• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

RAMAZAN - MÜSLÜMAN BULUŞMASI

CUMANIZ MÜBAREK OLSUN 03.06.2016

RAMAZAN - MÜSLÜMAN BULUŞMASI

Peygamber Efendimiz her yıl Ramazan’ı ilan ederken yep yeni biçimde sanki ilk defa vukubulan fevkalade bir olayı haber veriyormuş gibi konuşurdu.
Hakikat de böyledir. 
Ramazanın her sene-i devriyesinde hiç yaşanmamış bir olay şeklinde lanse edilebilecek çok çeşitli yönleri vardır.
Kur’an Ramazanda indirilmeye başlanmıştır. Kur’anın sayılmakla bitmez özellikleri aynıyla Ramazanda vardır. 
Ramazan, bütün insanlığa hidayettir. Müminler içinse bir başka ve hayat verici özelliği de şu hadis-i şerifte ifadesini bulmuştur.
“ Kim inanarak ve Allah’tan sevap kazanma ümidiyle Ramazan’ı oruç tutarak geçirirse, işlemiş olabileceği bütün günahları af olnur.”
Zerre miktarı imanı olanlar Ramazanın bu özelliğini bilir, hisseder, itiraftan çekindikleri bir manevi zevk hayatına Ramazanla birlikte girerler.
Ramazanın getirdiği mükellefiyetler - ibadetler - sadece müminlere hitabeder. Çünkü ibadetler Allah’a ve ahirete imanla ve sırf Allah rızasını gözetme anlamın gelen ihlasla yapıldığı takdirde ibadet olur ve değer kazanırlar.
İman ve ihlasa hakikaten sahip bulunan insanların yaşadığı yerde şartlar nedenli ağır ve imkansızlıklar ne kadar büyük olursa olsun gene de orada ibadet vardır, o insanlar için ibadet, ekmek su gibi vazgeçilmezdir.
Klimalılı (serinletici cihaz) lüks salonlarda yaşadığı, alıp yiyebilecek servet sahibi olduğu halde oruç tutmak kendilerine zor gelen insanlara mukabil yakıcı güneş altında kazma sallayan, ateş karşısında demir döven ve fakat zevkle oruç tutan, susuzluktan kavrulan ciğerlerini Allah rızasını, ahiret sevabını kazanma iman ve arzusuyla serinleten insanların da bulunmasının hikmeti budur. 
Onlar için ve gerçekte de ibadet vazgeçilmezdir. Ancak onlar nefislerini sabır ve itaata razı edebilirler. İşte Cebrail a.s. mın “ Kim Ramazana erişirse oruç tutsun” ayetini indirdiği günden beri müslümanlardan imanı iradesine hükmeder hale gelmiş bulunanlar Ramazanı beklerler; her yıl bir başka heyecanla gözlerler.
Ramazan ister - bu yıl olduğu gibi - Haziran sıcağında, isterse zemheri soğuğunda gelmiş olsun. Onlar için gam değildir, değişen bir şey yoktur.
Lakin C. Allah, insana yüklediği sorumluluğun tahammül gücünü zorlayabileceği her zaman ve yerde, ya onu kaldırıyor, ya kulu muhayyer bırakıyor veya bir başka zaman tehirine izin veriyor. İşte gerçek din budur.

Bakara Suresi: Ayet 185 “Kim hasta olur Ramazanda sefere çıkmış bulunursa diğer sihhatli ve müsait zamanlarına tehir edebilir. Allah sizin için kolaylık murad eder zorluk değil. Aşırı yaşlılık ve sürekli hastalık sebebiyle oruç tutamayanlara fidye gerekir. Fidye veremiyecek durumda olanlar istiğfar ederler.
Müslüman olanların Ramazanı ve onun getirdiği ibadetleri vardır. Her şeye rağmen istekle heyecanla yapılır.
Ramazan müslümanları, müslümanlar Ramazan’ı özlemişlerdir. Birbirlerine doğru koşuyorlar. 
Buluşma günü önümüzdeki Pazartesi günüdür. Pazar günü akşamında karşılama merasimi teravihte buluşalım.
Ramazanınız mübarek olsun.
Hayırlı Cumalar.
İsmail ZENGİN


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret77471
SEÇME YAZILAR