• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

KURBAN BAYRAMI

KURBAN BAYRAMI
Emin YAVUZYİĞİT
UZMAN İMAM HATİP

Facebook Grup: VAAZ DOSYALARI
www.dinihaberler.com
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİ

قَالَ عٖيسَى ابْنُ مَرْيَمَ اللّٰهُمَّ رَبَّنَا اَنْزِلْ عَلَيْنَا مَائِدَةً مِنَ السَّمَاءِ
تَكُونُ لَنَا عٖيدًا لِاَوَّلِنَا وَاٰخِرِنَا وَاٰيَةً مِنْكَ وَارْزُقْنَا وَاَنْتَ خَيْرُ الرَّازِقٖينَ


«Meryem oğlu İsa, "Ey Allahım! Ey Rabbimiz! Bize gökten bir sofra indir ki; önce gelenlerimize (zamanımızdaki dindaşlarımıza) ve sonradan geleceklerimize bir bayram ve senden (gelen) bir mucize olsun. Bizi rızıklandır. Sen rızıklandıranların en hayırlısısın" dedi.» (Maide suresi 114)

قَدِمَ رَسُولُ اللّهِ وَلَهُمْ يَوْمَانِ يَلْعَبُونَ فِيهِمَا فَقَالَ: مَا هذَانِ الْيَوْمانِ؟ قَالُوا: كُنَّا نَلْعَبُ فِيهِمَا في الْجَاهِلِيَّةِ. فقَالَ: قَدْ أبْدَلَكُمُ اللّهُ خَيْراً مِنْهُمَا: يَومَ الاضْحى وَيَوْمَ الْفِطْرِ. 

Enes (r.a.): Peygamberimiz Medine'ye hicret buyurduklarında Medinelilerin eğlendikleri iki günleri vardı.

Peygamberimiz: "Bu günler ne oluyor?" diye sorduğunda, onlar "Biz cahiliyette bu günlerde oynayıp eğlenirdik.'' dediler.

Bunun üzerine peygamberimiz : "Bunların yerine Allah Teâla size daha hayırlı iki gün verdi: Ramazan bayramı, kurban bayramı" buyurdu. (Ebû Davud, Salât 245)

Allah’ın lütfettiği iki kutsal bayramdan birisi olan Kurban bayramına ulaşmış bulunmaktayız. Bizleri Bayram günlerine ulaştıran Rabbimize sonsuz Hamd-ü senalar olsun. Bayramlar cehennemden kurtuluş günleridir. Bayram günleri  Allah katında mükafatlanmak zamanlarıdır. Bayramlar sevinç ve neşe günleridir. Bayramlar anne-babaların, çocukların ve ihtiyaç sahiplerinin sevinç günleridir, umut günleridir. Bayram sabahı tüm müslümanların içi kıpır kıpır heyecan dolu, mutluluk dolu. Çünkü yaşanan bayram Rab katından gelen ulvi bir bayramdır.  Bayramlar, coşku, eğlenme ve mutlu olma     zamanıdır.  
BAYRAM NEDİR 
Sözlükte, Bayram'ın arapça karşılığı olan "ıyd" kelimesini "a'vd (avd)" kökünden türetirler ve (belirli aralıklarla) "geri dönen" şeklinde izah ederler. Bu, İslâm bilim adamları tarafından böyle kabul edilir. Çünkü "iyd", "dönüp gelen" manasınadır.
BAYRAM GÜNLERİ MEŞRU BİR ŞEKİLDE EĞLENME GÜNLERİDİR
Hz. Âişe (RA) şöyle anlatmıştır: «Bir defasında, Kurban Bayramı'nın ilk günlerinde Hz. Peygamber yanıma girdi. Yanımda, "Buâs" ezgilerini (def çalarak) okuyan iki kız vardı. Yatağına uzanıp, yüzünü çevirdi. Derken babam Ebû Bekr (RA) içeri girdi. "Bu ne! Resulullah'ın (SAV) yanında şeytan çalgıları mı?" diyerek beni azarladı. Bunun üzerine Hz. Peygamber (SAV) ona dönerek, "Onlara dokunma" buyurdu. Ben de babam bir şeyle meşgul olunca kızlara işaret ettim, onlar da çıktılar. (Müslim, Salatu'l- îdeyn,16).
HZ MUHAMMED SAV EFENDİMİZ BAYRAMLARIN  BÜYÜK BİR COŞKU İÇİNDE KUTLANMASINI ARZU EDERDİ:
Dinî ve sosyal olmak üzere iki yönü bulunan ramazan ve kurban bayramı kutlamaları Asrı Saadette “musalla” adı verilen geniş bir alanda, erkek ve kadın cemaatin katıldıkları bayram namazı ile başlardı. Böylece Hz. Peygamber’in, bayramların kalabalıkla ve büyük bir coşku içinde kutlanmasını arzu ettiği anlaşılmaktadır.
ALVARLI EFE HAZRETLERİ BAYRAMIN NASIL BİR BAYRAM OLMASI GEREKTİĞİNİ MISRALARINDA ŞÖYLE İFEDE EDER;

Can bula cananını

Bayram O Bayram Ola

Kul bula sultanını

Bayram O Bayram Ola

Hüznü keder def ola                 

Dilde hicap ref ola                     

Cümle günah af ola                   

Bayram O Bayram Ola              

Lutfi Ya Lutfi Kerim

Erişe Rahmu Rahim

Ber murad ede fehim

 Bayram O Bayram Ola

BAYRAMLARDA SEVİNÇLİ VE NEŞELİ OLMAK İSLAMIN PİRENSİPLERİNDENDİR
Hz. Peygamber, Hz. Ebû Bekr (r.a.)'e "Ebu Bekr! her ümmetin bir bayramı vardır, bu da bizim bayramımızdır" buyurmakla, bu günlerde yapılacak meşru eğlence ve sevinç izhar etme keyfiyetine cevaz vermişlerdir. Düğünlerde olduğu gibi, bayramlarda da sevinçli olduğunu açıkça göstermek için, İslâm'a aykırı olmayacak şekilde eğlenmeler tertiplemek caizdir. Hatta bayramlarda sevinçli olduğunu açıkça ortaya koymak İslâm'ın prensiplerindendir. (Tecrîdi Sarîh Tercümesi, III, 157).
ALLAH KATINDA GÜNLERİN EN BÜYÜĞÜ KURBAN BAYRAM GÜNÜDÜR

إنَّ أعْظَمَ الايَّامِ عِنْدَ اللّهِ يَوْمُ النَّحْرِ ثُمَّ يَوْمُ النَّفْرِ  

Abdullah İbn Kurt anlatıyor: "Resulüllah (SAV) buyurdular ki:

