• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

BU ÖYLE BİR DAVA Kİ;

BU ÖYLE BİR DAVA Kİ;

ALLAH KATINDA HAK DİN İSLAMDIR.
(AL İ İMRAN SURESİ 19)
 
MUHTEREM MÜSLÜMANLAR!
 
İslam davası öyle bir davadır ki,gönüllerde,zihinlerde çiçek çiçek açan, her ferdin kalbine ve aklına hitap eden,fakir ile zengini huzurunda saf tutturan,insanlara sağlık ve gönül huzuru bahşeden,her türlü meselelere,problemlere ve derde deva olduğu gibi,devletlerin,medeniyetlerin en güzelini,tarih boyunca erişilmez bir zirve olarak,gözler önüne seren ve ortaya koyan bir davadır bizim davamız.

MUHTEREM KARDEŞLERİM!
Bu dava şuurlu ya da şuursuz her insanın özlemini çektiği ve uğruna can verdiği ideal sistemlerin ta kendisidir.Bu dava kendisine bağlı olanları öksüz bırakmadı.Sistemi,düzeni hayal kırıklığına yol açmadı.Gönül kırmadı.İnanan insanlara daima can,mal,namus,nesil,inanç emniyeti,huzur ve güven bahşetti.Bu dava zorbalığa,şiddete,hapishaneye,polis korkusuna değil,gönül ve fikir eğitimine, Allah korkusu ile Allah sevgisine ve Allah rızasına önem vermiştir.Bu eğitim anlayışıdır ki,gerçek bir müslümandan,hırsız,katil,terörist,sarhoş ve kumarbaz göremessiniz.
 
MUHTEREM KARDEŞLERİM!
 
Bu dava öyle bir davadır ki ; en mükemmel insanlar,ilmiyle,ameliyle,ahlakıyla toplumları ve bütün insanlığı aydınlatan imamlar,önderler bu davada yetişmiştir.En muazzam ve ideal devletler,bu davadan feyiz alarak kurulmuştur.Bu mükemmellik islamın özündedir.
 
Sarsılmaz imanı ve hak dava için ortaya koyduğu malı ile peygamberlikten sonra en yüce makam olan sıddiklik şerefine nail olan Hz.Ebu Bekir (r.a.).Hak ile batılı ayıran adaleti,Allah’tan başka kimseden korkmayan cesareti ile,kıyamete kadar devlet adamlarına ışık tutan,bir gün hutbe okurlarken,İran d iyarında cihad halinde olan İslam askerlerinin,etrafını saran düşman kuvvetlerine karşı,(Ya sariye ilel cebel) yani,’’Çevreniz kuşatıldı,dağa çekilin diyerek binlerce kilometre uzaklıktan uyaran,Hz.Ömer’ul Faruk’lar.Edep,haya ve ahlak timsali olan Hz.Osman zinnurainler.
  İlmi sahada peygamberimizden sonra dahi ve ilmin kapısı olan,Mekke’den Medine’ye hicret ederken,efendimizin yatağına yatan,Allah için canını ortaya koyan ve emanetleri yerine ulaştıran,
Allah’ın arslanı,Hz.Ali kerremallahuvecheler bu davanın yetiştirdiği,imamlar ve devlet adamlarıdır.
 
Hiçbir insan İslam insanı kadar soylu olamamış.Hiçbir devlet İslam ile yüceldiği kadar yücelememiştir.İslam mücahidlerinin kahramanlıkları kadar büyük kahramanlıkları hiçbir gayri Müslim insanı ortaya koyamamıştır.Bu güç,bu mükemmellik islamın özündedir.
 
MUHTEREMLER!
 
Bu dava öyle bir davadır ki,günlük bir abdest ile 5 vakit namazı iade eden,hiç uyumadan sabah namazını kılan,Kur’an ve sünnete göre,ameli konularda biz Müslümanları aydınlatan,İmam-ı Azam’lar,İmam-ı Şafiler,İmam-ı Malikler ve İmam-ı Ahmed bin Hambel’ler bu davanın yetiştirdiği ölümsüz insanlardır.
 
