• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

ALLAH'IN AYI MÜBAREK RECEP AYI

ALLAH'IN AYI MÜBAREK RECEP AYI

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيم

 

اِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِنْدَ اللّٰهِ اثْنَا عَشَرَ شَهْرًا فٖى كِتَابِ اللّٰهِ يَوْمَ خَلَقَ

 السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ مِنْهَا اَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ذٰلِكَ الدّٖينُ الْقَيِّمُ فَلَا تَظْلِمُوا فٖيهِنَّ اَنْفُسَكُمْ وَقَاتِلُوا الْمُشْرِكٖينَ كاٰفَّةً كَمَا يُقَاتِلُونَكُمْ كاٰفَّةً وَاعْلَمُوا اَنَّ اللّٰهَ مَعَ الْمُتَّقٖينَ

«Şüphesiz Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır.  İşte bu, Allah'ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin. Fakat Allah'a ortak koşanlar sizinle nasıl topyekûn savaşıyorlarsa, siz de onlarla topyekûn savaşın. Bilin ki Allah, kendine karşı gelmekten sakınanlarla beraberdir.(Tevbe suresi 36)

 

 • « إِنَّ الزَّمَانَ قَدِ اسْتَدَارَ كَهَيْئَتِهِ يَوْمَ خَلَقَ اللَّهُ السَّمَوَاتِ وَالأَرْضَ ، السَّنَةُ اثْنَا عَشَرَ شَهْرًا مِنْهَا ، أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ، ثَلاَثٌ مُتَوَالِيَاتٌ ، ذُو الْقَعْدَةِ وَذُو الْحِجَّةِ وَالْمُحَرَّمُ وَرَجَبُ مُضَرَ الَّذِى بَيْنَ جُمَادَى وَشَعْبَانَ »

«Muhakkak ki zaman Allah'ın yarattığı günkü şekliyle akıp gitmektedir. Sene oniki aydır. Onlardan dördü haram aylarıdır. Bunlardan üçü peşpeşedir. Zilkade, Zilhicce, Muharrem, bir de Cemaziyel-âhir ile Şaban ayları arasıda olan ve Mudar Kabilesi'nin ayı Recep'tir.» (Buharî, Tefsir, Sûre, 8-9)

 

اِنَّمَا النَّسٖیءُ زِيَادَةٌ فِى الْكُفْرِ يُضَلُّ بِهِ الَّذٖينَ كَفَرُوا يُحِلُّونَهُ عَامًا

 وَيُحَرِّمُونَهُ عَامًا لِيُوَاطِؤُا عِدَّةَ مَا حَرَّمَ اللّٰهُ فَيُحِلُّوا مَا حَرَّمَ اللّٰهُ زُيِّنَ لَهُمْ سُوءُ اَعْمَالِهِمْ وَاللّٰهُ لَا يَهْدِى الْقَوْمَ الْكَافِرٖينَ

«Haram ayları ertelemek , ancak inkârda daha da ileri gitmektir ki bununla inkâr edenler saptırılır. Allah'ın haram kıldığı ayların sayısına uygun getirip böylece Allah'ın haram kıldığını helâl kılmak için haram ayı bir yıl helâl, bir yıl haram sayıyorlar. Onların bu çirkin işleri, kendilerine süslenip güzel gösterildi. Allah, inkârcı toplumu doğru yola iletmez.» (Tevbe suresi 37)

 

 • HZ MUHAMMED SAV ÜÇ AYLARIN TASNİFİNİ ŞÖYLE YAPMIŞTIR
 • رَجَبُ شَهْرُ اللَّهِ وَشَعْبَانُ شَهرِي وَرَمَضَانُ شَهرُ اُمَّتِي

«Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.»

 

 • َجَبُ شَهرُ الزَّرْعِ وشَعْبَانُ شَهْرُ السَّقْيِ وَرَمَضَانُ شَهْرُ الْحَصَادِ وَكُلٌّ يَحْصُدُ مَازَرَعَ وَ يُجْزِى مَاصَنَعَ وَمَنْ ضَيَّعَ الزَّرْعَةَ نَدِمَ يَوْمَ حَصَادِهِ وَاَخْلَفَ ظَنَّهُ مَعَ سُوءِ مَعَادِهِ
 • “Receb tohum ekme ayıdır, Şaban sulama ayıdır, Ramazan (derleyip toplama) hasat ayıdır. Herkes ne ekerse onu biçer. Ne yaparsa cezasını çeker. Bir kimse ziraati zayi etse hasat günü ekemediğine pişman olur. Kıyamet gününde kötü vaziyete düşer ve dünyadaki zannının aksi zuhur eder.”

