• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

BİDAT NEDİR ?

BİDAT NEDİR ?


Bidat : daha evvel örneği, benzeri olmayan bir şeyi ihdas etmektir / icad etmektir.
Dinde bidat: Kur'ani Kerime ve Sünneti Nebeviyyeye muhalif / aykırı bir şeyi Dine sokmak / Dine maletmektir.
1- Amelde yani İbadette bidat.
2- İtikadda yani İnançta bidat.olmak üzere Bidat iki kısımdır.

1- Amelde / İbadette Bidat eksikliktir, hatadır günahtır ama insanı Dinden çıkarmaz.
Diyelim Mevlid okumak:
Mevlid okumanın Biat olduğunu farzedelim, bu, amelde bidat olur. Mevlid okuyanın veya okutanın İmanına zarar vermez.
Öluler için Kurani Kerim okumanın veya okutmanın Bidat olduğunu farzedelim ( tabiiki bidat değildir)
Ölü için Kur'ani kerim okuyan veya okutan hata etmiş olur, günah işlemiş olur ama dinden çıkmaz. Gene de mümindir Müslümandır.

2- İtikadda / İnançta Bidat: İtikadımızda olmadığı halde, Allah celle celalühü hazretlerini cisim kabül etmek, Allah celle celalühü hazretlerini başkasına benzetmek . Allah celle celalühü hazretlerine mekan tayin etmek.
Veya İtikadımızda var olan ve İnanılması zarûrâti Diniyeden olan bir şeyi inkar etmektir. Mesela Kaderi inkar etmek, Kabir hayatini İnkar etmek, İsra ve Miraci inkar etmek, Nüzülü İsa / İsa Aleyhisselamın tekrar yere ineceğini inkar eymek, Kıyamet alâmetlerini inkar etmek,Şefaati İnkar etmek, Cennetin ve Cehennemin şuanda mevcüt olduğunu İnkar etmek, Mizani yani amelleri tartacak terazinin kurulmasını inkar etmek, Sirat köprüsünü İnkar etmek, Cennetin ve Cehennemin ebedî olduğunu İnkar etmek gibi, Allah celle celâlühü Hazretlerinin indirdiği sahih Dinimizde Var olan ve İnanılması gereken hususları inkar etmektir.
Bunların bir kısmını inkar etmek İnsanı " Fasik" eder, bir kısmını inkar ise" Dinden" eder.
Kendilerini Fasik veya Küfre götürecek bidatları yapanlar, önce, beyinlerine bulaşan inkarcilik virüsünü temizleyip kendilerini Bidattan arindimalari gerekir. Yani önce kendi beyinlerini Resetleyip /Sıfırlayıp, yeniden tecdidi İman etmeleri gerekir. 
Zira Resülüllah Sellellahu aleyhi ve Sellem efendimiz, Hadis Âlimlerinden bazılarının Sahih dediği, bazilarının Hasen dediği, hiçkimsenin zayif demediği bir Hadisi şerifte:" عَنْ ابْنِ عُمَرَ رضِي الله عنْهُما عَنْ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ : ( الْقَدَرِيَّةُ مَجُوسُ هَذِهِ الْأُمَّةِ ، إِنْ مَرِضُوا فَلَا تَعُودُوهُمْ وَإِنْ مَاتُوا فَلَا تَشْهَدُوهُمْ
Kaderciler, Kaderi Allahtan alıp kendilerine maledenler, İnsan kendi Kaderini kendisi belirler diyenler,Bütün herşeyi Allahın takdir ettiğini inkar edenler, bu Ümmetin Mecüsileridir. Hasta olurlarsa geçmiş olsuna gitmeyin, ölürlerse Cenazelerine Şahid olmayım / katılmayın diyerek, sâdece Kaderi inkar etmenin bile ehli bidat ve ehli dalâlet olmaya yeterli olduğunu ifade etmektedir.

Başta Fatihayi şerife olmak üzere, Kur'ani Kerimin Âyetleri ayni zamanda düa niyetine okunur. Peygamber Sellellahu aleyhi ve Sellemin, Mezar başında Fatiha okuyup okumadığı tartışılsa da, hem mezar başında hem de diğer mekanlarda düa ettiği kesin delillerle, yani Âyeti Kerime ve Sahih Hadisi şeriflerle sabittir.
Bizlerin, Ölenlere düa etmemiz ise Dînî bir görev ve bir sorumluluktur. Düada Resülüllah Sellellahu aleyhi ve Sellemin yaptığı düanın aynisini yapmak iyidir ama şart değildir. Başka düa da okunabilir / yapılabilir.Dolayısıyla ölüleriniz için hem Kur'an i Kerim okuyunuz hemde düa ediniz.
Bidatın her çeşidinden ama özellikle İtikadda bidattan ve Bidatçılardan şiddetle uzak durunuz. Onları Namazlarda Mihraba geçirmeyin. Geçerlerse arkalarında kılmayın.Çünkü İtikadda bidat Dinden eder, Namazdan eder, yani namazınızı fesada verir.

Süleyman RAMAZANOĞLU

 

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret77471
SEÇME YAZILAR