«Allah indinde günlerin en büyüğü Kurban bayramı günüdür, bunu, fazilette Nefr günü (teşrik günlerinin ikinci günü) takip eder.»  (Ebû Davud, Menâsik 19)

KURBAN BAYRAM GÜNÜ YAPILACAK İLKLER
Hz. Peygamber SAV Efendimiz şöyle buyuruyor:

إن أول ما نبدأ به في يومنا هذا أن نصلي، ثم نرجع فننحر، من فعله فقد أصاب سنَّتنا، ومن ذبح قبل فإنما هو لحم قدَّمه لأهله، ليس من النُّسُك في شيء

«Bu günümüzde yapacağımız ilk şey bayram namazını kılmak, sonra (evlerimize) dönüp kurban kesmek olacaktır. Her kim böyle yaparsa sünnetimize uygun iş yapmış olur. Kim (namazdan) önce kurban keserse, o ancak ailesine bir et sunmuş olur. Bu kestiği kurban olmaz»  (Buhari, Edahî,1. VI,234)

KURBAN BAYRAM GÜNÜ YAPILMASI MENDUP AMELLER
Kurban Bayramı'nda kurban kesecek kimsenin onun etinden yemesi için namazdan önce bir şey yememesi güzel bir davranıştır. Sonra namaza erken davranıp sabah namazını mahalle mescidinde kılarak bayram namazı için, varsa namazgâha ve büyük camiye gitmek; namaza giderken Ramazan Bayramı'nda içinden ve Kurban Bayramı'nda açıktan tekbir getirmek; dönüşte mümkün ise başka yoldan gelmek; müminlere rast geldikçe güler yüzlü olmak ve tatlı söz söylemek; gücü yettiğince çok sadaka vermek menduptur. (Meraku'f-Felah, İstanbul 1327, 158).
MUTEBER KURBAN BAYRAM GÜNÜ KESİLEN KURBANDIR

الصَّومُ يَومَ تُصُومُونَ وَالفِطْرُ يَوْمَ تُفْطِرونَ، وَالاَضْحَى يَوْمَ تُضَحُّونَ.

Hz. Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: "Rasulullah (s.a.v.) buyurdular ki:

«(Muteber) oruç, (hep beraber) tuttuğunuz gündekidir. (Muteber) iftar, (hep beraber) ettiğiniz gündekidir. (Muteber) kurban (hep beraber) kurban kestiğiniz gündekidir.» (Tirmizî, Savm 11)

BAYRAM GÜNLERİ ZİKİR DİĞER GÜNLERDEN DAHA EFDALDİR
HZ Peygamberimiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

 « Kim bayram günü üç yüz kere «sübhanellahi ve bihamdihi» der ve sevabını ölmüş müslümanlara bağışlarsa, her müslüman ölünün kabrine bin nur iner ölünce Allah kendi mezarına da bin nur gönderir.» (İmam-ı Gazali)

BAYRAMDA KİŞLERİN  KIYAFETLERİ İSLAMA UYGUN OLMALIDIR

- Hz. Aişe anlatır . “Hz. Ebubekir’in kızı Esma, ince elbise ile peygamberin yanına gelmişti. Resûlullah ondan yüz çevirdi ve ona: “Ey Esma! Kadın, ergenlik çağına yaklaşınca, onun vücudunu başkalarının görmesi uygun değildir. El ve yüz hariç örtünmelisin” dedi. Onun açık halinden yüz çevirdi. “Peygamberin sizin çocuğunuzdan da yüz çevirmesini ister misiniz?”

- Nur Sûresinde : “Mü’min kadınlara söyle gözlerini haramdan sakındırsınlar, ırzlarını korusunlar. Ziynetlerini ve ziynet yerlerini açıp göstermesinler. Ancak zaruri olan el ve yüz müstesnadır. Baş örtülerini de yakalarının üstüne omuzlarına sarkıtsınlar.” (Nur suresi 31) buyrulmuştur.

İNCELİK VE ZERAFET ÖRNEĞİ HZ ÖMER RA  

Hz. Ömer RA oğullarından birini bayram günü sadece yırtık bir gömlek içinde görünce ağlamaya başlar.

Oğlu ona «Niye ağlıyorsun» diye sorar.

Hz. Ömer RA oğluna «Yavrum, bayram günü seni çocuklar bu yırtık gömlekle görünce hayal kırıklığına düşeceğinden çekiniyorum» diye cevap verir.

Oğlu da ona «Ancak Allah‘ın Rızâsı'ndan mahrum kalan veya ana - babasına âsi olanlar hayal kırıklığına düşerler. Ben ise senin hoşnutluğun sayesinde Allah‘ın Rızası'nı kazanacağımı umuyorum» diye cevap verir.

Bunun üzerine Hz. Ömer RA gözyaşları içinde oğlunu bağrına basar ve ona duâ eder.

Su beyitlerin şairi, ne güzel söyler:

«Dediler ki; «yarın bayram, ne giyeceksin?»

Dedim ki, «Kuluna susayınca su sunan Allah‘ın bağışladığı

Elbiseyi» (İmam-ı Gazali)

TEŞRİK TEKBİRLERİNE RİAYET EDELİM
 « Bayramlarınızı tekbirler ile şenlendiriniz.» (Hadis-i Şerif)

TEŞRİK TEKBİRLERİNİ FARZ NAMAZLARDAN SONRA SÖYLEMEK VACİPTİR.
AREFE GÜNÜ SABAH NAMAZINDA BAŞLAR BAYRAMIN DÖRDÜNCÜ GÜNÜ İKİNDİ NAMAZINDA SON BULUR (23 VAKİT)

TEŞRİK TEKBİRİ;

الله أكبر. الله أكبر. لا إله إلا الله. والله أكبر. الله أكبر ولله الحمد

BAYRAM GÜNLERİNDE ŞEYTAN ÖFKELENİR
Vehb İbn Münebbih buyuruyor ki; «Şeytan her bayram günü öfkesinden inler. Etrafına toplanan yardakçıları «Seni öfkelendiren nedir, efendimiz» diye sorarlar. şeytan da onlara su cevabi verir. «Bu gün Allah Muhammed (S.A.S) ümmetinin günahlarını af etti Onları mutlaka nefsi arzulara ve hazlara daldırarak oyalamalısınız.»
قُلْ اِنَّ صَلَاتٖى وَنُسُكٖى وَمَحْيَایَ وَمَمَاتٖى لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَمٖينَ

«Ey Muhammed! De ki: "Şüphesiz benim namazım da, diğer ibadetlerim de, yaşamam da, ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir.» (Enam suresi 162)

لَا شَرٖيكَ لَهُ وَبِذٰلِكَ اُمِرْتُ وَاَنَا اَوَّلُ الْمُسْلِمٖينَ

«O'nun hiçbir ortağı yoktur. İşte ben bununla emr olundum. Ben müslümanların ilkiyim.» (Enam suresi 163)

اِنّٖى وَجَّهْتُ وَجْهِىَ لِلَّذٖى فَطَرَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ حَنٖيفًا وَمَا اَنَا مِنَ الْمُشْرِكٖينَ

«Ben, hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben, Allah'a ortak koşanlardan değilim.»