 

 

 • Recep Allah’ın ayıdır.
 • Receb eza ve cefâyı terk ayıdır,
 • Receb tevbe ve pişmanlık ayıdır,
 • Receb hürmet ayıdır,
 • Receb ibadet ayıdır,

 

 • RECEP AYININ İLK CUMA GECESİ REGAİP KANDİLİDİR:
 • REGAİP:Regâib, arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be”, kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. “Reğîb” kelimesi ise, “reğabe”‘den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, “reğîbe”dir. “Reğîbe”nin çoğulu da “reğâib” dir. Kelime olarak “Regâib”in aslı budur.

 

 • HZ MUHAMMED SAV EFENDİMİZİN MÜBAREK ÜÇ AYLARA GİRDİĞİNDE ŞÖYLE DUA EDİYORDU:

 

 • اللهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِي رَجَبٍ، وَشَعْبَانَ، وَبَلِّغْنَا رَمَضَانَ

                Enes b. Mâlik (r.a)'den şöyle rivayet edilmiştir: "Receb ayı girdiğinde Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle derdi: 

«Ey Allah'ım! Recep ve Şaban'ı bize mübaret kıl, bizi Ramazan'a kavuştur.»

 

 • Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyurmuşlardır:

«Beş gece vardır ki onlarda yapılan dua kabul edilir:

Cuma gecesi, kurban ve ramazan bayramı geceleri (arefe gününü bayrama bağlayan geceler), recebin ilk (cuma) gecesi (Regaib kandili), şabanın ortasında bulunan gece (Berat kandili). " Beyhakî, Şuabü'l-İmân,3711)

 

 • HER AY RECEP ŞABAN VE RAMAZAN GİBİ GEÇİRMELİYİZ
 • Adamın biri kendisine ve ailesine yardımcı olsun diye yeni bir câriye (hizmetçi kadın) satın almıştı.
 • Ramazan ayı yaklaştığında cariye, adamın evinde bir hazırlık gördü. Onlara ne yaptıklarını sordu.
 • Onlarda ramazan ayına hazırlık yaptıklarını söylediler; bunun üzerine cariye,
 • ‘’Siz sadece ramazan ayında mı oruç tutuyorsunuz? Ben öyle insanların yanından geldim ki onların her ayı ramazan gibi ibadet ve oruçla geçiyordu. Lütfen beni onlara geri verin’’ diye rica etti.( M.kaya Mübarek gün ve geceler)

 

 • Receb Ayı ve Regaib Gecesi ile İlgili Hadis-i Şerifler:

 Allahü teâlâ, Receb ayında oruç tutanları mağfiret eder. [Gunye]

 Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Receb’in hepsini tutmuş gibi sevap verilir. [Miftah-ül-cenne]

 Ramazan ayı dışında Allah rızası için bir gün oruç tutan, iyi bir yarış atının bir asırda alacağı mesafe kadar Cehennemden uzaklaşır.) [Ebu Yala]

 Şu beş gecede yapılan duâ geri çevrilmez. Regaib gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.) [İbn-i Asâkir]

 

 • RECEP AYININ DEĞERİ

«Receb-i Şerîf’in birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruçlu olmak iki senelik ve yine üçüncü günü oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur.” buyuruyorlar.» (Camiu-s sağir)

İbn-i Abbas -radiyallahu anh- Hazretleri: “Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Recep ayında bazen o kadar çok oruç tutardı ki, biz O’nu hiç iftar etmeyecek zannederdik. Bazen de o kadar çok iftar ederdi ki, biz O’nu hiç oruç tutmayacak zannederdik.” buyurmuştur. (Müslim)

Receb büyük bir aydır. Allah bu ayda hasenatı kat kat eder. Receb ayında bir gün oruç tutana, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. 7 gün oruç tutana, Cehennem kapıları kapanır. 8 gün oruç tutana Cennetin 8 kapısı açılır. On gün oruç tutana, Allah istediğini verir. 15 gün oruç tutana, bir münadi, “Geçmiş günahların affoldu” der. Receb ayında Allahü teâlâ Nuh aleyhisselamı gemiye bindirdi ve o da, Receb ayını oruçlu geçirdi. Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti. [Taberânî]

