• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

(S.A.V) ÖRNEK AHLAKI

عَنِتُّمْ مَا عَلَيْهِ عَزِيزٌ أَنفُسِكُمْ مِّنْ رَسُولٌ جَاءكُمْ لَقَدْ

               رَّحِيمٌ رَؤُوفٌ بِالْمُؤْمِنِينَ عَلَيْكُم حَرِيصٌ

 

PEYGAMBERİMİZİN ÖRNEK AHLAKINDAN KESİTLER

Muhterem Kardeşlerim

 Ahlâk ve fazîletin en canlı ve câzip örneklerini üzerinde bulunduran, büyük bir ahlâk üzere bulunan, Yüce Allah tarafından terbiye edilen, Kur’an’ın yaşayan canlı örneği olan, insanlığın ve Müslümanların hayat önderi olan, sevgililer sevgilisi Peygamberimiz Hz. Muhammet (SAV)‘in Yüce Ahlâkını anlamaya çakışalım. ‘’Ben yüce ahlâkı tamamlamak üzere gönderildim.’’(2) buyuran, tebliğ ettiği İslam dinini güzel ahlâk olarak tarif eden, Peygamberimiz,(SAV) hayatı boyunca, bir defa olsun kalp kırıcı söz ve davranış içinde olmamıştır. O daima tatlı söz söyler, güzel konuşur, herkese karşı güler yüz gösterir, merhameti, sabrı, affı, muhabbeti, çevresine sağanak yağmur gibi dökülürdü.

Kardeşlerim

Bir aile reisi misiniz? Geliniz onlun aile hayatına bakalım. O evinde güler yüzlü idi. Hanımlarını üzmez ve rencide etmezdi. Ev işlerinde ailesine yardımcı olurdu. O daima anlayışlı, müşfik ve hoş görülü idi.

Hz. Aişe (RA) anlatıyor:

‘’ Allahın Peygamberi ayakkabı tamir eder, elbisesini diker, koyun sağar, ihtiyaçlarını kendisi görür, sizden birinizin evinde çalıştığı gibi, o da evinde çalışır idi.’’(3) On yıl Allah resulüne hizmet etmiş olan, Hz. Enes (RA) şöyle der. ‘’ Ben çoluk çocuğuna, Hz. Peygamberden daha şefkatli olan, hiçbir kimseyi görmedim.’’(4)

Bir mürşit, bir öğretmen, eğitimci misiniz? Geliniz onun eğitimci yönüne bakalım.

O yirmi üç senelik peygamberlik hayatında, durmadan çalışmıştır. İnsanlarla tek tek görüşmüş, topluluklara hitap etmiş. Mektupla devlet başkanlarını islama davet etmiştir. O insanları Allahın rızasına, islama hak ve hakikate, insan haklarına, dünya ve ahret saadetine çağırırken, gönüllere hitap etmiş, sevdirmiş ve müjdelemiştir. O şöyle buyurmuştur. ‘’Kolaylaştırınız! Zorlaştırmayınız! Müjdeleyip sevdiriniz, nefret ettirmeyiniz.’’(5)

Bir zengin misiniz? Onun hayatına bakalım.

O Allah Resulü, kurucusu olduğu Medine İslam devletinin, başkanı olduğu halde, ailesi ve kendisi çok sade bir hayat yaşamıştır. O özerinde ve evinde, altın, gümüş ve para bulundurmaz: fakirlere dağıtırdı. İmkânı olduğu halde kendinden bir şey istendiğinde, yok hayır dememiştir. Kurduğu İslam devletinde, sosyal devlet anlayışını en kâmil manada uygulamıştır. O şöyle buyurmuştur.’’Fakirleri arayınız ve gözetiniz, siz ancak fakirleriniz sayesinde yardım görür ve rızıklanırsınız.’’(6)

Bir hâkim misiniz? Onun adalet yönüne bakalım.

O zengin fakir, kuvvetli zayıf, siyah beyaz ayrımına katiyen yer vermez; hüküm verirken Allah korkusu ile ürperirdi. En yakınlarına bile taviz vermez, mutlak adaleti icra ederdi. O bu hususta şöyle buyurmuştur.’’Sizden önceki toplulukların, helake uğramalarının başlıca sebebi, sosyal nüfuzlu olan büyüklerden biri, hırsızlık ettiğinde, bir suç işlediğinde, ona ceza tatbik etmemeleri, sıra halk kesiminden biri suç işlediğinde ona, ceza tatbik etmeleridir.’’(7)

Değerli Kardeşlerim

Bir devlet adamı mısınız? Bir idareci misiniz? Geliniz onun idarî yönüne bakalım.

Mekkeli kâfirlerin ve müşriklerin peygamberimize ve Müslümanlara yaptıkları zulmü eza ve cefayı ve onu Mekke’den çıkmak zorunda bıraktıklarını bilirsiniz. Peygamber efendimiz (SAV) Mekke’yi fethedince, bütün bu zalim insanlar, korkudan dehşete düştüler. Kaçacak delik aradılar. O rahmet peygamberi efendimiz (SAV), Kâbe’de yaptığı konuşmada, kadınlara, çocuklara ve yaşlılara dokunulmayacağını ve saldırmayanlarla savaşılmayacağını, Kâbe’ye ve evine sığınan herkesin canının ve malının korunacağını, herkesin inancında ve yaşantısında hür olduğunu beyan etmiştir. Herkesi Allah için affettiğini beyan etmiştir. ‘’Bu gün size Hz. Yusuf’un kardeşlerine yaptığı muameleyi yapacağım.’’(8) buyurmuştur. Dünya tarihi böyle bir af ve böyle büyük bir vakıa kaydetmemiştir.

Hutbemizi bir ayet mealiyle bitiriyorum. ‘’Ey habibim biz seni âlemlere rahmet olarak gönderdik.‘’(9) Ne mutlu kurana ve peygambere tâbi olanlara ve islamı yaşayanlaraCemil ÇAKIROĞLU

Gerze Yavuz Selim Camii İmam-Hatibi

 

 

KAYNAKÇA

 

1.TEVBE SURESİ 128. AYET

2. BEYHAKÎ, SÜNEN-İ KÜBRÂ 10/191

3.M.MESABİH, HN:5822

4.M.MESABİH, HN:5831

5.BUHARÎ, 3.72.

6.MESABİH, HN:5805

7.R. SALİHİN B. TAHRİMİZ – ZULMİ

8.İSLAM TARİHİ

9.ENBİYÂ-107


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret77468
SEÇME YAZILAR