KURBAN NEDİR

Sözlükte kurban, "yaklaşmak, Allah'a yakınlaşmaya vesile olan şey" anlamlarına gelir.

Kurban dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.

KURBAN KESMENİN DİNEN HÜKMÜ NEDİR?

فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ         

«O hâlde, Rabbin için namaz kıl ve kurban kes.» Kevser suresi ikinci ayetin delil kabul eden İmam-ı Azama göre vaciptir.

Hz Muhammed SAV Efendimizde kurbanla ilgili şöyle buyuruyor:

مَنْ وَجَدَ سَعَةً فَلَمْ يُضَحِّ فَ يَقْرَبَنَّ مُصَنَا

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘İmkanı olup da kurban kesmeyen kimse, bizim namazgahımıza yaklaşmasın!’ buyurdu.” (İbni Mace Edahi 2)


KURBAN ALLAH’A ULAŞMAZ ANCAK ALLAH’A ULAŞAN TAKVADIR

لَنْ يَنَالَ اللّٰهَ لُحُومُهَا وَلَا دِمَاؤُهَا وَلٰكِنْ يَنَالُهُ التَّقْوٰى
 مِنْكُمْ كَذٰلِكَ سَخَّرَهَا لَكُمْ لِتُكَبِّرُوا اللّٰهَ عَلٰى مَا هَدٰیكُمْ وَبَشِّرِ الْمُحْسِنٖينَ

HABİL KURBANIN EN İYİSİNİ EN SAMİMİ BİR ŞEKİLDE ALLAH’A SUNMUŞTU. BİZLERDE HABİL GİBİ, TÜM İBADETLERİMİZİ VE KURBANLARIMIZI ALLAH’A SUNARKEN EN İYİSİNİ EN SAMİMİ BİR ŞEKİLDE ALLAH’A SUNMALIYIZ Kİ; ALLAH KATINDA KABUL GÖRSÜN.

HZ İBRAHİM AS SAMİMİYYETİNDE NİYETLERİMİZİ KURBAN İBADETİNDE ORTAYA KOYMAMIZ GEREKMEKTEDİR
Kurban, gerek Hz. İbrahim'in evladı Hz. İsmail'i kurban etme teşebbüsü ve gerekse bizlerin koyun kurban etme gayretlerimiz, madde üstü olup manevi sahaya giren sevgiyi de kademelere ve merhalelere ayırmaktadır.
Allah Teâlâ, Hz. İbrahim'in kıssasıyla kendi sevgisinin insanlara saadet ve selamet getireceğini ve ancak kendi sevgisinin insanlığı, düştüğü girdap ve felaketlerden kurtaracağını anlatmak istemektedir.
Kurban senenin muayyen günlerinde kesilmesi, diğer ibadetlerde olduğu gibi, bu kurban ibadetinde de Müslümanlar arası birlik ve beraberlik içinde olmanın lüzumunu göstermektedir.
İslamiyet, bütün canlılara karşı bizlere daima şefkat ve merhamet emreder.

Kurbana gelince, bizlerin şefkat ve merhamet üzerine dikkatimizi daha fazla çeker ve bu hususta bizlere daha fazla tavsiyelerde bulunur.
Bu da bizlere açıkça göstermektedir ki, canlı varlıklar ve hatta cansız varlıklar gayeleri kadar değerlidirler. Nitekim gerek eti için ve gerekse kurban için olsun, her iki halde de koyun kesilmektedir.
Yalnız bunları birbirinden ayıran ve birini diğerinden daha üstün kılan şey, kesilişlerindeki gayedir. Kaldı ki, bu gaye de koyunun bizatihi kendinden gelmemektedir.
Bilakis insanların niyetleri bu kendi malları olan koyunlar üzerinde bu kadar farklılık doğurursa, bu niyetleri taşıyan insanların bizzat kendilerinde ne derece farklılık doğuracağını bu küçücük misalden hesap edip çıkarmak herhalde mümkündür ve yine de, bu misalden hareket ederek kendi niyetlerimiz üzerine eğilerek, onlara en mükemmel şeklini vermeye çalışmamız da her halde şarttır. (A.M.Dalyal)
KURBAN;

HZ. İSMAİL AS TESLİMİYYETİNDE İNSANIN KENDİSİNİ ALLAH’A (CC) ADAMASIDIR.

KURBAN KESMEK ALLAH’A TESLİM OLMAKTIR

وَلِكُلِّ اُمَّةٍ جَعَلْنَا مَنْسَكًا لِيَذْكُرُوا اسْمَ اللّٰهِ عَلٰى مَا رَزَقَهُمْ
مِنْ بَهٖيمَةِ الْاَنْعَامِ فَاِلٰهُكُمْ اِلٰهٌ وَاحِدٌ فَلَهُ اَسْلِمُوا وَبَشِّرِ الْمُخْبِتٖينَ

«Her ümmet için, Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık. İşte sizin ilâhınız bir tek ilâhtır. Şu hâlde yalnız O'na teslim olun. Alçak gönüllüleri müjdele!» (Hac suresi 34)

KURBAN KESMENİN FAYDALARI

1) Her şeyden önce Allah’ın emrine itaat etmektir.
2) Allah için fedakarlık yapma alışkanlığı kazanılmaktadır.
3) Toplumda yardımlaşma ve dayanışma yoluyla kardeşlik ve dostluk bağlarını güçlendirmektedir.
4) Sosyal adaletin sağlanmasına vesile olur. Bir yıl boyu et yeme imkanı bulamayanlar bu vesileyle et yemiş oluyorlar.
5) Zengine malını feda ederek şükretme, fakire de çok az bulduğu bir yiyeceği bayram vesilesi ile bulduğu için şükretme imkanı vermektedir. Zenginde varsa cimrilik duygusu zaafa uğramaktadır.
6) Hayvan piyasasında ticari bir canlanmaya yol açmaktadır.
KURBAN KESİLİRKEN HAZIR BULUNULMALIDIR
Efendimiz SAV kızı HZ.Fatıma RA’a;

«Kurban kesilirsen orada hazır bulun. Zira işlemiş olduğun her günah, kurban kanının ilk damlası yere düştüğünde, bağışlanır.» buyurmuştur. (Mecmuuz Zevaid VI 17)

KURBAN BAYRAM GÜNÜ ALLAH İNDİNDE EN DEĞERLİ İBADET KURBAN KESMEKTİR

مَا عَمِلَ آدَمِىٌّ عَمَلاً يَوْمَ النَّحْرِ أحَبَّ إلى اللّهِ تَعالى مِنْ إهْرَاقِهِ الدِّمَاءَ، إنَّهَا لَتَأتِى يَوْمَ الْقِيَامَةِ بقُرُونِهَا وَأشْعَارِهَا وأظْاَفِهَا، وَإنَّ الدَّمَ لَيَقَعُ مِنَ اللّهِ تَعالى بِمَكَانٍ قَبْلَ أنْ يَقَعَ في الارْضِ فَطِيبُوا بِهَا نَفْساً.