 

 • HZ HÜSEYİN RA ANLATIYOR İBRETLİK BİR HADİSE VE MÜBAREK AYLARIN DEĞERİNİN NE KADAR FAZLA OLDUĞUNU BİZE HATIRLATIYOR:

“Kâbe’yi tavaf ederken, yanık sesle Allahü teâlâya dua eden bir kimsenin sesini işittik. Babam bunu çağırmamı emretti. Güzel yüzlü, temiz bir kimseydi. Ancak sağ tarafı felç olmuş, kurumuş, hareketsiz idi. Ona, “Sen kimsin, durumun ne böyle?” dedim. O kimse dedi ki:

“Adım Menazil… Ben çalgı çalmak, şarkı söylemekle şöhret salmış, Arabistan’ın ünlülerinden bir gençtim. Hep nefsin arzuları peşinde koştum. Receb ve Şaban aylarında bile, bu günahlara devam ederdim. Salih babam, beni bu günahlardan kurtarmaya çalıştı. Bana, “Allahü Teâlânın azabı şiddetlidir, bir anda kahredebilir. Kötü arkadaşlardan vazgeç, bu kötü işleri bırak! Melekler ve bu aylar senden şikâyet ediyorlar” dedi. Nasihate hiç tahammülüm yoktu. Babamın üzerine yürüyüp, döverek susturdum. Üzüntülü ve kırık kalble, “Bu aylarda oruç tutup, geceleri ibadet ediyorum. Beytullah’a gidip şerrinden korunmak için, Allahü teâlâdan yardım dileyeceğim” dedi. Bir hafta oruç tutup, Kâbe’ye giderek, “Ey Rabbim, mazlumların âhını yerde bırakmazsın. Bu ayda, bu mübarek yerlerde yapılan duaları red etmezsin. Hakkımı oğlumdan al, onu felç et!” diye dua etti. Henüz duası bitmeden sağ tarafım felç oldu. Beni gören, “Baba bedduasına uğramış kişi” derdi.”

Hz. Hüseyin, “Baban bu hâline ne dedi?” buyurdu. O genç, “Babamdan özür diledim. Onun da babalık şefkati galip gelerek beni bağışladı. Beddua ettiği yerde, bu sefer şifa bulmam için hayır dua etmek üzere deve ile gelirken, devenin ürkmesi ile babam düşüp öldü. Şimdi çaresizim.” diyor. Hz. Ali bu felçli gence dua ediyor, Receb’de yaptığı bu dua bereketiyle de Hak teâlâ ona şifa ihsan ediyor.

 

 • MÜBAREK RECEP AYINI NASIL DEĞERLENDİRMELİYİZ?
 • 1) ÖZELLİKLE BÖYLE ZAMANLARDA KULLUĞUMUZU GÖZDEN GEÇİRMELİYİZ VE HATALARIMIZI BULUP ONLARDAN TEMİZLENMEYE ÇALIŞMALIYIZ.KULLUĞUN NASIL OLMASI GEREKTİĞİNİN HESABINI İYİ YAPMALIYIZ.
 • ACABA AHİRET YURDUNUN HESABINA HAZIRMIYIZIN MUHASEBESİNİ YAPMALIYIZ.
 • مُوتُو قَبْلَ اَنْتَ مُوتُوا    Ölmeden önce ölünüz!”

 

 • 2)ÜÇ AYLARI GÜNAHLARIMIZIN AFFI İÇİN FIRSAT BİLMELİYİZ VE BOL BOL TEVBE VE İSTİĞFARDA BULUNMALIYIZ.
 • قُلْ يَا عِبَادِىَ الَّذٖينَ اَسْرَفُوا عَلٰى اَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللّٰهِ اِنَّ اللّٰهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمٖيعًا اِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحٖيمُ

«De ki: "Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.» (Zümer suresi 53)

 

HZ MUHAMMED SAV EFENDİMİZ GÜNDE 100 KEZ İSTİĞFARDA BULUNUYOR YA BİZ GÜNDE KAÇ KEZ İSTİĞFARDA BULUNUYORUZ?

