• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

Regaib Gecesi Camiye gitmek Bid'attır diyenlere.

Regaib Gecesi Camiye gitmek Bid'attır diyenlere...

Bu akşam Yatsı namazında Üsküdar, Çengelköy Yıldırım Beyazit Camiinde idik. Bir baba, yaklaşık 6-8 yaşlarında iki oğlunu Camiye getirmiş, başlarında takya,öyle rastladı önümde namaz kıldılar.
Yaşlı - Genç Cami doluydu. Ayrıca, Mahfilde de hanımlar vardı. Ülkemizin hertarafı da böyle olduğu kanaatindeyiz.
Şimdi bu Cemaatın,Camiye ve Camilere buakşm gelmesimi Bid'at yoksa diğer akşamlar gelmemelerimi bidat.
Dinden uzaklaştırıcılara ve soğutuculara göre, bu akşam Camiye gitmek bidattır. 
Bize göre ise, buakşm ve başka vakitlerde,Camiye gitmek Sünnettir. Cuma namazı için Camiye gitmek ise Farzdır.Bundan önceki akşam ve bundan sonraki akşamlar, diğer vakitler, Cuma vaktı Camiye gitmemek, olsa olsa bidat bu olur .
Sanki aslolan Camiye gitmemekmiş ! de gidince bidat olurmuş.
Halbuki aslolan Camiye gitmektır ve Camiye Cemaata gitmek Sünnettir . Hatta bazi Müctehidlere göre Farzdır. Camiye Cemaata gitmemek bidat olur.
Olaylara hangi taraftan bakılacağını bilmeyenler, işte böyle ahkam keserler , فضلوا وأضلوا olurlar. yani yoldan çıkarlar ve başkalarını da saptırırlar. Allah iyiliklerini versin.

Değerli Kardeşlerimiz! 
Sizler herzaman gidin, Fırsat buldukça gidin, Çocuklarınızı da beraberinizde götürün ama yukarda bahsettiğim gibi, İslamın boyasıyla boyayarak götürün.Camiden ve Cemaattan geri kalmayin, gidin. Mübarek gecelerde de gidin başka gece ve gündüzlerde de gidin. Hiçbir gölgenin olmadığı,sadece Allah'ın özel Kulları için hazırladığı gölgelikte istirahat ettirileceklerden biri de, Kalbi Camilere takılı olan / bağlı olan kişi olduğu, Sahih hadislerde zikredilmektedir. Dolaysıyla, Kalbinizi Camilere takılı tutmaya gayret edin. Doğruları terketmeye değil, eksikleri tamamlamaya çalışalım. 
Kaza namazı kılın, Nafile yani fazladan namazkılın, Kur'ani Kerim okuyun, zikir yapın, tesbih çekin, Tevebei istiğfar edelim, Kur'ani Kerim okuyalım, düa edelim. 
Bugece de yapalım başka geceler de yapalım.
Allah Kabül eylesin.

Camilere gitmemek âdet olunca, Cemaatla namazı terketmek normal sayılınca, birileri bunu fırsat bilerek, Camilere gitmenin Bid'at olduğunu söyleme cesaretini buldular. Bu sefer işi ters döndürdüler, Sünnete Bid'at demeye ve insanı Camilerden uzaklaştırmaya başladılar. Geliniz bunların boş buldukları alanı dolduralım, namazlarımızı mutla cemaatla kılalım. Camiye yetişemezsek,gidemezsek evde âilece, işyerinde arkadaşlarımızla, Cemaatla kılalım ama mutlaka Cemaatla kılalım. "رغما للشيطان وحزبه " Şeytana ve taraftarlarına rağmen Cemaatla kılalım. Camilerin hakkını vermeyi de unutmayalım, ihmal etmeyelim.

Buradan bazılarına şunu söylemek istiyoruz:
En büyük amelî bidat Namazı terketmektır. Ondan sonra da Cemaata gitmemektir. Kadınlar yönünde enbüyük bidat, birtakım kadın topluluklarının bedenlerini teşhir etmeleri, neleri varsa ortaya koymalarıdır.
Bugüne kadar, namazı terketmenin büyük günah olduğunu söylediğinize rastlamadık. Bedenlerini açan, mahrem yerlerin teşhir eden kadınların, bu yaptıklarının haram olduğunu söyleyeninize rastlamadık. Belki söylediniz biz duymadık.

Şimdi eğer samimi olarak bidatlara karşıysanız, geliniz hep birlikte bu ve benzeri bidatlara karşı mücadele edelim, el ele verelim. Birlikte yanlışları düzeltmeye çalışalım.

Allah celle celalühü hepinizin bu gecenizi ve bütün gün ve gecelerinizi hayirli, bereketli ve mübarek eylesin, hepinizi ve hepimizi, hayirlarda muvaffak eylesin, bütün şerlerden de muhafaza eylesin.
Ülkemizi ve sair biâdi İslamiyeyi, Milletimizi ve sair İslam Topluluklarını, Mazlum Toplulukları hertürlü dertten, kederden, sıkıntı ve zulümden korusun, beri eylesin.
Allah'a emanet olunuz.

 

Süleyman RAMAZANOĞLU

 

 

 

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret77716
SEÇME YAZILAR