Hz. Aişe (RA) anlatıyor: "Rasulullah (SAV) buyurdular ki:

«Hiç bir kul, kurban günü, Allah indinde kan akıtmaktan daha sevimli bir iş yapamaz. Zira, kesilen hayvan, kıyamet günü boynuzlarıyla, kıllarıyla, tırnaklarıyla gelecektir. Hayvanın kanı yere düşmezden önce Allah indinde yüce bir mevkıye ulaşır.  Öyle ise, onu gönül hoşluğu ile ifa edin.» (Tirmizî, Edâhî 1)

HZ MUHAMMED SAV EFENDİMİZ ÜMMETİNDEN KURBAN KESMEYENLERİ DÜŞÜNEREK KURBAN KESMİŞTİR

ضَحَّى رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ بِكَبْشَيْنِ أَقْرَنَيْنِ أَمْلَحَيْنِ، أَحَدُهُمَا عَنْهُ وَعَنْ أَهْلِ بَيْتِهِ، وَالآخَرُ عَنْهُ وَعَنْ مَنْ لَمْ يُضَحيِّ مِنْ أُمَّتِه

Ebu Hüreyre (ra)  rivayet ediyor :

«Peygamberimiz (sav) (kurban bayramı günü mü’minlere bayram namazını kıldırdıktan ve hutbesini  okuduktan sonra  - Bismillahi Allahu Ekber – diyerek) kendi eliyle  biri kendisi için diğeri de ümmetinden kurban kesemeyenler  için  boynuzlu ve semiz iki tane koç kesti.» (Taberani)

KURBANLAR AHİRETTE BİNİT OLACAKTIR

اِسْتَنْجِدُوا هَدَايَاكُمْ فَإِنَّهَا مَطَايَاكُمْ
 يَوْمَ الْقِيَامَةِ 

«Kurbanlarınıza iyi bakın. Zira onlar kıyamet günü sizin binitlerinizdir.»

(Gazali, İhya, 1/237)

KURBAN ATEŞE KALKANDIR

مَنْ ضَحَى طَيِّبَةً نَفْسَهُ مُحْتَسِبًا لِاُضْحِيَّتِهِ كَانَتْ لَهُ حِجَابًا مِنَ النَّارِ

«Gönül hoşnutluğu içerisinde ve sevabını Allah’tan umarak kesilen kurban, ateşe karşı bir perde olur.» 

(Et Terğib ve’t Terhib, 2/155)

İSLAM GELMEDEN ÖNCEDE TARİHTE KURBAN İBADETİ
HZ Adem (as)’ın iki oğlunun kurbanları
HZ İbrahim (as)’ın oğlu İsmail’i kurban etmesi ilahi vahyin tecellisi
Yahudilik ve Hristiyanlıkta kurban ibadeti vardı.
BAYRAM GÜNLERİNİ ALLAH’IN RIZASINA UYGUN BİR ŞEKİLDE NASIL DEĞERLENDİRMELİYİZ
MADDELER HALİNDE ŞÖYLE SIRALAYABİLİRİZ:
1) BAYRAM GÜNLERİ SEVİNÇ VE NEŞE İÇİNDE GEÇİRİLMELİDİR.

Hz.Peygamber (s.a.v)’in bayram günleri ve bu günlerin mahiyeti hakkında söyle bir hadisleri vardır:

«Arafe, Kurban ve Teşrik günleri biz Müslümanların bayramıdır. Bu günler yeme, içme günleridir.» (Müslim, Sıyam, 23)

Bu hadisten anlaşılan bayram günleri neşe günleri yeme içme günleridir.

Hz.Aişe (r.a) validemizden söyle rivayet edilmiştir:

“Kurban bayramının ilk üç günlerinden birinde idi. Rasulullah yanıma geldi, karsımda Buâs Harbi üzerine (düzülmüş türküler) ezgilerini def çalarak okuyan iki kız vardı. Hz. Peygamber yatağına uzanmış ve mübarek yüzünü çevirmişti. O esnada içeriye Hz. Ebu Bekir girdi. Türkü okuyan kızları görünce: ‘Bu ne hal? Allah Rasulünün huzurunda şeytan sazı öyle mi?’ diyerek bana kızdı ve kızları azarladı.

-Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v) ona dönerek:

«Ey Ebu Bekir, bırak onları söylesinler, her     milletin bir bayramı vardır. Bu da bizim bayramımızdır’ buyurdu.» (Buhari, İdeyn, 3; Müslim, İdeyn, 16.)

2) BAYRAM GÜNLERİ MERHAMETİN ZİRVE YAPTIĞI GÜNLERDİR

مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللّٰهِ وَالَّذٖينَ مَعَهُ اَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ تَرٰیهُمْ رُكَّعًا سُجَّدًا يَبْتَغُونَ فَضْلًا مِنَ اللّٰهِ وَرِضْوَانًا سٖيمَاهُمْ فٖى وُجُوهِهِمْ مِنْ اَثَرِ السُّجُودِ ذٰلِكَ مَثَلُهُمْ فِى التَّوْرٰيةِ وَمَثَلُهُمْ فِى الْاِنْجٖيلِ كَزَرْعٍ اَخْرَجَ شَطْپَهُ فَاٰزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوٰى عَلٰى سُوقِهٖ يُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِيَغٖيظَ بِهِمُ الْكُفَّارَ وَعَدَ اللّٰهُ الَّذٖينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ مِنْهُمْ مَغْفِرَةً وَاَجْرًا عَظٖيمًا