 

يَا أَيُّهَا النَّاسُ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ فَإِنِّي أَتُوبُ فِي الْيَوْمِ إِلَيْهِ مِائَةَ مَرَّةٍ

 “Ey insanlar, Allah’a tevbe edin. Zira ben günde yüz kere O’na tevbe ediyorum.” (Müslim, Zikr, 42)

 

 • 3)VARSA KAZA NAMAZLARINI KILMAK VE NAFİLE NAMAZLAR KILMAK VEYA TEHECCÜD NAMAZI KILMAK.BEŞ VAKİT NAMAZI CEMAATLE KILMAYA AZAMİ GAYRET GÖSTERMEK.

Ukbe b. Abdulgafur şöyle derdi:

«Yatsı namazını cemaatle kılmak, hac yapmak; sabah namazını cemaatle kılmak, umre yapmak gibidir.»

 

مَنْ صَلّى صَلاةَ الْعَشَاءِ في جَمَاعَةٍ فَكأنَّمَا قَامَ نِصْفَ اللَّيْلِ، وَمَنْ صَلّى الصُّبْحَ في جَمَاعَةٍ فَكَأنَّمَا قَامَ اللَّيْلَ كُلَّهُ

           

«Kim yatsı namazını cemaatle kılarsa sanki gecenin yarısını ihya etmiş gibidir. Kim de sabahı da cemaatle kılmışsa gecenin tamamını ihya etmiş gibidir." [Müslim, Mesacid 260, (5656)

 

 • 4)ÇOKÇA KURAN OKUMALIYIZ VE KURANIN MANALARI HAKKINDA TEFEKKÜR ETMELİYİZ VE KURAN BİZE NİÇİN İNDİĞİNİ HATIRLAMALIYIZ VE ÖLÜ GÖNÜLLERİMİZİ KURANLA DİRİLTMELİYİZ.KURAN OKUYANLARI DİNLEMEYE GAYERT GÖSTERMELİYİZ.
 • اقْرَؤُا القُرْآنَ فإِنَّهُ يَأْتي يَوْم القيامةِ شَفِيعاً لأصْحابِهِ
 •             “Kur’an okuyunuz. Çünkü Kur’an, kıyamet gününde kendisini okuyanlara şefaatçi olarak gelecektir” (Riyazü’s-Salihin,993)
 •  
 • 5)SILA-İ RAHİM YAPMALIYIZ. AKRABALARIMIZLA, KOMŞULARIMIZLA VE DOSTLARIMIZLA YAKINLIĞIMIZI ARTIRMANIN GAYRETİNDE OLMALIYIZ.ONLARI SOHBET MECLİSLERİNE DAVET ETMELİ VE HAYIR HASENAT YAPMALARI İÇİN TEŞVİK ETMELİYİZ
 •  
 • وَاِذْ اَخَذْنَا مٖيثَاقَ بَنٖى اِسْرَایٖٔلَ لَا تَعْبُدُونَ اِلَّا اللّٰهَ وَبِالْوَالِدَيْنِ اِحْسَانًا وَذِى الْقُرْبٰى وَالْيَتَامٰى وَالْمَسَاكٖينِ وَقُولُوا لِلنَّاسِ حُسْنًا وَاَقٖيمُوا الصَّلٰوةَ وَاٰتُوا الزَّكٰوةَ ثُمَّ تَوَلَّيْتُمْ اِلَّا قَلٖيلًا مِنْكُمْ وَاَنْتُمْ مُعْرِضُونَ

«Hani, biz İsrailoğulları'ndan, "Allah'tan başkasına ibadet etmeyeceksiniz, anne babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz, herkese güzel sözler söyleyeceksiniz, namazı kılacaksınız, zekâtı vereceksiniz" diye söz almıştık. Sonra pek azınız hariç, yüz çevirerek sözünüzden döndünüz.»(Bakara suresi 83)

 •  

 

 • 6) ÇEVREMİZDEKİ FAKİR, YETİM VE YOKSULLARA YARDIM ETMELİYİZ VE ETRAFIMIZIDA HAYRA TEŞVİK ETMELİYİZ. YAPACAĞIMIZ HAYIRLAR BİZE KAT BE KAT SEVAP KAZANDIRACAK VE ALLAH’IN RIZASINA YAKLAŞTIRACAKTIR.
 • وَيُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلٰى حُبِّهِ مِسْكٖينًا وَيَتٖيمًا وَاَسٖيرًا

«Onlar, seve seve yiyeceği yoksula, yetime ve esire yedirirler.»

