• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

RECEP AYI VE REGAİP KANDİLİ

RECEP AYI VE REGAİP KANDİLİ


Üç aylar, kamerî takvimde Recep, Şaban ve Ramazan’dır.

رَجَبُ شَهْرُ اللَّهِ وَشَعْبَانُ شَهرِي وَرَمَضَانُ شَهرُ اُمَّتِي

“Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.”

اللهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِي رَجَبَ، وَشَعْبَانَ، وَبَلِّغْنَا رَمَضَانَ

Enes b. Mâlik (r.a)’den şöyle rivayet edilmiştir: “Receb ayı girdiğinde Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle derdi:

“Ey Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübaret kıl, bizi Ramazan’a kavuştur.“

Şüphesiz insan için en değerli mefhumlardan birisi zamandır.

Her şey zaman içinde var olmakta, gelişmekte ve yine zaman içinde yok olmaktadır.

İnsan hayatında önemli bir yere sahip olan ilim, amel, servet ve diğer bir çok değer, zaman içinde elde edilebilmektedir.

Bazı ibadetlerde belli zamanlarda olmaktadır. Namaz, Oruç, Hac, Kurban vb.

RECEP AYI ve ÖNEMİ

Receb, tazim ve saygı anlamına gelir. îslâm öncesi Araplar Receb ayına ayrı bir ehemmiyet verirler, saygı gösterir ve şanını yüceltirlerdi.

Receb ayı gelince kılıçlar kınına sokulur, oklar torbalarına yerleştirilir, derin ve kanlı husumetlerin üzerine geçici de olsa bir sükûnet örtüsü çekilirdi.

Artık o gürültülü ve korkunç çöller tatlı bir huzurun baharına dalar, her taraf bir güven ve selâmet sahasına dönerdi.

Öyle ki, bu ayda bir kimse babasının katiline rastlasa bile başını kaldırıp kaşına bakmazdı. Bu aya “sağır ay” denilmesi de sükûnet mevsimi olmasındandır.

Receb kelimesindeki “R” Allah’ın rahmetine, “C” Allah’ın cömertliğine ve yardımına, “B” ise Allah’ın birrine (iyilik ve ihsanına) işaret eder.

Receb ayına “mutahhar” denmesinin sebebi, bu ayın bir kısmını oruçlu geçirenlerin günah ve hatalarından temizlenip paklanmasıdır.

Regaib ve Mi’rac gibi mübarek geceleri içinde bulundurması,
Kur’ân’da haram ayları olarak geçen dört aydan birisi olması, Müslümanların kalplerdeki yerini bir kat daha artırmıştır.
Bazı hikmet ehli âlimler Receb ayı hakkında şu yorumları getirmişlerdir:

Receb eza ve cefâyı terk içindir,

Receb tevbe ve pişmanlık ayıdır,

Receb hürmet ayıdır,

Receb ibadet ayıdır,

“Yıl/sene ağaç gibidir.

Recep ayı ağacın yapraklı bulunduğu günleri, Şaban ayı ağacın meyveli bulunduğu vakitleri, Ramazan da meyvesinin toplanacağı zaman gibidir.”

Büyük tasavvuf ehli Zinnün-i Mısrî der ki:

رَجَبُ لِتَرْكِ الآفَاتِ وَشَعْبَانُ لِاسْتِعْمَالِ الطَّاعَاتِ وَرَمَضَانُ لِانْتِظَرِ الْكَرَاامَاتِ فَمَنْ لَمْ يَتْرُكِ الْآفَاتِ وَلَمْ يَسْتَعْمِلِ الطَّاعَاتِ وَلَمْ يَنْتَظِرِ الْكَرَامَاتِ فَهُوَ مِنْ اَهْلِ التُّرَّهَاتِ

“Recep, afeti terk içindir. Şaban taatı yapmak içindir. Ramazan kerameti beklemek içindir. Bir kimse recep ayında kötülükleri bırakmaz, şaban ayında ibadet etmez ve ramazanda kerameti ummazsa o kimse cezayı hak edenlerden olur.”

