• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

GIYBET

GIYBET

İnsanların çoğunun bahanelere sığınarak kendilerince meşrulaştırdıkları öyle kötü bir ameldir ki; gıybet, günümüz insanları su içer, yemek yer gibi bu masiyete düşmektedirler. Ne hazin bir durumdur ki bu kötü hasleti kendini kandırarak ve nefsini de buna inandırarak, sanki normalmiş gibi gören ne çok insan vardır. Oysaki bu o kadar kötü bir ameldir ki, peygamber efendimiz bu amelin ne kadar kötü bir amel olduğunu şu hadiste bildiriyor.

Peygamber efendimiz Sahabeler’e, “Gıybet nedir bilir misiniz?” diye sorduğunda Sahabeler: “Allâh ve Rasûlû bilir dediler.”

Peygamber efendimiz, "Gıybet, kardeşinin arkasından onun istemediği kötü olan sözün söylemesidir" şeklinde cevap verdi.

Sahabeler, Efendimize “Bu kötü olan şey kendisinde olsa bile mi? Ey Allâh’ın Rasûlû” diye sorunca Peygamber Efendimiz, “Şayet bu şey onda varsa gıybet, yoksa iftira olur” buyurmuş.

Âlimlerin bir kısmı; gıybetin genel olarak büyük bir günah olduğunu bildirdiler. Ancak bazı âlimler ise gıybetin hükmü hakkında tafsilatta bulundular. Dediler ki gıybet; bazen büyük, bazen caiz, bazen ise farz olduğunu bildirdiler. Şayet gıybeti yapılan kimse âlimlerden veya Salihlerden olan birisiyse bu kimse büyük günaha düşmüş olur.

Ayrıca fâsık olan bir kimsenin günahlarının üstüne bir şeyler ekleyerek anlatmak büyük günahtır. Çünkü bu amelde bir fayda yoktur.

Âlimler haram olmayan gıybeti ise şöyle açıklamıştır: bir kimsenin “şu dükkân şuradaki diğer dükkândan daha ucuzdur”, “ Şu kimsenin yemeği şununkinden daha lezizdir” gibi ibareler kullanması, haram olmayan gıybettir. Yani bunun söylenmesinde bir sakınca yoktur.

Farz olan gıybet ise, Müslümanın dünyasında ve dininde zarara sebep olacak bir ameli ortaya çıkarmaktır. Eğer bir işverenin işçileri kendisine ihanet ediyor ise, bu işçinin ihanetini ortaya çıkarmak farzdır. Yâda bir kimse kızını, bir erkek istediğinde, bu erkek hakkında tavsiye istendiğinde, bu erkeğin kötü hasletlerini bilen kişinin bunu beyan etmesi üzerine farzdır.

Allâh’u tealâ Kur’an-ı kerimde Hucurat Suresi 12. Ayet-i kerimesinde şöyle buyuruyor:

وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا يَغْتَب بَّعْضُكُم بَعْضًا أَيُحِبُّ أَحَدُكُمْ أَن يَأْكُلَ لَحْمَ أَخِيهِ مَيْتًا فَكَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَّحِيمٌ >>

Anlamı: “ Casusluk ve Gıybet yapmayınız içinizden biriniz ölmüş Müslüman kardeşinin etini yemek istemez ve bundan tiksinir.”

Allâh bu ayeti kerimede gıybetin nasıl kötü bir amel olduğunu bizlere bildirmiş ve bundan sakınmamızı emretmiştir.

Allâh bizleri gıybetten ve büyük günahlardan korusun. Günahlara düşüldüğünde tövbe etmeyi nasîp eylesin.


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret77716
SEÇME YAZILAR