«Muhammed, Allah'ın Resûlüdür. Onunla beraber olanlar, inkârcılara karşı çetin, birbirlerine karşı da merhametlidirler. Onların, rükû ve secde hâlinde, Allah'tan lütuf ve hoşnutluk istediklerini görürsün. Onların secde eseri olan alametleri yüzlerindedir. İşte bu, onların Tevrat'ta ve İncil'de anlatılan durumlarıdır: Onlar filizini çıkarmış, onu kuvvetlendirmiş, kalınlaşmış, gövdesi üzerine dikilmiş, ziraatçıların hoşuna giden bir ekin gibidirler. Allah, kendileri sebebiyle inkârcıları öfkelendirmek için onları böyle sağlam ve dirençli kılar. Allah, içlerinden iman edip salih amel işleyenlere bir bağışlama ve büyük bir mükâfat vaad etmiştir.» (Fetih suresi 29)

3) BAYRAM GÜNLERİ BAĞIŞLANMA VE  AF GÜNLERİDİR

اِنَّ اللّٰهَ لَا يَغْفِرُ اَنْ يُشْرَكَ بِهٖ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذٰلِكَ لِمَنْ يَشَاءُ

 وَمَنْ يُشْرِكْ بِاللّٰهِ فَقَدِ افْتَرٰى اِثْمًا عَظٖيمًا

«Şüphesiz Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz. Bunun dışında kalan (günah) ları ise dilediği kimseler için bağışlar. Allah'a şirk koşan kimse, şüphesiz büyük bir günah işleyerek iftira etmiş olur.» (Nisa suresi 48)

HZ MUHAMMED SAV EFENDİMİZ BUYURUYOR Kİ:

«Kim, dünyada müslüman kardeşinin ayıbını örterse, Allah da onun ayıbını âhirette gizleyip kapatır." (Müslim, Birr, 58, 72

«Din kardeşini, bir suçundan dolayı ayıplayan kimse, o suçu kendisi de işlemedikçe ölmez.» (Tirmizî, Kıyamet, 53)

وَلَا تَسْتَوِى الْحَسَنَةُ وَلَا السَّيِّئَةُ اِدْفَعْ بِالَّتٖى هِىَ اَحْسَنُ فَاِذَا الَّذٖى بَيْنَكَ وَبَيْنَهُ عَدَاوَةٌ كَاَنَّهُ وَلِىٌّ حَمٖيمٌ

«İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel bir şekilde sav. Bir de bakarsın ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir.» (Fussilet suresi 34)

İbn-i Abbâs (RA) şu tavsiyede bulunur:

«Arkadaşının ayıplarını söylemek istediğinde, hemen kendi ayıplarını hatırla!» (Buhârî, el-Edebü’l-Müfred, no: 328)

Rasûlullah (SAV) şöyle buyurmuştur:

«İşlediği günahları açığa vuranlar dışında, ümmetimin tamamı affedilmiştir. Bir adamın, gece kötü bir iş yapıp, Allah onu örttüğü hâlde, sabahleyin kalkıp; «–Ey falan! Ben dün gece şöyle şöyle yaptım.» demesi, açık günahlardandır. Oysa, Rabbi geceleyin onun kötülüğünü örtmüştü. Fakat o, sabaha çıktığında Allâh’ın örttüğünü açığa vuruyor.» (Buhârî, Edeb, 60; Müslim, Zühd, 52)

4) BAYRAM GÜNLERİ ZİYARETLEŞME SILA-İ RAHİM GÜNLERİDİR

يَا اَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمُ الَّذٖى خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالًا كَثٖيرًا وَنِسَاءً وَاتَّقُوا اللّٰهَ الَّذٖى تَسَاءَلُونَ بِهٖ وَالْاَرْحَامَ اِنَّ اللّٰهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقٖيبًا

«Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da  eşini yaratan; ikisinden birçok erkek ve kadın (meydana getirip) yayan Rabbinize karşı gelmekten sakının. Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah'a karşı gelmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının. Şüphesiz Allah, üzerinizde bir gözetleyicidir.» (Nisa suresi 1)

4) BAYRAM GÜNLERİ ZİYARETLEŞME SILA-İ RAHİM GÜNLERİDİR

يَا اَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمُ الَّذٖى خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالًا كَثٖيرًا وَنِسَاءً وَاتَّقُوا اللّٰهَ الَّذٖى تَسَاءَلُونَ بِهٖ وَالْاَرْحَامَ اِنَّ اللّٰهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقٖيبًا

«Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da  eşini yaratan; ikisinden birçok erkek ve kadın (meydana getirip) yayan Rabbinize karşı gelmekten sakının. Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah'a karşı gelmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının. Şüphesiz Allah, üzerinizde bir gözetleyicidir.» (Nisa suresi 1)

لا تَقَاطَعُوا ، ولا تَدابروا ، ولا تباغضُوا ، ولا تحاسدُوا ، وكُونُوا عِبادَ اللَّهِ إخْواناً ً

Birbirinizle ilginizi kesmeyiniz, sırt dönmeyiniz, kin tutmayınız ve haset etmeyiniz. Ey Allah'ın kulları! kardeş olunuz. (Buhari, Edeb 57)
مثَلُ الْمُؤْمِنِينَ فِي تَوَادِّهِمْ وتَرَاحُمِهِمْ وتَعاطُفِهِمْ ، مَثَلُ الْجَسَدِ إِذَا اشْتَكَى مِنْهُ عُضْوٌ تَداعَى لهُ سائِرُ الْجسدِ بالسهَرِ والْحُمَّى

«Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.»  (Buhari, Edeb 27)

•İMANLI SİNELERDE HİSSEDİLEN VE BUĞUZDAN ÖTEYE GEÇEMEYEN YAŞAM HALİMİZ…!
•BURUK BİR BAYRAM YAŞIYORUZ TÜM DÜNYA MÜSLÜMANLARI HASTA, BÖLÜNMÜŞ VE PARÇALANMIŞ.
•SURİYEDE MÜSLÜMANLAR BİRBİRLERİNİ ÖLDÜRÜYORLAR. ÖLENDE, ÖLDÜRENDE ALLAH DİYOR.
• IRAKTA, PATANİDE, KARABAĞDA VE URİMÇİDE  MÜSLÜMANLAR DERTLİ, KEDERLİ VE SIKINTILI.
•ÖZELLİKLE TÜM DÜNYA MÜSLÜMANLARININ VE İNSANLARININ GÖZÜ ÖNÜNDE RAMAZANDA FİLİSTİNİN BOMBALANMASI VE MÜSLÜMAN DÜNYANIN  HİÇ BİR ŞEY YAPAMAMASI MÜSÜLÜMANLARIN KAYBIDIR VE AYIDIR.
•EY MÜSLÜMAN KARDEŞ UYANMAK ZAMANIDIR
•ALLAH’A VERDİĞİMİZ SÖZDE DURMA ZAMANIDIR FİLİSTİNDE ÇOCUKLAR, ANALAR VE MASUM İNSANLAR AĞLIYORSA SENDE ONUNLA AĞLAYACAKSIN.
•DOĞU TÜRKİSTANDA MÜSLÜMAN KADINLARI ZORLA ÇİNLİLER TARAFINDAN ALINIP PEKİN PAZARLARINDA SATILIRKEN SEN ONUN IZDIRABINI DUYAMIYORSAN KENDİNİ SORGULA.
•ALLAHIN MUBAREK KILDIĞI MESCİDİ AKSA VE ETRAFI TERUMAR EDİLİYORKEN SEN HELAL HARAM DEMEDEN VER ALLAHIM VER DEYİP, SONRA BAŞKALARININ HAKLARINI YİYİP HACCA GİDİP GÜNAH ÇIKARARAK TEMİZLENDİĞİNİMİ SANIYORSUN EY MÜSLÜMAN KARDEŞ
•MÜSLÜMAN MÜSLÜMANIN DERDİNİ DERT  EDİNMELİDİR…!

