• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

ORUÇ SAĞLIKTIR

ORUÇ SAĞLIKTIR

RESULULLAH Efendimizin (Salat ve selam olsun ona) “Oruç tutunuz ki,  sağlıklı olasınız” mealinde bir hadîs-i şerifleri bulunmaktadır. O,  Muhbir-i sadıktır, böyle söylemiştir ve doğru söylemiştir.

Tıp ilmi onun bu sözünü tasdik eder. İnatçı itirazcılar bu gerçeği tekzip etmekte, yalanlamaktadır.  Onların inatlarına, kötü niyetli itirazlarına kulak asılmaz.

Oruç tutamayacak hastaları dindar ve hâzık tabipler (doktorlar) muayene eder, tutmaması için rapor verirlerse onlar tutmaz.

Üzüntü ile duyuyorum ki, bazı zengin Müslümanlar oruç tutmamak için parayla rapor alıyorlarmış. Hastalığı oruç tutmasına engel olmayan kimselere, para karşılığında tutmasın, tutamaz raporu verenler sâlih doktor değil, fasık doktordur ve sahte raporları geçerli değildir.

Bendenizde beş yıl önce yüksek miktarda gizli şeker çıkmıştı.  Diyabet uzmanı olan bir doktor dostuma sormuştum,  gerekiyorsa tutmazsınız demişti.  Fakir tuttum, hiç sıkıntı ve rahatsızlık olmadı. Demek ki, gerekmiyormuş.

Rahim ve Rahman olan Allahü teala oruç tutan kullarına yardım eder. Bunu hiç hatırdan çıkartmamak gerekir.

Âdâbına riayet edilerek tutulan oruç çok geniş ve tesirli bir tedavidir. Şartları şudur: Abur cubur yenmeyecek… İftarda, kıtlıktan çıkmış gibi fazla gıda alınmayacak…  Yemeğe başlarken besmele çekilecek, bitince hamdele…  İslam tıbbının kurallarına riayet edilecek… Allah’tan yardım istenecek…

Oruçluyken yemiyor, içmiyor ama gıybet ve iftira ediyor, yalan söylüyor, kötü söz ediyor…  Böylesinin orucu aç ve susuz kalmaktan ibaret olur.  Gıybet orucun feyzini ve faydasını giderir…

Allahü Teala kullarına, kaldırabileceklerinden daha fazla ve ağır teklifte bulunmaz.  Ramazan orucu farz olmuşsa, bizim iyiliğimiz ve saadetimiz için olmuştur. Allah’ın bu emrini tutalım, Peygamberimizin Sünnetine uyalım. Hasta isek, para karşılığından her raporu veren doktorlardan değil;  sâlih, muttaqi,  hâzık doktorlardan rapor alalım. 

Cenab-ı Hak hastalarımıza şifa versin… Hasta olmayanlarımıza akıl, fikir, firaset bahş eylesin.  Oruç tutacaklara güç ve sabır ihsan buyursun.


M. ŞEVKET EYGİ

 

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret77799
SEÇME YAZILAR