• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

İSLAM KARDEŞLİĞİ

İSLAM KARDEŞLİĞİ


MUHTEREM KARDEŞLERİM!

ALLAHU Teala insanları bir erkek ve bir kadından yaratmış; yani Adem babamız ve Havva validemizden dünya ya getirmiş dolayısıyla yer yüzünde yaşayan bütün insanlar kardeştirler. Bu gerçeği yüce rabbimiz hucurat süresi 13. Ayeti kerimesinde beyan ediyor
‘ ey insanlar muhakkak biz sizi bir erkek ve bir kadından yarattık…’.
Bunun için biz Müslümanların bütün insanlara karşı bir sorumluluğumuz vardır. Bu sorumluluk bütün insanların İslam dini ile tanışmaları,  bunu yerine getirmek için ‘emri bil maruf ve nehyi anıl münker yaparız,  bu güzel dini dünyanın her tarafına yaymak için gayret ederiz, ve en önemlisi de dinimizi en güzel şekilde yaşayarak bütün insanlara örnek olmamız gerekir. Yani ‘yaratılanı severiz yaratandan ötürü’. Ama özelde yüce yaratıcımız göndermiş olduğu son din olan İslam dinine inananları kardeş ilan etmiş ve bu gerçeği hucurat süresi 10. Ayeti kerimesinde beyan buyurmuşlardır.
müminler ancak kardeştirler……..’

MUHTEREM KARDEŞLERİM!

Bu kardeşlik hukukumuzun sınırlarını, şartlarını, esaslarını rehberimiz, önderimiz sevgili peygamberimiz hadisi şeriflerinde beyan buyurmuşlardır. Kardeşlerim bugün mutsuzluktan, huzursuzluktan, geri kalmışlıktan, kavgalardan, küskünlüklerden şikayet eden biz Müslümanlar bu şartları, bu esasları yerine getirip kardeşlik sınırlarımızı korursak bi iznillah yer yüzünün en mutlu, en huzurlu, en müreffeh topluluğu oluruz. Kardeşlerim gelin sözü fazla uzatmadan bu sınırları belirleyen bir iki hadisi şerifi hatırlayalım.

KARDEŞLERİM!

Efendimiz (sav) buhari-müslim de rivayet edilen hadisi şeriflerinde:

‘Müslüman, müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez. Müslüman kardeşinin ihtiyacını gideren kimsenin ALLAH(cc) DA ihtiyacını giderir. Kim bir müslümandan bir sıkıntıyı giderirse, ALLAH Teala o kimsenin kıyamet günündeki bir sıkıntısını giderir. Kim bir müslümanın ayıp ve kusurunu örterse, ALLAH Teala da o kimsenin ayıp ve kusurunu örter.’ (buhari, mezalim-müslim bir)

Müslüman müslümana zulmetmez: Müslüman değil müslümana hiçbir varlığa zulmetmez hele Müslüman kardeşine hiçbir şekilde zulmetmez, haksızlık yapmaz. Bir Müslüman eşine, çocuğuna, kardeşine, anne-babasına, komşusuna, akrabasına, gelinine, kaynanasına, işçisine, memuruna, patronuna zulmetmez, haksızlık yapmaz. Hangi akrabadan, hangi ırktan, hangi soydan, hangi boydan olursa olsun ona asla ve asla zulmetmez ve haksızlık yapmaz ve kardeşi onu yardıma çağırdığı zaman hangi şart ve ahvalde olursa olsun elinden geldiğince gücü yettiğince ona yardıma koşar. Ayıbını örter sıkıntısını giderir. İşte gerçek Müslümanlık budur, ne güzeldir böyle Müslümanlık.

KARDEŞLERİM!

Tirmizi de rivayet edilen hadisi şerif de efendimiz (a.s):

‘Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona hıyanet etmez, yalan söylemez ve yardımı terk etmez. Her müslümanın diğer müslümana ırzı, malı ve kanı haramdır. Takva buradadır. Bir kimseye şer olarak Müslüman kardeşini hor ve hakir görmesi yeter.’ Buyuruyorlar.