RESULULLAH SAV EFENDİMİZİN UHUTTA DİŞİ ŞEHİT EDİLİNCE BUNU HİSSEDEN VE ÖTELERDEN GÖREN VEYSEL KARAN-İ HAZRETLERİ GİBİ 32 DİŞİNİ SÖKÜP ÇIKARAN VE EFENDİMİZİN DERDİ İLE DERTLENEN PEYGAMBER AŞK-I EDASI İLE MÜSLÜMANLARIN DERTLERİ İLE DERTLENMELİ.

VEYSEL KARANİ HAZRETLERİ GİBİ 32 DİŞİNİ PEYGAMBER AŞKI İLE SÖKEN BİR EDEA İLE BİZ MÜSLÜMANLARDA DÜNYA MÜSLÜMANLARI İÇİN 32 DİŞİNİ SÖKEN MUHAMMED ÜMMETİ AŞIKLARI OLMAMAIZ LAZIMDIR.

المُسْلِمُ أَخُو المُسْلِمِ ، لا يظْلِمُه ، ولا يُسْلِمهُ ، منْ كَانَ فِي حَاجَةِ أَخِيهِ كَانَ اللَّهُ فِي حاجتِهِ ، ومَنْ فَرَّج عنْ مُسْلِمٍ كُرْبةً فَرَّجَ اللَّهُ عنْهُ بِهَا كُرْبَةً مِنْ كُرَبِ يوْمَ الْقِيامَةِ ، ومَنْ ستر مُسْلِماً سَتَرهُ اللَّهُ يَوْم الْقِيَامَةِ

«Müslüman, müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez. Müslüman kardeşinin ihtiyacını gideren kimsenin Allah da ihtiyacını giderir. Kim bir müslümandan bir sıkıntıyı giderirse, Allah Teâlâ o kimsenin kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Kim bir müslümanın ayıp ve kusurunu örterse, Allah Teâlâ da o kimsenin ayıp ve kusurunu örter.» ( Buhari, Mezalim 3)

لا يُؤْمِنُ أَحدُكُمْ حتَّى يُحِبَّ لأَخِيهِ مَا

 يُحِبُّ لِنَفْسِهِ    

«Kendisi için istediğini mümin kardeşi için istemeyen iman etmiş olmaz.» (Buhari İman 7)

6) BAYRAM GÜNLERİ HASTALARI ZİYARET ETME VE BİR NEBZEDE OLSA ONLARINDA BAYRAM SEVİNÇLERİNE KATKIDA BULUNMA GÜNLERİDİR

« إنَّ  المسلم إذا عاد أخاه المسلم لم يزل في خُرْفَةِ الجنة حتى يرجع»

«Bir Müslüman, hasta bir Müslüman kardeşini ziyarete gittiğinde, dönünceye kadar  cennet hurfesi (meyvesi) içindedir.» (Müslim Birr 40,42)

7) BAYRAM GÜNLERİ ÇOCUKLARI SEVİNDİRME GÜNLERİDİR

Bir bayram günü Peygamberimiz, oynayan çocukların yanından geçiyordu. Onlardan birinin oyuna iştirak etmediğini, bir kenarda oturup ağladığını gördü. Yırtık elbiseli bu çocuğun yanına yaklaşıp:

- “Niçin ağlıyorsun? Sen arkadaşlarınla beraber niçin oynamıyorsun?” dedi.

Çocuk hıçkırarak cevap verdi:

- “Babam savaşta şehit oldu. Annem başka biriyle evlendi. Yiyecek, içecek, sığınacak bir yerim, bir şeyim yok.” Peygamberimiz, çok duygulandı ve ona :

- “Benim baban, Aişe’nin annen, Hasan ve Hüseyin’in de kardeşlerin olmasını ister misin? deyince çocuk:

- “Nasıl istemem, Ey Allah’ın Resûlü” dedi.

Peygamberimiz çocuğu alıp evine götürdü. Yedirdi, içirdi, giydirdi. Bir müddet sonra çocuk sevinerek oynayan arkadaşlarının arasına katıldı.

8) BAYRAM GÜNLERİ, YETİMLERİN, YOKSULLARIN VE FAKİRLERİN SEVİNDİRİLECEĞİ GÜNLERDİR

«أَنَا وكافلُ الْيتِيمِ في الجنَّةِ هَكَذَا » وأَشَار بِالسَّبَّابَةِ وَالْوُسْطَى ،

  وفَرَّجَ بَيْنَهُمَا     

«Ben ve yetimi himâye eden kimse cennette şöylece beraber bulunacağız» buyurdu ve işaret parmağıyla orta parmağını, aralarını biraz aralayarak, gösterdi.

( Riyazussalihin 264)

وَيُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلٰى حُبِّهِ مِسْكٖينًا وَيَتٖيمًا وَاَسٖيرًا

«Onlar, seve seve yiyeceği yoksula, yetime ve esire yedirirler.» (İnsan suresi 8)

فَذٰلِكَ الَّذٖى يَدُعُّ الْيَتٖيمَ

وَلَا يَحُضُّ عَلٰى طَعَامِ الْمِسْكٖينِ

«İşte o, yetimi itip kakan, yoksula yedirmeyi özendirmeyen kimsedir.» (Maun suresi 2-3)

9) BAYRAM GÜNLERİ ANNE VE BABA İLE İLİŞKİLERİ DAHA DA SAĞLAMLAŞTIRMA GÜNLERİDİR.

