• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

REGAİB KANDİLİ

REGAİB KANDİLİ


Regaib Kandili 07.04.2016 bu gece Perşembeyi Cumaya bağlayan gece. Çok rağbet edilen bu geceyi inşaallah ıskalamayız. Gaflet içinde geçirmeyiz.

Yılın 365 gününü şüphesiz geceleriyle birlikte yaşarız. Bazan gerilim içinde , bazan neş'eli, çok kerre de yorgun olarak girmişizdir.

Hiç sabahı olmayacakmış gibi gelen geceler, aynı zamanda "Ne çabuk, daha henüz yatmıştık." dediğimiz geceler de yaşamışızdır.

Zaman dediğimiz,fakat mahiyetini kavrayamadığımız umman içinde yaşanan, binlerce gece vardır ki, kandiller geçidi, bu gecelerin şölenleridir

O şölenlerde ruhlarda bahar olur; ilâhî rahmet bazan çisem çisem, bazan da oluk gibi yağar, gönülden gönüle akar ve ruhlara yayılır.

Kandil gecelerinde insan yörüngesine nihayet girebilmiş bir peyk gibidir; sakin ve huzurlu. Allah'ı zikirle tatmin olan kalpler ve gönüller.

İlâhî tecelliler, yalnızca rahmet,şefkat ve merhamet, sevgi ve ikram, af ve mağrifet şeklinde olur.Azaplar kaldırılmış, infazlar durdurulmuş,

Bu gecelerde krediler artırılır, va'deler uzatılır, borçların çoğu ikrama, bağış ve hediyeye dönüştürülür.

Kandil gecelerinde Allah'ın ahlakıyla ahlâklanmak isteyenler için en güzel örnekler mevcuttur.

Tevbe kapılarının ardına kadar açıldığı kandil gecelerinde dualar kabul olunur; ihsan ve ikramlara limit konmaz.

Kandillerde bir geceye değil sanki bir fuara giriyorsunuzdur. Nefislerin zevk aldığı, gönüllerin arzu duyduğu her şeyi alabileceğiniz fuara..

Rağbet edilen bu gecede yapacağınız tek iş, sadece kartvizitinizi bırakıp "gönderiniz" demek olacaktır. Rabbim gönderecektir ne isterseniz.

O gecelerde, nereye gittiğinin farkında olmayanlara bile gözlere nur, gönüllere sürur verecek hediyeler takdim olunur. Regaib Kandili gibi.

Peygamberimiz ne buyurmuş: "Bu gecede rağbet edilmeye değer, çok şey vardır."Ya O'nun kapısına, evine camie gelenler, Onlara neler vermez.

Burada dikkat edilecek husus şu ki: Temiz, dürüst bir hayatın özlemini çekmek, bu hayatın savunucusu olmak, doğruluğu bırakmamak.

Gegaib Kandilinde kirli hayatın huzursuzluğunu duymak onun derdini ağır bir yük gibi sırtında hissetmek esastır.

Günahın huzursuzluğunu duyabilenler, ondan kurtulurlar. Kandillerin hayatımızdaki anlam ve önemi budur.Nice kandillere dileğimle, tebrikler.
Ümmeti Mühammed'in Barış'ına vesile olsun.
Regaib Kandil'iniz mübarek olsun.


İsmail ZENGİN

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret77467
SEÇME YAZILAR