• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

DÖRDÜ BİR ARADA

DÖRD’Ü  BİR ARADA

İMAN- İLİM-AMEL-İHLAS

KIYMETLİ  KARDEŞLERİM!

           Yüce rabbimizin selamı, rahmeti, bereketi, fazlı ve inayeti hepimizin üzerine olsun.

     Bizleri bu dünyaya imtihan için belirli bir süreliğine gönderen yüce rabbimiz, imtihanı kazanmak için göndermiş olduğu kitaplara ve onları hayatlarına tatbik eden peygamberlere uymamızı emretmiştir. Bu imtihanda başarısız olmamız için var gücüyle çalışan ezeli ve ebedi düşmanımız şeytan aleyhillanedir. Bu ezeli ve ebedi düşmanımız, bizi rabbimizin yolundan ve rızasından alıkoymak için 7/24 çalışmaktadır.

   Kardeşlerim! şeytan aleyhillanenin bizleri nasıl sapıtmaya çalışacağını kur’anı kerim şöyle haber vermektedir. Araf süresi 16-17. Ayetlerinde

‘şeytan dedi ki: öyle ise beni azdırmana karşılık, and içerim ki bende onları saptırmak için senin doğru yolunun üzerine oturacağım.

   Sonra elbette onlara önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından sokulacağım ve sen, onların çoklarını şükredenlerden bulmayacaksın! Dedi.’

İsra süresi 61-64. Ayetlerinde ise

    ‘ meleklere: ‘Ademe secde edin’ demiştik. İblisin dışında hepsi secde ettiler. İblis: ben dedi çamurdan yarattığın bir kimseye secde mi ederim!.

  Dedi ki: şu benden üstün kıldığına bir bak! Yemin ederim ki, eğer beni kıyamete kadar yaşatırsan pek azı dışında, onun neslini kendime bağlayacağım!.

  ALLAH buyurdu: Git! onlardan kim sana uyarsa, iyi bilin ki hepinizin cezası cehennemdir. Tam bir ceza!.

  Onlardan gücünün yettiği kimseleri davetinle şaşırt; süvarilerinle, yayalarınla onları yaygaraya boğ; mallarına,  evlatlarına ortak ol, kendilerine vaatlerde bulun. Şeytan, insanlara, aldatmadan başka bir şey vaat etmez.’

 KIYMETLİ KARDEŞLERİM!

  Ezeli ve ebedi düşmanımız olan şeytan insan oğlunu aldata bilecek mi?

Aldatırsa ne kadar ve kimleri aldatacak? . bu soruların cevabını da kur’anı kerimden alalım sad süresi 82-83. Ayeti kerimelerde şeytan şu iddiada bulunuyor

‘  iblis: senin mutlak kudretine ant olsun ki, ihlaslı olanların dışında bütün kullarını azdıracağım! Dedi.

   Bu iddia üzerine yüce rabbimiz devam eden ayeti kerimelerde: ‘ doğrusu- ki ben hep doğruyu söylerim- mutlaka sen ve sana uyanların hepsiyle cehennemi dolduracağım! ‘Buyurdu.

KIYMETLİ KARDEŞLERİM!

   Bu ve benzeri ayeti kerime ve ehadisi şeriflerden açıkça şunu anlıyoruz ki şu imtihan dünyasında ezeli, ebedi ve amansız  düşmanımız olan şeytan bizi yaratıcımızın rızasından ayırmak ve imtihanda başarısız olmamız için var gücüyle çalışacak ve kur’anın haberiyle de büyük ölçüde, ne yazık ki başarılı olacaktır.

   Bu insafsız ve zalim düşmanın elinden ve hilesinden kurtulmanın tek çaresi ne olursak olalım, ne bilirsek bilelim, ne okursak okuyalım, hangi işte ve görevde olursak olalım

İMAN-İLİM-AMEL ve İHLAS’TAN ayrılmayalım. Eğer ihlas yoksa diğerleri tehlike altındadır her an yok olabilirler. Avamil de bunu veciz bir şekilde ifade eden hepimizin kulağına küpe olması gereken bir söz vardır.

  BÜTÜN İNSANLAR HELAK OLDU, ANCAK İLİM SAHİBİ OLANLAR MÜSTESNA!

  BÜTÜN İLİM SAHİPLERİ HELAK OLDU, ANCAK İLMİ İLE AMİL OLANLAR MÜSTESNA!

  BÜTÜN İLMİ İLE AMEL EDENLER HELAK OLDU, ANCAK İHLASLI OLANLAR MÜSTESNA!

  Evet kardeşlerim şeytanın şu yeminini tekrar hatırlayalım ‘Allah’ım senin izzetine yemin olsun ki ihlaslı olan kullarının dışındaki bütün kullarını azdıracağım’ .

  EY İMTİHAN İÇİN DÜNYAYA GÖNDERİLMİŞ MÜMİN KARDEŞİM ŞU DÖRT ŞEYDEN ASLA AYRILMAYINIZ’

İMAN – İLİM – AMEL – İHLAS

    ALLAH’a emanet olunuz!

 

 

 

                 

        


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret77719
SEÇME YAZILAR