• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

O NU (PEYGAMBERİMİZİ) YARATANIMIZ ANLATIYOR!

O NU (PEYGAMBERİMİZİ) YARATANIMIZ ANLATIYOR!


MUHTEREM KARDEŞLERİM!

Kutlu doğumunun 1445. Yılını kutlamaya hazırlandığımız sevgili peygamber efendimizi bizlere ve alemlere rahmet olarak gönderen kainatın yaratıcısının bizlere rehber olarak gönderdiği kuranı kerimden öğrenelim. Bakalım bizleri yaratan bizlere onu (sav) nasıl tanıtıyor.

1- BÜTÜN İNSANLAR İÇİN BİR RAHMETTİR.

“( Ey Muhammed ) biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik” (Enbiya-107)

2- GÜZEL AHLAKLI İDİ

“ Ve sen elbette yüce bir ahlak üzeresin”. (Kalem-4)

“ Andolsun ki, Resülullah, sizin için, Allaha ve ahret gününe kavuşmayı umanlar ve Allahı çok zikredenler için güzel bir örnektir” (Ahazab-21)

‘Ayette, hz. Peygamberin, Allahın hoşnutluğunu kazandıracak davranışlarda bulunmak isteyenler için mükemmel ve canlı bir örnek, en büyük fazilet nümunesi olduğu anlatılmaktadır. Böylece, Resülullahın, hislerine mağlup insanları , memnun etmek ve onlara pratik değerden mahrum bir takım nazari kaideler öğretmekle görevli olmayıp, onun hedefinin insanlığa ameli kaideler öğretmek ve bu kaideleri kendi yaşayışıyla izah ve tarif etmek olduğu analşılmış olmaktadır.’ (Kuranı kerim ve açıklamalı meali)

3-    ÜMMETİNİ ÇOK SEVERDİ VE ÇOK MERHAMETLİ İDİ

“ Andolsun size kendinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir” (Tevbe-128)

4-    AZİMLİ VE İRADELİ İDİ

Hicret esnasında müşrikler tarafından ısrarla takıp edilen hz. Peygamber (sav) v

E hz. Ebu Bekir (ra) bir ara sevr mağarasına sığınmışlardı. Müşriklerin ayak seslerini duyuyorlardı hz. Ebu Bekir korkmuştu o anda efendimizin onu nasıl teselli ettiğini rabbimiz bizlere haber veriyor.

“ Eğer siz ona yardım etmezseniz(bu önemli değil); ona Allah yardım etmiştir; hani kafirler onu, iki kişiden biri olarak (Ebu Bekir ile birlikte Mekke den) çıkarmışlardı; hani onlar mağaradaydı; o, arkadaşına. Üzülme, çünkü Allah bizimle beraberdir, diyordu. Bunun üzerine Allah ona (sükünet sağlayan) emniyetini indirdi, onu sizin görmediğiniz bir ordu ile destekledi ve kafir olanların sözünü alçalttı. Allahın sözü ise zaten yücedir. Çünkü Allah üstündür, hikmet sahibidir. (Tevbe-40)

5-    ÇOK DOĞRU İDİ

“ Battığı zaman yıldıza andolsun ki, arkadaşınız (Muhammed) sapmadı ve batıla inanmadı; o, arzusuna göre de konuşmaz.

O (bildirdikleri) vahyedilenden başkası değildir” (Necm-1-4)

6-    İNSANLARA DOĞRU YOLU GÖSTERMEK İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞIRDI

“ Resülüm) onlar iman etmiyorlar diye neredeyse kendine kıyacaksın!” (Şuara-3)

7-    GECE ÇOK İBADET EDREDİ

“ (Resülüm)senin, gecenin üçte ikisine yakın kısmını, (bazen) yarısını, (bazen de) üçte birini yatmadan (ibadetle) geçirdiğini ve beraberinde bulunanlardan bir topluluğun da (böyle yaptığını) Rabbin elbette biliyor………” (Müzzemmil-20den)

8-    ALLAHIN (CC) KATINDA DEĞERİ

“ Hayır, Rabbine andolsun ki aralarında çıkan anlaşmazlık hususunda seni hakem kılıp sonra da verdiğin hükümden içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın (onu) tam manasıyla kabüllenmedikçe iman etmiş olmazlar” (Nisa-65)

“(Resülüm) de ki : eğer Allahı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir” (Al- i imran31)

“ Kim resül’e itaat ederse Allah’a itaat etmiş olur. Yüz çevirene gelince, seni onların başına bekçi göndermedik!” (Nisa-80)

“ Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, Peygamber’e itaat edin. İşlerinizi boşa çıkarmayın” (Muhammed-33)

     EVET KARDEŞLERİM!

Yüce Rabbimiz bizleri dünya ya imtihan için geçici bir süreliğine göndermiştir. İmtihanımız bitince bu dünya da bir saniye bile kalamayız. İmtihanımız can boğaza geldiğinde biter. Ne zaman geleceğini de bilemeyiz. O (son nefesimiz) çıkmadan bütün hazırlıkları yapmamız gerekir.

Nasıl hazırlanacağımızı yüce Rabbimiz bizlere bir kitap (kuranı kerim) göndermiş, o kitabı nasıl okuyacağımızı, nasıl anlayacağımızı, nasıl hayatımıza tatbik edeceğimizi bizlere anlatmak, öğretmek için bir öğretmen, bir rehber, bir lider, bir peygamber göndermiştir. O peygamber kainatın efendisi hazreti Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi vesellemdir.

KARDEŞLERİM

O sallallahu aleyhi vesellemin bize karşı olan tutumunu her şeyi en iyi bilen Rabbimiz bizlere kuranı keriminde açıklamıştır. Biz ona karşı tutumumuzun nasıl olması gerektiğini de yine Rabbimiz kuranı keriminde bizlere haber veriyor.

KARDEŞLERİM!

 Yukarıda okuduğunuz ayeti kerimeler bunu açıkça beyan ediyor. Bize düşen bu ayeti kerimelerin gereği olarak Allahın ipine (kuranı kerime) sımsıkı sarılmak, Resüllullahın sünnetine tabi olmak.ALLAH’A EMANET OLUNUZ!

HASAN ÇAKIROĞLU

 


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret77799
SEÇME YAZILAR