وَقَضٰى رَبُّكَ اَلَّا تَعْبُدُوا اِلَّا اِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ اِحْسَانًا اِمَّا يَبْلُغَنَّ عِنْدَكَ الْكِبَرَ اَحَدُهُمَا اَوْ كِلَاهُمَا فَلَا تَقُلْ لَهُمَا اُفٍّ وَلَا تَنْهَرْهُمَا وَقُلْ لَهُمَا قَوْلًا كَرٖيمًا

«Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara "öf!" bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.» ( İsra suresi 23)

10) BAYRAM GÜNLERİ BARIŞMA VE DARGINLARI BARIŞTIRMA GÜNLERİDİR

لا تَباغَضُوا ، ولا تحاسدُوا، ولاَ تَدابَرُوا ، ولا تَقَاطعُوا ، وَكُونُوا عِبادَ اللَّهِ إخواناً ، ولا يَحِلُّ لِمُسْلِمٍ أنْ يهْجُرَ أخَاه فَوقَ ثلاثٍ

«Birbirinize kin tutmayınız, haset etmeyiniz, sırt dönmeyiniz ve ilginizi kesmeyiniz. Ey Allah'ın kulları, kardeş olunuz. Bir Müslüman’ın, din kardeşini üç günden fazla terk etmesi helâl değildir.»

( Riyazussalihin 1571)

11) BAYRAM GÜNLERİ KABİR ZİYARETLERİ YAPILIP ÖLMÜŞLERİMİZİ YAD ETME VE İBRET ALMA GÜNLERİDİR

PEYGAMBER EFENİMİZ SAV ŞÖYLE BUYURUYOR:

فمن أراد أن يزور القبور فليزر فإنها تذكرنا بالآخرة

«Kabirleri ziyaret etmek isteyen ziyaret etsin. Çünkü kabir ziyareti bize âhireti hatırlatır.» (Tirmizi Cenaiz 60)

12) BAYRAM GÜNLERİ HEDİYELEŞME GÜNLERİDİR
Ebu Hureyre (RA)’dan rivayetle, Resulullah (SAV) buyurdular ki:

«Hediyeleşin, zira hediye, kalpteki kuşkuları giderir. Komşu kadın, komşusu kadından gelen (hediyeyi) hakir görmesin, bir koyun paçası parçası olsa bile.» (Tirmizi, Vela ve'l-Hibe 6)

13) BAYRAM GÜNLERİ MUTLULUĞUN ZİRVEYE ÇIKTIĞI VE NEŞEYLE İNSANIN DOLUP TAŞDIĞI VE ÇOCUKLARIN EĞLENDİĞİ GÜNLERDİR.
Hz.Aişe validemizden gelen  rivayet  şöyledir: “Yine bir bayram günü, kulağımıza gürültü ve çocukların bağrışmaları gelmişti. Rasulullah kalkıp kapıdan dışarı baktı. Meğer bu gelenler çalıp oynayan Habeşli bir gruptu, kılıç kalkanlarıyla oynuyorlardı. Çocuklarda etraflarında halka olmuş, onları seyrediyorlardı. Rasulullah bana: “Ey Aişe, sen de gel, seyret” dedi. Rasulullah kapıda durup beni arkasına aldı. (Basımı ensesine koymuş) halde duruyor ve oynayanları seyrediyordum. Bıkıncaya kadar böyle devam ettim. Bir ara ‘yeter mi?’ dedi. ‘evet’ dedim. ‘öyle ise çekil’ dedi.”, Bir başka rivayette de Hz. Peygamber (SAV)’in Hz. Aişe’ nin kendi arzusuyla seyre son verinceye kadar bakmasına müsaade ettiğini belirtir.

(Buharî, Salat, 69)

14) BAYRAM GÜNLERİ KENDİNİ HESABA ÇEKME GÜNLERİDİR

Peygamberimiz SAV: حاسبوا قبل أن تحاسَبوا

«Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekiniz»

Peygamber efendimiz de buyurdu ki:

«Akıllı kimse, günü dörde ayırır, birincisinde, yaptıklarını ve yapacaklarını hesap eder. İkincisinde, Allahü teâlâya münacat eder, yalvarır. Üçüncüsünde, bir işte çalışıp, helal para kazanır. Dördüncüsünde, istirahat eder ve mubahlarla kendini eğlendirir, haramlardan kaçar.» [İ. Gazali]

15) BAYRAM GÜNLERİ DUA GÜNLERİDİR
قُلْ مَا يَعْبَٶُا بِكُمْ رَبّٖى لَوْلَا دُعَاؤُكُمْ فَقَدْ كَذَّبْتُمْ فَسَوْفَ يَكُونُ لِزَامًا

«(Ey Muhammed!) De ki: "Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin! Siz yalanladınız. Öyle ise azap yakanızı bırakmayacak.» (Furkan suresi 77)

وَهُوَ مَعَكُمْ أَيْنَ مَا كُنتُمْ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ

«…Nerede olsanız, O sizinle beraberdir. Allah, bütün yaptıklarınızı hakkıyla görendir.» (Hadid, suresi 4)

ALLAH KULLARINA HER YERDE  VE ZAMANDA ŞAH DAMARINDAN DAHA YAKINDIR

وَاِذَا سَاَلَكَ عِبَادٖى عَنّٖى فَاِنّٖى قَرٖيبٌ اُجٖيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ اِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجٖيبُوا لٖى وَلْيُؤْمِنُوا بٖى لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ

«Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.» (Bakara suresi 186)

BAYRAMLARLA İLGİLİ ANLATTIKLARIMIZI MADDELER HALİNDE ÖZETLERSE:

1)BAYRAMLAR BİRLİK VE BERABERLİK GÜNLERİDİR.

2)BAYRAMLAR ANNE VE BABALARIN MEMNUN EDİLDİĞİ VE AKRABALARLA SILAH-İ RAHİMİN GÜÇLENDİRİLDİĞİ GÜNLERDİR.

3)BAYRAMLAR; ÇOCUKLARIN NEŞELENDİĞİ VE HEDİYELERLE ÇOŞTUĞU GÜNLERDİR

4)BAYRAMALAR; FAKİRLERİN, YOKSULLARIN VE ÖZELLİKLE DE YETİMLERİN SEVİNDİRİLDİKLERİ GÜNLERDİR.

5)BAYRAMLAR; HASTALARIN ZİYERET EDİLİP GARİP VE ÇARESİZ OLMADIKLARINI HİSSETTİRME GÜNLERİDİR

6)BAYRAMLAR; KABİR ZİYARETLERİ YAPILARAK ÖLMÜŞLERİMİZİ UNUTMAMAK VE ÖLÜM BİZEDE GELECEĞİNİN FARKINDA OLARAK KABİR ZİYARETİNDE BULUNUP İBRET ALMA GÜNLERİDİR.

