• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

İSLAM VE İHLÂSLI GERÇEK MÜSLÜMAN

 

وَجِلَتْ اللّهُ ذُكِرَ إِذَا  الَّذِينَ الْمُؤْمِنُونَ إِنَّمَا

زَادَتْهُمْ آيَاتُهُ  عَلَيْهِمْ تُلِيَتْ وَإِذَا قُلُوبُهُمْ

يَتَوَكَّلُونَ رَبِّهِمْ وَعَلَى إِيمَانًا


İSLAM VE İHLÂSLI GERÇEK MÜSLÜMAN

 

Müminler, ancak Allah anıldığı zaman yürekleri titreyen, kendilerine Allahın ayetleri okunduğunda, imanlarını arttıran ve yalnız rablerine dayanıp güvenen kimselerdir. Onlar namazlarını dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiğimizden, Allah yolunda harcayan kimselerdir. İşte onlar gerçek müminlerdir. Onlar için rableri katında nice dereceler, bağışlanma ve tükenmez bir rızık vardır.(1)

Muhterem Müslümanlar

İslam; insanları dünyada ve ahrette mutlu etmek için, yüce Allah tarafından gönderilen, son hak dindir. İslam’ın tamamına inanan kimseye, mümin denir. İslam’ın emirlerini yapıp yasaklarından, haramlarından kaçan kimseye Müslüman denir.

Muhterem Kardeşlerim

 Müslüman olmanın bir takım sorumlulukları vardır. Sadece sözde Müslüman olmak yeterli değildir. Öyleyse Gerçek İhlâslı Müslüman; beş vakit namazını, dosdoğru kılmak zorundadır. Müslüman cami ve mescitlere önem veren, cemaate devam eden kimsedir. Gerçek Müslüman zengin ise, malların zekâtını tastamam vermek zorundadır. Gerçek Müslüman her sene, ramazan orucunu bir ay tutan kimsedir. Gerçek Müslüman gücü yeterse, ömründe bir kere hacca gitmek zorundadır. Gerçek Ve İhlâslı Müslüman; elinden dilinden ve diğer uzuvlarından, diğer insanların zarar görmediği insandır. Gerçek Müslüman kesinlikle yalan konuşmamalıdır. Gerçek Müslüman, verdiği sözleri yerine getiren, sözünde duran kimsedir. Gerçek Ve İhlâslı Müslüman; Yüce Allahı ve resulünü her şeyden çok sevmek ve üstün tutmak zorundadır. Gerçek ve ihlâslı Müslüman ana ve babasına iyilik eden, yaşlılık dönemlerinde ve zor günlerinde yanında olan, onların hayır duasını alan kimsedir. Müslüman evlat, ana babaya itaatin Allaha itaat olduğunu ve Allahın rızanı kazanmak olduğunu bilen, büyüklerine karşı saygılı, küçüklerine karşı sevgi ve şefkatle davranan kimsedir. Gerçek Ve İhlâslı Müslüman; okumadan islamı öğrenemeyeceğini, öğrenmeden Müslümanca yaşayamayacağını, Müslümanca yaşamadan da cennete giremeyeceğini bilen kimsedir. Cennetin yolu, Allaha ve resulüne tam iman, imanın gereği Salih ameller, ümmetin ve Müslümanların kurtuluşu ve değerlerimizin korunması için, yapılan cihat faaliyetleri ve Allahın rızasını kazandıracak ameller yapmaktan geçmektedir.

Muhterem Kardeşlerim

Gerçek Ve İhlâslı Müslüman; mallarını ve rızkını helal yoldan kazanıp, helal olan yerlere harcamak ve ahiretini kazanmak zorundadır. Gerçek Müslüman islamı yaşamak ve yaşatmak için çalışan, çocuklarına ve topluma örnek olan kimsedir. Gerçek ve ihlâslı Müslüman, içki, kumar, her türlü uyuşturucu madde, gıybet ve zina gibi haramlardan, şiddetle kaçınmak zorundadır. Gerçek Müslüman, boş zamanı iyi değerlendiren, düzenli ve sürekli okuyan, maddi ve manevi temizliğe dikkat eden, örnek kimsedir. Gerçek Müslüman, dünyanın geçici, ahretin ise sonsuz ve baki olduğunu aklından çıkarmayan kimsedir. Gerçek Ve İhlâslı Müslüman; çocuklarına maddi dünyevi ilimlerin yanında, manevi dini ilimleri de öğreten, onlara şuur kişilik, kur’an ve peygamber ahlakı kazandıran kimsedir.

 

Değerli Kardeşlerim

Gerçek Ve İhlaslı Müslüman Allaha, peygambere, kur’ana, insanlara ve bütün varlıklara karşı görevini yapmak, yeryüzünde Allahın halifesi olduğunun bilincinde şuurunda olmak zorundadır. Kısacası ihlaslı Müslüman islamın bütün eminlerini gücü yettiğince yapmaya çalışmak ve bütün yasaklardan nefretle  kaçmak gayreti içinde olmalıdır. Ne mutlu Elhamdülillah müslümanım deyip müslümanca yaşayanlara ve ruhunu Allaha tevhit ve iman üzere teslim edenlere

 

Cemil ÇAKIROĞLU

Gerze Yavuz Selim Camii İmam-Hatibi

 

 

KAYNAKÇA

ENFAL SURESİ 2-4


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret77717
SEÇME YAZILAR