• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

RAMAZAN FUARI

RAMAZAN FUARI


Ramazanda yaşıyorsunuz adeta bir fuara girmiş gibisiniz. Öyle bol ve çeşitli, öyle çekici ve güzel şeyler var ki, hangilerine öncelik tanıyalım, nelerden alalım?
Bu önemli bir soru.
Önce üzerimize farz olan şeyleri alalım. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) : “Kim kendine farz olan şeylerden birini Ramazan’da yaparsa Ramazan haricinde yaptığı farzlardan yetmiş tanesinin karşılığı sevabını alır.”
Kendilerine zekat farz olanlar, zekatlarını Ramazan’a rastlatmayı gelenek haline getirmişlerdir. Neden? Çünkü diğer zamanlarda verilenden yetmiş kere farklıdır da ondan.
Farz namazlar da böyle. Hele farzları cemaatle kılmak, müslümana çok farklı manevi kazançlar temin ediyor.
C.Hak kulun manen de kazanma sahasını genişletirken, kaybını da azaltmayı Mabud-kul münasebetlerinin değişmez prensibi olarak kabul etmiştir.
Farz olan yükümlülüklerimiz bilinen muayyen ibadetlerden ibaret değildir.

Kişinin kendi rızkını temin eden çalışması farzdır. Öyleyse işinde ciddiyet ve hassasiyeti gerektiği kadar gösterecektir. Rızkının vasıtaları olan milli serveti korumada, israfa kaçmamakta özen gösterecektir.
Esnafsa müşterisine, memursa vatandaşa kolaylık göstermek farzdır. Bunu usulüne ve kanunlara en uygun şekilde yaparak işini bitirdiği, ihtiyacını giderdiği her vatandaş başına yetmiş kişinin işini görmüş gibi sevap alacaktır.

Gençlerin ana-babaya itaatı, büyüklerin onları hoş görmeleri farzdır. Ramazan’da bu konuda en iyi dereceyi almak ve onu da yetmiş kere büyütmek imkanı Allah’ın bize Ramazan ikramı olarak ne büyük fırsattır.
Kocanın hizmeti , evinin işi , yemeği, bulaşığı, çamaşırı, çocukların bakımı ev kadını için farz olan görevidir. Kaç zengin aile var, kadına hizmetçi tutsun.
Borçları ödemek farzdır. Bunu Ramazan’da gerçekleştirerek alacaklının da işini kolaylaştırmak, borcu yetmiş kat artırıp da vermek gibi kıymetlidir.
Öyleyse üzerimize farz olan şeyler konusunda ve özellikle Ramazan ayında çok hassas ve dikkatli davranmalı; ihmalden ve kayıtsızlıktan kendimizi korumalıyız. Başarılar…

Acaba Ramazan panayırından öncelikle alacağımız mühim şeyler başka neler olabilir?
Sabır meşheridir, sabır galerisidir. Sabır sergisidir Ramazan. Oruç sabrın yarısıdır, sabır ise imanın yarısıdır.
Hepinize hayırlı Ramazanlar. Hayırlı Cumalar.

İsmail ZENGİN

 


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret77799
SEÇME YAZILAR