• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

BİRLİK-BERABERLİK-KARDEŞLİK

BİRLİK- BERABERLİK- KARDEŞLİK     Muhterem kardeşlerim!

     İnsan yaratılışı gereği toplum içinde yaşamak mecburiyetindedir. Tek başına yaşayamaz ve hayatını devam ettiremez. O doğduğu andan itibaren aylarca yıllarca ana bakımına ve şefkatine, babanın korumasına muhtaçtır, hayatını devam ettirebilmesi için yiyeceğe, içeceğe, giyeceğe, bineceğe, barınacağa şeylere ihtiyacı vardır. Bunları ve diğer ihtiyaçlarını temin etmek için fırıncıya, terziye, ayakkabıcıya, ustaya, postaya, doktora, mühendise ihtiyacı vardır. Bunları elde etmek içinde paraya ihtiyacı vardır ona da sahip olması için çalışması gerekir. Kardeşlerim bunların hepsi gösteriyor ki bir insanın mutlaka bir toplum içerisinde yaşaması gerekiyor çünkü yaratan bizleri bu şekilde yaratmış. Pekala toplum içerisinde yaşayacak olan insan diğer insanlarla ve toplumla ilişkisi nasıl olacak, bir arada mutlu huzurlu ve birbirlerine zarar vermeden nasıl yaşayacaklar. Bunu da insanı yaratan yüce rabbimiz göndermiş olduğu peygamberler ve kitaplar aracılığıyla insanlara nasıl mutlu, huzurlu, birbirlerine zarar vermeden yaşayacaklarını bildirmiş, bazı emir ve yasaklarla huzur, mutluluk ve emniyeti teminat altına almış, bizzat peygamberler tarafından da nasıl yaşanacağını ve hayata tatbik edileceğini uygulamalı olarak bütün kullarına göstermiştir. İşte bunların hepsini bizlere veren son din İslam’dır. Bu dini bizlere gönderen rabbimize sonsuz hamt ve senalar olsun ve bu dini bizlere tebliğ eden, öğreten, hayatına tatbik eden efendimize salat ve selam olsun.

  Kıymetli kardeşlerim!

  Bu güzel dini yaşadığımız zaman dünyada mutlu, huzurlu, güvenli, güçlü bir topluluk ve devlet olacağız, ahrette de ebedi cehennem azabından kurtulup sonsuz cennet nimetlerine nail olacağız rabbim nasıp eylesin. Kardeşlerim bu güzel dini yaşamak, emir ve yasaklarına harfiyen ve gönülden uymak, huzur ve güveni temin etmek için rabbimiz

BİRLİK- BERABERLİK VE KARDEŞLİK hukukunu tesis etmiş ve kendisine inanan bütün kullarının bu BİRLİK- BERABERLİK VE KARDEŞLİK hukukuna inanmalarını ve gönülden uygulamalarını emir buyurmuşlardır.


Bakın yüce rabbimiz

Hep birlikte Allah’ın ipine (kurana) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin.(ali- İmran 103)

Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte onlar için büyük bir azap vardır. (ali- İmran 105 )

Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin. (hucurat 10) buyuruyorlar.

Sevgili peygamberimiz de

- Size cemaati tavsiye ederim. Ayrılıktan sakının. Zira şeytan tek kalanla birlikte olur. İki kişiden uzak durur. Kim cennetin ortasını dilerse, cemaatten ayrılmasın. Kimi yaptığı hayır sevindirir ve kötülüğü üzerse, işte o mümindir.(tirmizi fiten)

- Müminin mümine karşı durumu yekpare bir binayı meydana getiren, perçinlenmiş kayaların birbirlerine karşı durumu gibidir (Buhari salat)

- Sizden biriniz kendisi için sevip istediğini kardeşi için de istemedikçe gerçek iman etmiş olamaz. (Buhari iman) buyuruyorlar.


    Muhterem kardeşlerim!

    Yüce rabbimiz ve sevgili peygamberimiz bizlere birlik, beraberlik ve kardeşlik hukuku hakkında bu emir ve tavsiyeleri verirken, birlik, beraberlik, kardeşlik hukukumuzu, sevgi ve gönül dünyamızı

Zaafa uğratacak

Yanlış anlaşılmalara sebep olacak

Kin ve nefrete sebep olacak

Dargınlığa ve küskünlüğe neden olacak

Ayrılık ve gruplaşmaya yol açacak

Fitne ve fesada götürecek bütün hareketleri, davranışları, inançları ve uygulamaları kesinlikle yasaklamıştır.

Bizleri yaratan ve yaşatan rabbimiz

- Ey iman edenler! Erkekler diğer erkeklerle alay etmesinler; onlar kendilerinden daha iyi olabilirler; kadınlar da diğer kadınlarla alay etmesinler; alay edilen kadınlar alay edenlerden daha iyi olabilirler. Birbirinizi karalamayın, birbirinize kötü ad takmayın. İman ettikten sonra fasıklık la anılmak ne kötüdür! Günahlarına tövbe etmeyenler yok mu, işte zalimler onlardır.

