• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

BERAT KANDİLİ

CUMANIZ MÜBAREK OLSUN 20.05.2016

BERAT KANDİLİ

Hz.Ayşe anamız İslam Hukukunun ana kaynaklarından biri, bilgin, edip ve hatip bir insan, muharip bir kadındır. Peygamberimizin diğer hanımları vefat ettiği için kalan dört hanımından en gencidir .

Bir kadın olarak kocasına düşkündür, üstüne titrer. Eşinin sırası kendisine geldiği gün, kendisini 24 saat eşine veren örnek bir zevcedir.
Her aile kadını gibi o da kocasını kıskanırdı. Hele erkeğini üç-dört kadınla koca olarak paylaşmak durumundaki bir kadın olarak... Kıskanması tabii değil miydi?
Kadının kıskançlığı, yapısının gereğidir. Kocalar bunu anlayışla karşılamalılar hatta buna sevinmeliler.
Peygamberimiz eşlerinin kıskançlıklarına sabır ve anlayışta gerçekten örnek bir insandır. Ama analarımız da kıskançlıklarını erkeğe illallah dedirtecek şekle sokmamaya dikkat etmiş ve müslüman kadınlarına örnek olmuşlardır .
Hz. Ayşe, kendi aile hayatından pasajlar vererek mü'min erkek ve kadınlara ışık tutan analarımızın başında gelir.
Bir gece yarısıydı, uyandığında eşinin yanında bulunmadığını farketmişti, içini bir kıskançlık alevi dağlamıştı. Acaba kendi nöbetinde diğer kadınlarından birine mi gitmişti. Hiç böyle bir şey yapmamıştı ama, ya yaparsa?
Araştırıcı gozleler odayı taradı . Evet evet... Burdaydı. Ohh içi rahatladı.
Fakat ne o, hep secdedeydi. Asr-ı saadette iki insan vardı:
Biri Hz.Ömer’di. Peygamber ölüverir diye korkardı. Onun da bir insan, hatta ölüme daha yakın yaşta bir insan olduğunu bir türlü içine sindiremezdi ..
İkincisi Hz. Ayşe anamızdı. Ölecek diye ödü kopardı. İşte yine o korkuya kapılmış. Biraz daha bekledi. Hareket yoktu.
Şimşek gibi fırladı yatağından secdedeki peygamberi ayak parmağından tutup sarstı. Tepki geliyordu. Şükür dedi. Tam dönmek isterken sesini işitti. Dikkatle dinledi. " Azabının şiddetinden affına sığınırım , gadabından rızana sığınırım. Senden yine sana sığınırım rabbim. Seni hakkıyla övemiyorum, kulluk edemiyorum. Sen kendini övdüğün gibisin Rabbim."
Ayşe anamız aynı sözleri aynı heyecanla tekrar ede ede ve huzursuz etmemek için parmaklannın ucuna basa basa yatağına döndü.
Bir muddet sonra ibadetini bitiren peygamberimiz yatağına dönünce Ayşe'yi aynı sözleri, inanç ve heyecanla tekrar ediyor bulmuştu.Yanına uzandı bir süre daha birlikte söylediler , dileklerde bulundular . Hz . Ayşe :
İlk söze o başladı diyor.
- Ayşem,eşin sana vefasızlık yaptı , diger kadınına gitti mi zannettin ?
- Vallahi öyle değil seni tanırım ey Allah’ın elçisi. Secdede öyle hareketsiz; görünce paniğe kapıldım, özür dilerim.
-Bu gece ne gecesidir bilir misin?
- Allah ve Rasulu daha iyi bilir.
-Bu gece şaban ayının 15. gecesidir. Allah bu gece kullarına Güneş gibi tecelli eder de af dileyene af, rızık isteyene rızık , rahmet , nimet isteyene istediğini verir. Kalplerinden kin ve intikam duygusunu çıkarıp atamayanları kendi hallerine terkeder.
Üç gecedir Peygamberin her zamankinden farklı şekilde ibadete yöneldiğinin hikmetini anlamıştı Ayşe anamız , sevgiyle sarıldı eşine...