BAYRAM NAMAZI TARİFİ VE BİR KAÇ HUSUS
1) BAYARAM NAMAZLARI KAÇ REKAATTIR?
Bayram namazı, biri Ramazan bayramında, diğeri Kurban bayramında olmak üzere yılda iki defa kılınan iki rek’atlik bir namazdır.
3) BAYRAM NAMAZININ VAKTİ NE ZAMANDIR?
Bayram namazının vakti, güneşin doğup, ufukta bir veya iki mızrak boyu yükselmesinden itibaren başlar ve zevâl vakti denilen güneşin tam tepeye dikilme zamanına kadar devam eder.
6) BAYRAM NAMAZLARINDAN ÖNCE VE SONRA NAFİLE NAMAZ KILINIR MI?Bayram namazından evvel gerek evde ve gerek camide; bayram namazından sonra da camide nafile namazı kılmak mekruhtur. Eve gelirse kılınabilir.

7) BAYRAM NAMAZININ KILINIŞI

Bayram namazları ikişer rekattır. Cemaat şartı vardır. İmam okuduğu sureleri dışından =cehren okur. Ezan ve kamet getirilmeksizin, imam iki rekat Ramazan veya Kurban Bayramı namazına diye; cemaat de aynen imam gibi, hangi bayram namazını kılıyorsa o bayram namazına niyet eder ve imama uyduğunu söyler.

8) BAYRAM NAMAZI NİYETİ:

Niyet ettim Allah rızası için iki rekat Ramazan Bayramı namazını kılmaya, uydum imama der.

İmam ve arkasından cemaat "Allâhü ekber" diyerek iftitah tekbiri’ni alır. Arkasından hep birlikte eller bağlanır ve gizlice "Sübhaneke" okunur. Sonra imam açıktan, cemaat sessizce arka arkaya üç tekbir alır. Her tekbirde eller kulak hizasına kadar kaldırılır ve arkasından aşağıya indirilir. her iki tekbir arasında da üç defa "sübhanallah" diyecek kadar durulur. Üçüncü tekbirin ardından eller bağlanır ve imam gizlice "eûzü besmele" çeker. Arkasından açıktan Fatiha ile bir sure okur veya en az Kur'an'dan üç ayet veya üç ayet miktarı bir ayet okur. Bunları okuduktan sonra hep beraber "Allahü ekber" diyerek rukûa gidilir. Normal namazdaki gibi rukû ve secdeler yapıldıktan sonra ayağa kalkılır ve eller bağlanır.
Yine imam içinden gizlice besmele çeker. Açıktan Fatiha ve bir zammı sûre okuduktan sonra, tekrar "Allahü ekber" diyerek üç defa tekbir alınır. Her tekbirde, birinci rekatta olduğu gibi eller kaldırılır ve tekbir aralarında yine üç defa 'sübhanallah' diyecek kadar durulur. Tekbir aralarında eller bağlanmayıp aşağıya salıverilir. Dördüncü tekbiri de imam açıktan; cemaat gizli alarak, rukûa giderler. Normal bir namazdaki gibi, rukû' ve secdelerden sonra oturulur. "Ettehıyyatü.." "Allahümme salli ve Bârik" duaları ile "Rabbenâ âtina.." duaları okunduktan sonra iki tarafa selâm verilir.
9) BAYRAM NAMAZ KILMA TAMAMLANDIKTAN SONRA
Namaz bu şekilde tamamlandıktan sonra, hatip hutbeye çıkar ve oturmadan, hutbesine başlar. Bayram hutbelerine tekbir ile başlanır.  Ramazan Bayramı'nda ise biraz tehir etmek sünnettir.
DUAMIZ
- ALLAHIM BU GÜN KURBAN BAYRAMI TÜM KESİLECEK KURBANLARIMIZI SENİN RIZANA UYGUN KESMEYİ BİZLERE İHSAN EYLE
- ALLAHIM HABİL GİBİ KURBANLARIMIZI SANA EN İYİSİNİ, İÇTEN VE SAMİMİYYETLE SUNMAYI İHSAN EYLE
- ALLAHIM HZ İSMAİL AS GİBİ SANA TESLİM OLMAYI BİZLERE İHSAN EYLE
- ALLAHIM SANA KURBAN OLMAYI VE SENİN YOLUNDAN AYRILMAMAYI VE CEMALİNLE MÜŞERREF OLMAYI İHSAN EYLE
- ALLAHIM İSLAMA VE MÜSLÜMANLARA YARDIM EYLE.
- ALLAHIM TÜM MÜSLÜMANLARI GAFLETTEN VE DELALETTEN UYANDIR
- ALLAHIM SURİYEDE, IRAKTA VE PATANİDEKİ MÜSLÜMANLARA YARDIM EYLE
- ALLAHIM ORTA AFRİKADA Kİ, DOĞU TÜRKİSTANDA Kİ, KARABAĞDA Kİ VE ARAKANDAKİ TÜM MÜSLÜMANLARA YARDIM EYLE
- ALLAHIM ÜLKEMİZDEKİ MÜSLÜMANLARA YARDIM EYLE VE AYAĞA KALDIR, KIYAMA KALDIR VE CİHADA KALDIR YA RABBELALEMİN
- ALLAHIM ZALİMLER FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMZİ ÖLDÜRÜYOR MÜSLÜMANLAR OLARAK BİR ŞEY YAPAMIYORUZ BİZLERİ AFEYLE VE FİLİSTİNLİ MÜSLÜMANLARA ZATIN HÜRMETİNE YARDIM EYLE ALLAHIM
- ALLAHIM TÜM DÜNYADAKİ ZALİMLERİ KAHR-U PERİŞAN EYLE

SOHBETİMİZİ SONLANDIRIREN
KURBAN BAYRAMI BİZLERE, AİLELERİMİZE VE TÜM İSLAM ALEMİNE HAYIRLI OLMASINI VE BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZE VESİLE OLMASINI YÜCE RABBİMİZDEN NİYAZ EDİYORUM.
SEVDİKLERİMİZLE BERABER HUZURLU, MUTLU VE HER DAİM SEVİNÇLİ BAYRAM VE BAYRAMLAR GEÇİRMEMİZİ RABBİM HEPİMİZE NASİP EYLESİN
•GÜNÜMÜZ AYDINLIK OLSUN. GÖNLÜMÜZ İSLAM NURUYLA DOLSUN
•KURBAN BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN.
•ALLAH HER DAİM SİZİNLE BERABER OLSUN
•SİZİ ALLAH’A EMANET EDİYORUM.
•ESSELAMÜALEYKÜM VERAHMETÜLLAHİ VEBERAKATÜH.

Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam67
Toplam Ziyaret77592
SEÇME YAZILAR