- Ey iman edenler! Zannın çoğundan sakının; çünkü bazı zanlar günahtır. Gizlilikleri araştırmayın, birbirinizin gıybetini yapmayın; herhangi biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? Bak bundan tiksindiniz! Allah’a itaatsizlikten de sakının. ALLAH tövbeleri çokça kabul etmektedir, rahmeti sonsuzdur.(hucurat 11,12)

- ALLAH ve resülüne itaat edin ve birbirinizle çekişmeyin. Sonra gevşersiniz ve gücünüz, devletiniz elden gider. Sabırlı olun. Çünkü ALLAH sabredenlerle beraberdir.(enam 46) buyurmaktadır.

Sevgili peygamberimizde

- Zandan sakının. Zira zan sözlerin en yalanıdır. Birbirinizin eksikliğini görmeye ve işitmeye çalışmayın, birbirinizin özel ve mahrem hayatını araştırmayın, menfaatte benlik yarışına girmeyin birbirinizi çekememezlik etmeyin, birbirinize buğz etmeyin, birbirinize sırt çevirmeyin, ey Allah’ın kulları kardeş olun.(Müslim- bir)

- Müslüman Müslümanın kardeşidir ona (ihanet etmez) zulmetmez, onu mahrum bırakmaz, onu tahkir etmez. Takva şuradadır- eliyle göğsünü işaret etti. Kişiye şer olarak Müslüman kardeşini tahkir etmesi yeterlidir. Her Müslümanın malı, kanı ve ırzı diğer Müslümana haramdır.(Müslim- bir) buyurmaktadır.

     Muhterem kardeşlerim!

     Yol birdir o da hak yol İslam’dır bugün ne yazık ki bir buçuk milyar Müslüman kum tanelerinin rüzgarın önünde savrulduğu gibi şerrin ve şeytanın önünde savrulmaktadır.

Çözüm nedir?

Nasıl ki o kum tanelerini çimento bir araya getirip sağlam bir beton haline getiriyorsa bizleri de kuran ve sünnet bir araya getirip kardeş yapacak bu kardeşliğin önünde hiçbir şey olmayacak. Bu kardeşliğin önüne her ne şey geçmeye çalışırsa onu elimizin tersiyle iteceğiz.

 

Belki bu bir dernek olur elimizin tersiyle iteceğiz!

Belki bu bir cemaat olur elimizin tersiyle iteceğiz!

Belki bu bir parti olur elimizin tersiyle iteceğiz!

Belki bu bir sendika olur elimizin tersiyle iteceğiz!

Belki bu bir makam menfaat olur elimizin tersiyle iteceğiz!

Belki de bu bir tarikat olur elimizin tersiyle iteceğiz!

Kardeşlerim bunlar ve benzerleri bizim ayrışmamıza sebep olmamalı kardeşliğimizi pekiştirmeli yok eğer böyle olmuyor da bizi kardeşliğimizden, beraberliğimizden, sevgiden, huzurdan, dinimizden uzaklaştırıp birbirimize düşman, birbirimize rakip ediyorsa asla ve asla kabul etmemeliyiz ve uzak durmalıyız çünkü rabbimiz enam süresi 153. Ayeti kerimesin de ‘işte bu, (kuran)benim dosdoğru yolum. Artık ona uyun. Başka yollara uymayın. Yoksa o yollar, sizi parça parça edip, doğru yoldan ayırır. İşte bunları sakınasınız diye ALLAH size emreder. Buyuruyorlar.


Muhterem kardeşlerim!

Son söz olarak şunu söylemek istiyorum.

ALLAH ve PEYGAMBER inin sevgisinden daha büyük bir sevgi yok

ALLAH ve PEYGAMBER inin hatırından daha büyük bir hatır yok

Allah’ın kitabından daha büyük kitap yok

Peygamber’in yolundan daha büyük yol yok

LAİLAHEİLLALLAH şemsiyesinden daha büyük bir şemsiye yok

ÜMMET birliğinden daha büyük bir birlik yok

Gelin hep birlikte bu ümmete ve millete kurulan şeytani tuzakları ümmet birliği altında toplanarak kuran ve sünnet reçetesiyle boşa çıkaralım.

Bizlere umut bağlamış tüm mazlumların umutlarını kırmayalım

Gelin bir olalım, beraber olalım, kardeşliğimizi pekiştirelim

ALLAH (C.C) BUNU İSTEMEKTE

PEYGAMBER(SAV) BUNU İSTEMEKTE

ECDAD BUNU İSTEMEKTE

BÜTÜN ÜMMET BUNU BEKLEMEKTE

 

Akif merhum ne güzel ifade etmiş:

Cehennem olsa gelen, göğsümüzde söndürürüz. 
Bu yol ki Hak yoludur, dönme bilmeyiz, yürürüz; 

Düşer mi tek taşı sandın harim-i namusun, 
Meğerki harbe giden son nefer şehit olsun. 

Şu karşımızdaki mahşer kudursa, çıldırsa, 
Denizler ordu, bulutlar donanma yağdırsa, 

Bu altımızdaki yerden bütün yanardağlar 
Taşıp da kaplasa afakı bir kızıl sarsar, 

Değil mi cephemizin sinesinde iman bir; 
Sevinme bir, acı bir, gaye aynı, vicdan bir; 

Değil mi ortada bir sine çarpıyor, yılmaz, 
Cihan yıkılsa emin ol bu cephe sarsılmaz!ALLAHA EMANET OLUNUZ

HASAN ÇAKIROĞLU                                                                   


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret77522
SEÇME YAZILAR