• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

GERÇEK ENGELLİ KİM ACABA?

                     GERÇEK ENGELLİ KİM ACABA?

        KIYMETLİ KARDEŞLERİM!

        Bizleri yoktan var eden yüce rabbimiz, ebedi hayatımızı kazanmak için geçici bir süreliğine bizleri dünyaya göndermiş, külli iradesiyle hepimize ayrı ayrı roller çizmiş, bizlere de; her kim cüz-i iradesiyle bu rolünün hakkını vererek yaşarsa onu ebedi olan ahret hayatında ‘gözünün görmediği, kulağının işitmediği ve hiç kimsenin hayaline  getiremeyeceği’ (hadisi kudsi) nimetlerle donattığım cennetime koyacağım buyurmaktadır.

         İşte bu imtihan için kimimiz erkek kimimiz  kadın, kimimiz zengin kimimiz fakir, kimimiz amir kimimiz memur, kimimiz işçi kimimiz patron, kimimiz siyah kimimiz beyaz olduğu gibi kimimiz çok sağlıklı kimimizde engelli olabiliyor. Bu gerçeği rabbimiz ‘ant olsun ki sizi biraz korku ve açlık: mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz azaltma (fakirlik) ile deneriz. (ey peygamber!) sabredenleri müjdele.’ Ayetiyle ifade buyurmaktadır.

        Kardeşlerim! Bu imtihan gereği bazı kardeşlerimiz engelli(özürlü) olabiliyor fakat bu engelin kişinin kulluğuna bir engel olmadığını sevgili peygamber efendimiz (sav) şöyle  dile getirmektedir ‘muhakkak ki ALLAHu Teala sizin cisimlerinize (bedenlerinize) bakmaz fakat O sizin kalbinize bakar’.

      Eğer ALLAHu Teala bir kuluna bir engel verdiyse mutlaka ona kullukta kolaylık vermiştir. İslamın temel ibadetleri olan namazda, oruçta, hacda, cihatta olsun insanın bu görevi yerine getirmeye mani bir özrü varsa ona zorluk getirmemiş kolaylık vermiştir. Çünkü yüce ALLAH (CC): kullarına zorluk değil, kolaylık murat eder (bakara185) bir örnek verecek olursak ramazan ayı geldiğinde akıl, baliğ, mukim ve sağlığı yerinde olan her müslümanın oruç tutması farzdır. Bir kimse hasta ise ona sağlığın yerine geldiği zaman tutarsın diyor, kronik bir hastalığa müptela isen her gün için bir fakire bir fidye ver diyor, ona da gücün yetmiyorsa diğer kulluk görevlerini yerine getir diyor. Elhamdülillah zorluk yok kolaylık var. Fakat sağlığın sıhhatin yerinde ramazan ayları gelir geçerde sen farkında bile olmazsın o zaman asıl engelli sensin.

    ALLAHu Teala günde beş vakit namazı emretmiş, güzel sesli, sedalı hocalarımız tarafından her vakit minarelerden bu duyuruyu yapılıyor. ayakta kılabiliyorsan ayakta, kılamıyorsan oturarak, onu da yapamıyorsan yaslanarak bu ulvi görevi yerine getir diye emir buyurmuş, kullukta zorluk yok, kolaylık var. Bu kadar kolaylık varken rabbinin davetine icabet edemiyorsan o zaman asıl engelli sensin kusura bakma kardeşim. Yüce rabbimiz ‘ant olsun, biz cinler ve insanlardan bir çoğunu cehennem için yaratmışızdır. Onların kalpleri vardır, onlarla kavramazlar; gözleri vardır, onlarla görmezler; kulakları vardır, onlarla işitmezler. İşte onlar hayvan gibidir; hatta daha da şaşkındırlar. İşte asıl gafil onlardır.’ (araf 179) buyurmaktadır. Yani asıl engelli bedeninde herhangi bir uzvu eksik olan değil

Gözleri olduğu halde hakkı göremeyen

Kulakları olduğu hakkı işitemeyen

Kalbi olduğu halde hakkı anlayamayandır.

 KIYMETLİ KARDEŞLERİM!

    Asıl engelli, bir engellinin elinden tutamayandır, onun yolunun üzerine arabasını park edendir, onu toplumdan dışlayandır, onu küçümseyendir.

Bir yaşlının elinden tutamayandır

Bir yetimin başını okşayamayandır

Bir öksüzü doyuramayandır

Onlarca ekmeği çöpe atarken bir dilim ekmeği paylaşamayandır

ASIL ENGELLİ

    KIYMETLİ KARDEŞLERİM!

 Engelli kardeşimizin, hasta kardeşimizin, sıkıntılı kardeşimizin hissettiği her acı, çektiği her sıkıntı hatta eline batan bir dikenin dahi ( eğer sabrederse) mutlaka ecrini cenabı rabbül aleminden alacaktır.(hadisi şerif). İnsanın rabbi katındaki değeri iman, ibadet, Salih amel, takva ve güzel ahlakladır, yoksa fizik yapısıyla, rengiyle, ırkıyla, cinsiyetiyle ve sağlam olup olmamasıyla değildir.

  Kardeşlerim! Engelli kardeşlerimize her türlü yardım, kolaylık sadakadır, engelli kardeşlerimiz imtihan olduğu gibi, içinde yaşamış olduğu toplumda imtihan olmaktadır unutmayalım. Şunu da  aklımızdan hiç çıkarmayalım ki ya engelliyiz ya da engelli adayıyız. Sağlığımızın kıymetini bilelim hamt edelim, şükredelim güzel kul olmaya gayret edelim.

 HİÇ BİR ENGEL ALLAH(CC) YA KUL OLMAYA ENGEL DEĞİLDİR.

KALIN SAĞLICAKLA.

 

 

 

           

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret77717
SEÇME YAZILAR