Analarımızdan öğrendiğimize göre Peygamberimiz her gecenin son deminde kalkar hiç değilse iki rekat namaz kılardı. Bu ona altıncı bir namaz olarak farzdı .
Yine analarımızdan öğrendiğimize göre Peygamberimiz, önce esiyle yatağa girer. Gecenin son demi geldi mi bakar eşi uyanıksa biraz ibadet için izin isterdi. Eşi, ya kalkıp ibadette ona eşlik eder veya yatağında kalır kocasına izin verirdi. Hiçbir zaman kalk sen de benimle birlikte ibadet et, dediğine ait bir kayda rastlamıyoruz. Çünkü yapılan ibadet Peygamberimizin kendisinden başkasına farz veya vacip değildir. Faziletler bahsinde kişi serbesttir. Nitekim en mühim bir gecede dahi Peygamberimiz ibadet saati geldiğinde uyumakta olan eşi Ayşe'yi uyandırmamıştır bile.
Kadınların nafile ibadete bedel ev işleri ve eve geldiğinde kocanın, istirahatini temin etmektir.
Farz ibadetler boyle degildir. Sabah namazına herkes uyandırılırdı. Hatta Peygamberimiz evlenmiş olan kızı Fatıma'nın da, sabah namazı için mescide çıkarken uğrayıp kapısını çalar Namaz Namaz diye seslenirdi.
Müslüman erkekler Peygamberimizi, müslüman kadınlar analarımızı örnek almalıdırlar.
Şaban ayının 13.14. ve 15. günlerinin geceleri bizim için mühimdir. Bu üç gecede arka arkaya Peygamberimiz ummetine şefaat hakkı istemiştir. 13. Gecesi ümmetinin üçte biri için, 14. Gecesi üçte ikisi ve 15. Gecesi Berat gecesi kendisine ummetinin tamamına şefaat etme hakkı verilmiştir.
Bu gece ayrıca bilanço gecemizdir. Bir yıllık hayatımızın raporu Allah'a arzolunuyor. Bu gece not alacağız.
Gelecek bir yıl için de ne olacaksa, görevli melekler, görevlerini görev defterlerine yazacaklardır. Kim batacak, kim çıkacak, hastalıklar, rütbeler, zenginlikler, doğum ve ölümler bu gece görevli meleklere tebliğ edilecektir.
Bu gece yürekten gelen inaç ve samimiyetle kaderimizin gönlümüzce olmasa bile, korktuğumuz şekilde değil, umduğumuza yakın olarak gerçekleşmesini dilemek hakkımız ve dileklerimizin makbul ve muteber olacağı Peygamberimizin mujdesidir.
Her kuralın bir istisnasının olacağı insan akıl ve mantığının kabul ettiği bir olaydır.
Muşrikler: İnsana ve eşyaya Allah ile birlikte tapanlar,
akraba ile ilgisini kesenler,
kimseleri beğenmeyen mağrur insanlar,
Ana-babaya eziyet edenler,
büyük günahlara özellikle alkollü içkiye mubtela olanlara,
Berat gecesinde C. Allah dönüp bakmayacak bile. Bunları terke karar verenler müstesna...
Ayşe anamız diyor ki:
-Ya Rasulallah, sizi Şaban ayında oruçlu olmaya her zamankinden daha fazla meraklı görüyorum.
-Evet öyleyim. Özellikle bu günü.. Çünkü yarın akşam insanların bir yıl içinde doğacaklar ölecekler dahil kader gereği olacak şeyler vazifeli meleklere tebliğ edilir.
Benim için de eğer bu gecede ecel takdir ve tebliğ edilecekse o geceye özellikle oruçlu girmek isterim.
Müslumanlar olarak bu gece beratımızı alacağımıza ümitle giriyoruz. Hiç değilse bu gece Peygamberimizin büyük şefaatine mazhar olduk, kutlarım.
Yarınki Berat geceniz mübarek olsun.
Hayırlı Cumalar.
İsmail ZENGİN


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret77770
SEÇME YAZILAR