İnsana ve Müslümanlara hiç yakışmayan iki şeyi; hıyanet ve yalanı yüce dinimiz yasak etmiş ve haram kılmıştır. Müslümanlar bir bir aralarındaki  ilişkilerinde ve davranışlarında bu iki hususa çok dikkat etmeli ve şaka da olsa yalana tenezzül etmemelidir. Ve Müslüman şunu hiç unutmamalıdır ki Müslüman kardeşinin malı, ırzı ve namusu kendisine kesinlikle haramdır. Müslüman kardeşinin malına, ırzına ve namusuna yan bakamayacağı gibi, onu kendi malı, ırzı ve namusu gibi korumak mecburiyetindedir. Bu Müslüman olmanın bir gereğidir. Yine Müslüman Müslüman kardeşini hakir göremez onu küçümseyemez. İşte gerçek Müslümanlık budur, ne güzeldir böyle Müslümanlık.

KARDEŞLERİM!

Ebu hureyre (ra) efendimizin rivayet ettiği hadisi şerif de sevgililer sevgilisi şöyle buyuruyorlar:

‘Birbirinizle hasetleşmeyiniz. Almayacağınız bir malın fiyatını müşteri kızıştırmak için artırmayınız. Birbirinize kin ve nefret beslemeyiniz. Birbirinize darılıp yüz çevirmeyiniz. Birinizin satışı üzerine başka biriniz satış yapmasın. Ey ALLAH (cc) IN kulları, böylelikle kardeş olunuz. Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulüm ve haksızlık yapmaz. Yardımı kesmez ve onu hakir görmez- peygamberimiz üç defa göğsünü işaret ederek buyurdular ki- takva buradadır……….’ Kardeşlerim ALLAH aşkına şu prensipleri uygulayan bir topluma ne olur, ne güzel bir toplum olur değimli?. Olurda iki kardeş arasında bir sıkıntı ve anlaşmazlık çıkarsa toplumun diğer fertleri hemen araya girip rabbimizin  ‘mümüinler ancak kardeştirler kardeşlerinizin arasını düzeltin…’ (hucurat 10 ) emri gereği, kardeşler arasında hiçbir fark gözetmeden doğruluk ve hakkaniyet prensibi üzerine kardeşlerini barıştırırlar. İşte gerçek Müslümanlık budur, ne güzeldir böyle Müslümanlık.

KARDEŞLERİM!

Şimdi başımızı iki elimizin arasına alıp efendimizin Müslümanlar için belirttiği şu prensipleri hatırımızdan tekrar geçirelim.

Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona

-         Zulmetmez

-         Haksızlık yapmaz

-         Onu düşmana teslim etmez

-         Onun sıkıntısını giderir

-         Onun ayıp ve kusurunu örter

-         Ona hıyanet etmez

-         Ona yalan söylemez

-         Ona yardımı terk etmez

-         Onu hor ve hakir görmez

-         Onun malı, ırzı, namusu kendisine haramdır

-         Ona haset etmez

-         Müşterisini kızıştırmaz

-         Ona kin ve nefret beslemez

-         Darılıp yüz çevirmez

-         Satışı üzerine satış yapmaz

-         Kendisi için sevdiği şeyi Müslüman kardeşi içinde sever

-         Müslüman kardeşi onun elinden ve dilinden emin olur

-         Ona selam verir

-         Hastalandığında ziyaret eder

-         Cenazesine iştirak eder

-         Davetine icabet eder

-         Aksırınca ‘yarhamukallah’ der       Kardeşlerim gelin bu prensipleri hayatımıza tatbik edelim. Uygulayalım, uygulatalım, reklamlarını yapalım, bilbordlara asalım. Bu hayati prensipleri hayatımıza tatbik ettiğimiz zaman göreceğiz ki, nasıl ki suya hasret çorak toprak suya ulaşınca yeşeriyor, güzelleşiyor, çiçekler veriyorsa; mutluluğu, huzuru, refahı, neşeyi, barışı arayan bu ümmet aradığına kavuşacaktır ALLAHın izniyle. Bu reçete garantili reçetedir deneyin bakın iyileşeceksiniz.

                                    

ALLAH’A EMANET OLUNUZ

HASAN ÇAKIROĞLU

 


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret77797
SEÇME YAZILAR