(İnsan suresi 8)

 

 • 7)MÜBARAK AYLARDA VE MÜBAREK GECELERDE DAHA COK ZİKİR YAPILMALI VE ZİKRİ YAŞAM HALİNE GETİRMELİYİZ.
 • اَلَّذٖينَ اٰمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللّٰهِ اَلَا بِذِكْرِ اللّٰهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ
 • «İnanmış olanlar, kalbleri Allah’ı anmakla huzura kavuşmuştur. Dikkat edin, kalbler ancak Allah’ı anmakla huzura kavuşur» (Rad Suresi,28)
 • اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذٖينَ اِذَا ذُكِرَ اللّٰهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَاِذَا تُلِيَتْ عَلَيْهِمْ اٰيَاتُهُ زَادَتْهُمْ اٖيمَانًا وَعَلٰى رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ

«Mü'minler ancak o kimselerdir ki; Allah anıldığı zaman kalpleri ürperir. O'nun âyetleri kendilerine okunduğu zaman (bu) onların imanlarını artırır. Onlar sadece Rablerine tevekkül ederler.»(Enfal,Suresi,2)

 

 • 8)MÜBAREK GÜN VE GECELERDE ÇOKÇA DUA EDLİM
 • «DUA İBADETİN İLİĞİDİR»(Hadisi şerif)
 • خمْسُ لَيَالٍ لا تَرِدُ فِيهِنَّ الدَّعْوَةُ: أَوَّلُ لَيْلَةٍ مِنْ رَجَبَ، وَلَيْلَةِ النِّصْفِ مِنْ شَعْبَانَ، وَلَيْلَةِ اْلجُمْعَةِ، وَلَيْلَةِ الْفِطْرِ، وَلَيْلَةِ النَّحْرِ
 • "Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geriye çevrilmez.
 • Recebin ilk (Cuma) gecesi,
 • Şabanın ortasında bulunan gece,
 • Cuma gecesi,
 • Ramazan Bayramı gecesi
 • Kurban Bayramı geceleridir. (Beyhaki, Sünen, Şuabül-İman)

 

 • 9)ÇOKÇA RECEP AYINDA ORUÇ TUTMALYIZ. ÇÜNKÜ PEYGAMBERİMİZ SAV RAMAZANDAN SONRA EN ÇOK ORUCU RECEP AYINDA TUTMUŞTUR.
 • RECEP AYINDA ALLAH’IN RAHMETİ BOL BOL YAĞAR ÜMMETİ MUHAMMEDİN ÜZERİNE.
 • Mübarek gün ve gecelerde çokça dua etmeliyiz. Dünyamıza baktığımızda her yerde kan ve göz yaş dökülüyor. Masum çocuklar öldürülüyor ve kadınlar dul çocuklar yetim ve öksüz kalıyoruz. Müslüman, din kardeşlerinin derdiyle dertlenmeli ve onlar için çokça dua etmelidir. Kan ve göz yaşına bir nebze de olsun dua etmelyiz ki Allah kan ve göz yaşını ya kaldırır yada hafifletir. Gecelerde ümmeti Muhammed’e duaya varmısın ey müslüman kardeşlerim. Mübarek Regaip kandilinde ve mübarek üç aylarda duaya varmısın?Onlara değen ateş sanada değmemesi için  kıyamda durur gibi ümmetimühammedin yanında duaya varmısın ey mümin kardeşim!!!!
 • Mübarek gün ve gecelerde mana aleminde akalım Allah’ın cemaline, kaybet benliğini hiçlikte, Allah canını ve malını cennet mukabilinde satın alınmış mücahit edesıyla dön Rabbine dön Rabbin Resülüne Dön namaza ve dur duaya melekler amin desin mazlumlara, mağdurlara ve mustazaflara yaptığın duaya, kaybol duada ümmetin derdinde Allah’ın ayı recep ayında. Çünkü sen yer yüzünde halifesin sana dünya değil ebediyyetler yakışır yiğit mümin kardeşim.
 • Dünya müslümanları senin samimi yapacağın duayla belki zulümden kurtulacak, zafere ulaşacaktır