رَجَبُ شَهرُ الزَّرْعِ وشَعْبَانُ شَهْرُ السَّقْيِ وَرَمَضَانُ شَهْرُ الْحَصَادِ وَكُلٌّ يَحْصُدُ مَازَرَعَ وَ يُجْزِى مَاصَنَعَ وَمَنْ ضَيَّعَ الزَّرْعَةَ نَدِمَ يَوْمَ حَصَادِهِ وَاَخْلَفَ ظَنَّهُ مَعَ سُوءِ مَعَادِهِ

“Receb tohum ekme ayıdır, Şaban sulama ayıdır, Ramazan (derleyip toplama) hasat ayıdır. Herkes ne ekerse onu biçer. Ne yaparsa cezasını çeker. Bir kimse ziraati zayi etse hasat günü ekemediğine pişman olur. Kıyamet gününde kötü vaziyete düşer ve dünyadaki zannının aksi zuhur eder.”

إِنَّ لِلَّه فِي اَيَّامِ دَهْرِكُمْ نَفَهاَتٍ أَلاَ فَتَعَرَّضُوا لَهَا

“Sizin yaşadığınız şu günlerinizde allah için öyle müstesna günler vardır ki, siz o müstesna an ve zamanı yakalamak için hücum ediniz” (Hadis-i Kutsi)

Bu mübarek aylar içerisinde öyle feyizli ve bereketli geceler vardır ki, Allah’ın rahmeti bu gecelerde mü’minler üzerine yağmur gibi sağnak sağnak yağar.

Regaib Kandili: Recep ayının ilk Cuma gecesi

Miraç Kandili: Recep ayının 27. gecesi

Berat Kandili: Şaban ayının 15.gecesi

Kadir gecesi: Ramazan’ın 27. Gecesi

اِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِنْدَ اللهِ اثْنَا عَشَرَ شَهْرًا فِى كِتَابِ اللهِ يَوْمَ خَلَقَ السَّمَوَاتِ وَاْلاَرْضَ مِنْهَا اَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ذَلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ فَلاَ تَظْلِمُوا فِيهِنَّ اَنْفُسَكُمْ

“Şüphesiz, Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu Allah’ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin…” (Tevbe, 9/36)

« إِنَّ الزَّمَانَ قَدِ اسْتَدَارَ كَهَيْئَتِهِ يَوْمَ خَلَقَ اللَّهُ السَّمَوَاتِ وَالأَرْضَ ، السَّنَةُ اثْنَا عَشَرَ شَهْرًا مِنْهَا ، أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ، ثَلاَثٌ مُتَوَالِيَاتٌ ، ذُو الْقَعْدَةِ وَذُو الْحِجَّةِ وَالْمُحَرَّمُ وَرَجَبُ مُضَرَ الَّذِى بَيْنَ جُمَادَى وَشَعْبَانَ »

“Muhakkak ki zaman Allah’ın yarattığı günkü şekliyle akıp gitmektedir. Sene oniki aydır. Onlardan dördü haram aylarıdır. Bunlardan üçü peşpeşedir. Zilkade, Zilhicce, Muharrem, bir de Cemaziyel–âhir ile Şaban ayları arasıda olan ve Mudar Kabilesi’nin ayı Recep‘tir.” (Buharî, Tefsir, Sûre, 8-9)

Hz. Peygamber (s.a.v)’den, “haram aylar”da oruç tutmaya teşvik eden sahih rivayetler nakledilmiştir.

Müçtehid İmamlar’dan Ahmed b. Hanbel, Receb ayının tümünü oruçlu geçirmeyi hoş karşılamamış ve bu aydan bir-iki günü oruçsuz geçirmeyi uygun bulmuştur.

Receb ayının, haram ayların en üstünü ve hayır ve bereketlerin anahtarı olduğu, bunun için de bu ayı boş geçirmenin uygun olmadığı belirtilmiştir.

