• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

İLİM VE ÖNEMİ

İLİM VE ÖNEMİ


     Yaratan rabbinin adıyla oku!.
O, insanı bir aşılanmış yumurtadan yarattı.
Oku! İnsana bilmediklerini belleten, kalemle yazmayı öğreten rabbin, en büyük kerem sahibidir.
(alak s. 1-2-3-4-5 )

Muhterem Müslümanla!

Yüce dinimiz İslam, ilimler hazinesi ve kitap medeniyetidir. İlk emri yaratan rabbinin adıyla oku olmuştur.

Yüce ALLAH kur’anı keriminde öğrenmeye, kalemle yazmaya, aklı kullanmaya, tefekkür etmeye, insanların hayatını kolaylaştırıcı icatlar yapmaya teşvik etmiştir. Ondan dolayıdır ki bütün ilimler ve buluşlar, kur’andan feyiz alınarak ortaya konmuş ve geliştirilmiştir. Dünyayı yaşanabilir hale getirmek ve ahreti kazanmak ilimle mümkündür.

İlimsiz dünya kazanılamaz. İlimsiz imansız ve amelsiz ahrette kazanılamaz. ALLAHın gücü, kudreti , nimetleri ve güzelliklri ancak ilimle görünür ve kavranır.

İlim imandır, ilim diri olmaktır, ilim ibadettir, ilim gıdadır, ilim insanların yolunu aydınlatan bir nurdur, ilmi cihattır ondan dolayıdır ki ilim öğrenmek her müslümanın üzerine farzdır. Bunu içindir ki imamı gazali öğle vaktinden önce Müslüman olan bir kimse için, öğle namazı vakti girinceye kadar, namazını kılabilecek kadar bilgiyi hemen öğrenmesi o kimse üzerine farzı ayındır buyurmuştur.

Muhterem kardeşlerim!

Tarihi gerçekler ve araştırmalar göstermiştir ki
7. Asır ile 18. Asır arsında, tam 11 asır müslumanlar dünyaya ilim ve medeniyet ışıkları saçmışlar ve dünyayı aydınlatmışlardır.

Bugün içinde yaşadığımız Avrupa’nın aydınlanması, Endülüs emevi devletinin (756-1031)yılları arası yaptığı ilmi ve teknik çalışmalar sayesinde olmuştur.

Endülüs Müslümanları tarafından kurulan kurtuba ve gırnata üniversitelerinin yaptığı ilmi ve teknik, astronomi ve tıp çalışmalar önce Fransa’yı sonra Almanya’yı daha sonra da Amerika’yı aydınlatmıştır.

Bu bakımdan islamın ilme verdiği önemi ve Müslümanların ilme yaptıkları hizmetleri, genç nesillerimize anlatmak, onları batı hayranlığından kurtarmak ve öz değerlerimize döndürmek zorundayız. Aksi halde batının kokuşmuş değerleri içerisinde yok olcağız.

Muhterem kardeşlerim!

ALLAHın dini islamı ve onun aydınlattığı nuru söndürmeye, güneşi balçıkla sıvamaya hiç bir firavunun ve ve küfrün gücü yetmeyecektir.

Müslümanları horlamaya, dışlamaya ve gerici göstermeye hiç kimsenin hakkı yoktur,

Bugün dünya çapında yapılan ve kullanılan teknolojik cihazların ve ve ilimlerin ilk mucitleri Müslümanlardır.

Feza (uzay) yolunun insanlığa açık olduğunu ayın ikiye bölme mucizesiyle gösteren kainatın efendisi hazreti Muhammed (sav) dir.

Tıp ilminin kurucusu Lokman (AS) ve  İSA (AS) dır. Bu sahada en büyük alim ibni sina ve fahreddini razidir.

Avrupalılardan 3 asır önce küçük kan dolaşımını keşfeden ibnun nefs dir. Yine Avrupalılardan 6 asır önce otomatik makineleri ve bilgisayarı icat eden Müslüman bilgin cezeridir. Dünyanın yuvarlak olduğunu keşfeden beruni, ilk dünya haritasını çizen ise piri reistir.

Matematikte sıfırı ilk kullanan mezhep imamlarımızdan Ahmet ibni hanbeldir. En büyük kimyager cabirdir. Sosyoloji ilmini kuran ibnu haldundur.

İdare etme sistemi olarak en güzel yönetim şekli olan cumhuriyet ve sosyal devlet anlayışını ortaya koyan iki cihan güneşi hazreti Muhammed(sav) dir.

Muhterem kardeşlerim!

Buraya kadar sıralamaya çalıştığımız bu değerli insanlarislamın yetiştirdiği şuurlu Müslümanlardır. Onlar kur’an dan ilham almışlardır ve insanlığın yolunu aydınlatmışlardır.

Ondan dolayı kendimize gelmeye, islama dönmeye, kur’an ile yolumuzu aydınlatmaya ve ilme sarılmaya mecburuz.

Eğer biz Müslümanlar Avrupalılardan bu icatların patentlerini almaya kalksak, ayaklarında çorapları bile kalmaz. Şu bir gerçektir ki Müslümanlar islama sarıldıkları, kur’ana tabi oldukları ve ilme önem verdikleri devirlerde, dünyaya hakim olmuşlar, insanlığa hakkı ve adaleti götürmüşlerdir.

Sıkıntıların, problemlerin, hastalıkların, boşanmaların ve ruhi bunalımların hat safhaya çıktığı günümüzde sizleri islamı yaşamaya kur’anı anlamaya davet ediyorum.


CEMİL ÇAKIROĞLU
yavuz selim imam hatibi

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret77798
SEÇME YAZILAR