 

 • MÜBAREK ÜÇ AYLARDA VE MÜBAREK GÜN VE GECELERDE YAPILMASI GEREKEN İBADETLER ÖZETLE:(AZ VE DEVAMLI OLAN İBADET HAYIRLIDIR(Hadisi şerif))
 • 1)Kandimiz hesaba çekmeliyiz.Hayatımızın ahirete tealluk eden hesabını iyi yapmalıyız.
 • 2)Kulluk bilincimizi oluşturmalıyız.
 • 3)Kendimize mümin bilinci oluşturmalıyız.
 • 4)Çokça zikir etmeliyiz.Zikir insana kalp sağlamlığı ve mutlu bir bakışa vesile olur.
 • 5)Her daim Kuran okumalı veya  Kuran dinlemeliyiz ve bu aylarda daha da artırarak devam etmeliyiz yakin ölüm bize gelinceye kadar.
 • 6)Kaza namazlarımızı kılmaya gayret götermeli, teheccüt ve nafile ibadetlere azami gayret sarf etmeliyiz.
 • 7)Zikir ehli olmamız gerekir ve daima zikir üzere hayat sürmenin gayratinde olmalıyız.
 • 8)Anaya babaya ve yakınlarımıza iyilikle muamale etmeli ve Allah’ın emri olan sıla-i rahimi gözetmeliyiz.
 • 9)Fakirlere, yoksullara, yetimlere ve ihtiyaç sahiplerine yardım etmeli ve bunların derdi ile her zaman dertlenmeliyiz.
 • 10)Kabirlerimizi ziyaret etmeli ve bir gün bizde öleceğimizin farkında olmalı ve kabir ziyaretlerinden ibret almalıyız.
 • 11)Bu aylarda çokça oruç tutmalı ve bu vesile ile nefsimizi terbiye etmeliyiz.
 • 12)Çoçuklara hediyeler vermeli ve çoçuklarımıza mübarek gün ve gecelerin ehemmiyetini öğretmeliyiz. Çocuklarımızı bu aylarda namaza ve camiye alıştırmalıyız.
 • 13)Küslerin barışmasına vesile olmaya gayret göstermeli ve üç günden fazla kardeşler arasında küslüğün helal olmadığının farkında olmasını sağlamak
 • 14)Hasta ziyaretlerinde bulunulmalı, hastayı ziyaret etmek cennette bulunmak gibidir.
 • 15)İlim ve sohbet meclislerinde bulunmaya gayret göstermek.
 • 16)Hz Muhammed SAV efendimize çokça selatü selam getirmeliyiz.
 • 17)Ağlayarak ve sızlanarak için için tevbe ve istiğfarda bulunmalıyız. Efendimiz SAV günde 100 defa istiğfarda bulunurdu ya sen günde kaç kez tevbe ve istiğfardasın?
 • 18)Cennete hazır hale gelmek için her türlü gayreti sarf etmeliyiz.
 • DUAMIZ
 • ALLAHIM RECEP VE ŞABANI BİZE MÜBAREK KIL VE BİZİ RAMAZANA ULAŞTIR.
 • ALLAHIM SEN AFFEDİCİSİN, SEN AFFETMEYİ SEVERSİN VE BİZİ AFEYLE
 • ALLAHIM MÜBAREK GÜN VE GECELERİ HAKKIYLA İDRAK EDEN KULLARIN OLMAYI BİZE NASİP EYLE
 • ALLAHİM SENİN AŞKINLA İBADET YAPABİLMEYİ VE SANA AŞIK OLABİLMEYİ BİZLERE İHSAN EYLE
 • ALLAHIM BİZİM GİBİ ACİZLERİ ŞEYTANLA, NEFSİMİZLE VE ŞEYTANLAŞMIŞ İNSANLARLA BAŞBAŞA BIRAKMA
 • ALLAHIM SEN MERHAMETLİLERİN EN MERHAMETLİSİSİN BİZE DAİMA MERHAMET EYLE.AMİN(Not:Bu sunum vaaz Diyanet Kuran meali ve dğ dökümanlarda faydalınarak hazırlanmıştır.)

eminyavuzyigit@hotmail.com

UZMAN İMAM HATİP

EMİN YAVUZYİĞİT


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret77525
SEÇME YAZILAR