Receb ayında devamlı olarak bir ay boyu oruç tutmanın uygun görülmeyişinin sebebi, Receb ve Şaban aylarının Ramazan ayına benzemesinden kaçınılmasıdır. Çünkü hiç kesintisiz bir ay boyunca oruç tutmak sadece Ramazan ayına mahsustur.

Hattâ Receb ayında bir ay süresince oruç tutmanın mendup bile olmadığını söyleyen İmam Gazâlî ve İbni Kayyim el-Cevzî gibi müçtehidler, Ramazan ayına benzememesi için diğer aylardan farklı olarak Receb ayında devamlı bir ay boyu oruç tutmayı mekruh görürler. (İhya, 1:237; Zâdü’I-Meâd, 2:64)

Diğer aylarda nasılsa, Receb ayında da ayın ortasında veya belli günlerinde, yahut üçer gün ara vermek suretiyle oruç tutulması tavsiye edilmektedir.
Görüldüğü gibi Receb ayında tamamen oruçlu geçirme hususunda bir hadis ve rivayet yoktur. Üç ayları hiç ara vermeden tutmak sünnet ve müstehap da değildir, sadece sâlih zatların güzel bir âdetidir.

REĞAİB KANDİLİ

Recep ayının ilk Cuma gecesi olan Reğaib kandili, Yüce Allah’ın kullarına bol bol bağışta bulunduğu, az ibâdetlerine karşılık çok ecir verdiği bir rağbet gecesidir.

Reğaib kandili; Recep ayındaki Mi’rac; Şaban ayındaki Berat kandillerini, Ramazan ayını, Ramazan ayı içerisindeki Kadir gecesini, Ramazan ve Kurban bayramlarını müjdeleyen mübarek bir gecedir.

Kandiller zincirinin ilk halkası olan Regaip Kandilindeki “Regâip” kelimesi, Arapça bir kelime olan “re-ğa-be” kökünden gelmektedir. “re-ğa-be”, kelime olarak, elde edilmesi arzu edilen değerler, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir.

“Reğîb” kelimesi ise, “reğabe”den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey demektir.

“Receb’in ilk cuma gecesini ihya edene, Allahü teâlâ, kabir azabı yapmaz. Dualarını kabul eder. Yalnız, 7 kimsenin duasını kabul etmez:

Faizci,
Müslümanları aşağı gören,
Ana babasına eziyet eden,
Müslüman olan ve dinin emirlerine uyan kocasını dinlemeyen kadın,
Çalgıcı,
Livata ve zina eden,
Beş vakit namazı kılmayan.”
[Bu günahlardan vazgeçmedikçe, duaları kabul olmaz.] [Saadet-i Ebediyye]

Peygamber Efendimiz’den rivayet edilen uzun bir hadis-i şerifte şöyle geçer:

“…Sizler sakın ola Receb ayının ilk Cumasının arefesini (yani Perşembe akşamını, Reğâib gecesini) ihmal etmeyesiniz (gaflet içinde geçirmeyesiniz). O, öyle bir gecedir ki, melekler o geceyi Reğâib [yani rağbet edilen büyük armağan] adını vermişlerdir…”

REĞAİB GECESİNİ GEREĞİ GİBİ DEĞERLENDİRMEK

Tevbe Ve İstiğfarı Çokca Yapalım
Nafile Oruçlar Tutalım
Kur’an-I Kerim Ve Mealini Okuyalım
Namaz dua ve surelerini okuyuşumuzu (hocadan, cd, bilgisayar vb yararlanarak ) düzeltelim
Peygamberimizin Hayatını Ve Hadislerini Okuyalım
Peygamberimize Her Fırsatta Salâtü-Selâm Getirelim
İlmihal Kitabı Okuyup Eksik Bilgilerimizi Giderelim
Namazlarımızı Camilerde Cemaatle Kılmaya Çalışalım
Kaza Veya Nafile Namaz Kılalım
Allahı Bol Bol ZikredelimİDRİS YAVUZYİĞİT
ŞAVŞAT MÜFTÜSÜ

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret77719
SEÇME YAZILAR