böyledir eğer sahibi faydalı ilim, Salih amel, zikir ve tefekkür ile her zaman bakıp onu gözetmezse kuruyabilir.

Aziz kardeşlerim

Eğer bedenimizin, gönlümüzün iyi güzel duygularla beslemezsek, güzel işler düşlemez, iyi işler yapmazsak gönlümüz kararır, gönlümüz kararınca da elimiz iyi işe kalkamaz, ayağımız iyiliğe yürüyemez, dilimiz güzel söze dönemez, kulağımız doğruyu duyamaz aynı ekilmeyen tarla gibi olur biliyorsunuz ekilmeyen tarla ayrık otlarıyla dolar onları ne kadar koparırsanız tekrar biter çoğalır o zaman ayrık otlarından kurtulmanın çaresi yok mu?

Elbette ki var

Pekâlâ nedir?

Evet, kardeşlerim bahçemizi ayrık otlarından kurtarmanın tek çaresi o bahçeyi ekmektir oraya faydalı bitkiler dikmektir. Eğer böyle yaparsak bahçemizin ayrık otlarının azaldığını hatta hiç kalmadığını görürüz aynen böyle, gönlümüzü bedenimizi hayatımızı karartan günah kirlerinden kurtarmak için güzel işler güzel ameller yapmamız gerekir ne kadar hayırlı faydalı güzel işler yaparsak gönlümüz faydasız ve çirkin işlerden kurtulacaktır.

Sohbetimizi bir ayeti kerime ile sonlandıralım

‘’iyilikle kötülük bir olmaz sen kötülüğü en güzel bir şekilde önle. O zaman seninle arasında düşmanlık bulunan kimse, sanki candan bir dost olur.’’ (fussilet suresi-34)

Kötülük, en güzel haslet ne ise onunla önlenir, mesela gazaba sabır, bilgisizliğe ilim, kötülüğe af ile karşılık verir.

 

Değerli kardeşlerim haydin rabbimizin emrine uyarak iyilikte yarışalım

ALLAHA EMANET OLUNUZ 

Vaiz: Hasan ÇAKIROĞLU


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret77798
SEÇME YAZILAR