‘’Ne olursan ol yine gel’’ diyerek,Allah’ın rahmetini ve dinimizin hoşgörü sınırını açıklayan,İslami felsefe mantığı ortaya koyan,Mevlana Rumi Celaleddin’ler.
‘’Cennet cennet dedikleri,3-5 köşk ile 3-5 huri bana seni gerek mevlam seni’’ diyerek Allah ve insan sevgisinde zirveye ulaşan derviş Yunus Emre’ler.
Anne kucağında,kundakta iken kendisine velilik verilen,Abdulkadir Geylani’ler.
Allah’ın kelamı Kur’an’ı Kerim’in bulunduğu bir odada,yatmak saygısızlık olur diyerek namaz oturuşuyla sabahlayan, 6 asır dünyada İslam adaleti ile hükmeden,hakkı tutup kaldıran ve bir ümmet devleti kuran Osman Gazi’ler.
Peygamber (s.a.v.) efendimizin övgüsüne mashar olmak için İstanbulu feth eden,çağ açıp çağ kapatan,Fatih Sultan Mehmed Han.Bir mektubuyla Fransa’yı dize getiren Yavuz Sultan Selim Han,Kanuni Sultan Süleyman Han ve Abdulhamit Han’lar bu davanın yetiştirdiği,tarihe İslam damgasını vuran devlet adamlarıdır.
 
                 ‘’Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı,
                    Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı
                   Sen şehit oğlusun,incitme yazıktır atanı,
                  Verme dünyaları aslanda bu cennet vatanı’’
 
Diyerek Anadolu insanını ayağa kaldıran,dinimize,vatanımıza ve mukakkedesatımıza uzanan namahrem elleri kıran,ruhu harekete geçiren İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’lar,Seyid Ali Çavuş’lar,Sütçü İmam’lar,İskilipli Atıf Hoca’lar,Necip Fazıl’lar bu davanın yetiştirdiği , hak ve halk erleridir.
 
MUHTEREM KARDEŞLERİM!
 
Bu hak aşıklarını ve mübarek insanları şunun için zikrettim;
Bu dava öyle bir davadır ki,kendisine teslim olununca o insanı ve o toplumu yüceltir.Allah’ın ve yeryüzünün halifesi kılar.Bütün problem,sıkıntı ve zulmün üstesinden gelinir.Dünya ve ahiret saadeti kazanılmış olur.Bizim davamızın sevinci,heyecanı ve nimetleri kadar çilesi,ızdırabı ve gözyaşları da bir mutluluktur,şereftir.
Küfrün ve yandaşlarının ortaya koydukları,adına yeni dünya düzeni dedikleri sistem;kan,zulüm,sömürü ve güçlüden yana olma temellerine oturan,hırsızlığın,cinayetlerin,tecavüzlerin,sarhoşluğun,kumarbazlığın,eroin ve esrarın,her türlü ahlaksızlığın,çifte standartın ve Allah’a isyanın adıdır.
Soruyorum sizlere,bu mudur medeniyet  ? Bu mudur insanlık? İnsanlık ve dünya böyle bir sistemlemi huzur bulacak,rahat edecek? Dünya ve ahiretini kazanacak? Onun için bütün insanlık,İslam nizamına,Müslümanların idaresine,Allah ve rasulünün yoluna muhtaçtır.
 
KIYMETLİ KARDEŞLERİM!
Bu dava mutlaka hakim olacaktır.Çünkü yüce Allah bu davadadır ve Müslümanlarla beraberdir.Kainat’ın efendisi Hz.Muhammed (s.a.v.) bu davadadır ve ortaya koyduğu çözümler,kurtuluş reçetesidir.Alnı ak,mazileri temiz,ilmi ile amil,Muhammedi çözümler üreten faziletli Müslümanlar bu davadadır.
 
Onun için hiçbir kimsenin ve kuvvetin gücü yetmeyecek İslam davasını söndürmeye ve engellemeye.Tarihin büyük zalimleri başaramadı,firavunlar hakkından gelemedi.Nemrutlar baş edemedi.Ebu cehil ve yandaşları Allah rasulünü yolundan döndüremedi.İslam nizamına engel olamadı.
Evet,bu İslam düşmanlarının ve kafirlerin hepsi kimisi topal bir sinekle,kimisi ebabil kuşlarıyla,kimiside KızılDeniz’in sularında boğularak şerefsiz bir ölümle helak oldular.Ne mutlu Müslümanım diyip,ehli sünnet üzere İslam’ı yaşayanlara.
                                                                                                                     

CEMİL ÇAKIROĞLU
                                                                                                                     YAVUZ SELİM CAMİİ İMAM-HATİBİ                                                                                

Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret77799
SEÇME YAZILAR