• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

PARAYLA KUR’AN OKUMA

CUMANIZ MÜBAREK OLSUN 17.06.2016

PARAYLA KUR’AN OKUMA

Parayla Kur’an okuma ve okutma geleneği münferid olaylar şeklinde de olsa ilk defa hicretten yüz yıl sonra görülmeye başlamıştır.
Daha sonraki zamanlar da ücret ve menfaat karşılığı Kur’an okuma ve okutma koca kitleye malolmuştur.

Kur’anla yüzyüze gelen insan Onu okudukça Kur’anın isteğiyle maküsen mütenasip/uygun olan bir hayat içinde olduğunu görmekle fevkalade bir panik ve huzursuzluğa kapılmaktadır.
Devam etse huzursuzluk geçecek bizzat Kur’an kendisini teselli edecek, yaralarını saracak, ona layık olmayan tavır ve hareketlerden sıyrılıp kurtulma gücü kazanmasında, yardımcı olacaktır. 
Fakat nefis okumaya devama, engel olmaktadır.
Bir sayfa Kur’an okumayanların on binlerce Lailahe illallah ve benzeri zikirleri zevkle yapabilenlerin durumu budur. 
Oysa sahabe, tuvaletin haricinde her zaman her yerde Kur’an okurlarmış. Kur’an okumak onların virdiymiş. 
Sonraları Arap olmayanların İslamiyete girişiyle mesele, başka ve yeni boyutlar kazanmıştır.
Kur’anı bilmeyen ve okumayanlar Kur’anı yaymak gayesiyle hafız yetiştirmek, Kur’anı açık ve umumi yerlerde mukabeleten okutmak, okuyamayanların dinlemelerini sağlamak için paralar harcar olmuşlardır.
Meselenin bu yönü zaten sünnettir. Peygamberimizden kalma gelenektir.
İlk mukabele Peygamberimizle Cebrail a.s. arasında olmuştur. Cebrail her Ramazan ayında özel olarak gelir. Peygamberimiz Kur’anı ona okur O dinler, sonra O okur Peygamberimiz dinler ve gerekli tashihler ( düzeltmeler ) yapılırdı.
Peygamberimizin vefatından önceki Ramazanda Hz. Muhammed s.a.v ve Cebrail aleyhisselam Kur’anı mukabele suretiyle iki defa hatim etmişler, ashab da şahit olmuştur.
Allah’ın Elçisinin bu sünneti Ramazanlarda da olsa müslümanlarca ihya edile gelmiştir.
Hatim Ramazana has değildir. Bu sünnet bir çok varlıklı müslüman tarafından mübarek gün ve geceler zamanlarında da icra edilirdi. Evlerde, konaklarda, çiftliklerde mukabele okutulurdu.
Böylece Kur’anı okuyamayanlar dinleyerek Kur’andan faydalanırlardı. Kur’anın bir özelliğidir bu. Allah kelamı olduğu için anlamayana da tesir ederdi ve eder.
İnsan ruhu Kur’andan alacağını alır. Kur’anı ruhu tedavi için, stresten, melonkoliden kurtulmak için okumak ya da dinlemek vardır. Yalnız Kur’an yazısına bakmak bile faydalı ve sevabı olan iştir.
Müslümanın feraseti bu konuda öyle gelişmiştir ki, aynı harflerle yazılmış olduğu halde iki ayrı metnin hangisinin Kur’an yazısı hangisinin olmadığını manasını bilmediği halde, farkeder, ayırır.
Eskiden yani benim küçüklüğümde salatin ve merkez camilerin birinde öğlede, mahalle mescidlerinde ikindi veya sabah mukabelesi okutturulurdu. İstanbul ve Bursa gibi yerlerde büyük camilerde her direğin önünde bir hafız yer alırdı. Cemaat hepsini ayrı ayrı dinlerdi.
Son zamanlarda müslümanlar bu güzel geleneği, ki Peygamberden kalma sünnettir devam ettirmez oldular.

Almanya’da, Ramazanlarda camilerde okunan mukabeleleri malesef çok az sayıda cemaat tarafindan dinleniliyor. Hanımlarımızın adedi erkeklerden fazladır. Mukabeleleri dinleyenler hatim sevabı alırlar.Bu onların kendi malları olduğu için sevdiklerine, diri veya ölüye bağışlayabilirler. 
Eskiden dinleyemeyen vakti olmayanlar hafızların temininde mali katkıda bulunur yahut hafızlara hediyeten ikram ederlerdi.
Takdir edersiniz ki bu, birinin size sessizce para karşılığı hatim okumama hiç benzemez.
Mukabeleten hatim okuma ve okutmak dinimizin bize yüklediği tebliğ görevini yerine getirmektir. 
Kur’anın açık açık umumi yerde okunması, bunu sağlamak tebliğ görevimizin önemli bir bölümüdür; bir nevi cihattır. Bunun için emek ve para harcamaya değer.
Mukabele okuyan için, aldığı helal ve sizin verdiğiniz ibadet ve sadaka olur.

Kur’an-ı Kerim'i bizzat okuyun, okuyamıyorsanız Kur’anın okunduğu yerde onu dinleyin, dini tebliğ görevinin bir bölümü olan Kur’anın cemaatler huzurunda okunmasını sağlamak için hafızları tutun. İşte bu yolda para harcayabilirsiniz.
Mukabele okuyanlara ikramda bulunabilirsiniz. Bu sadakanızın sevabı vardır. Bunu ölmüşlerinize ikram edebilirsiniz.
Ama bizim yapageldiğimiz gibi size okunan hatim ve kazandığınızı zannettiğiniz savabı size satılan şekliyle aldanmak ve aldatmaktan öte bir şey değildir.
Fıkıh kitaplarında cevaz hükümleri bulabilirsiniz. Ama bu cevaz, Kur’anı ısrarla okumayan, dinlemeyen, buyruğunu dinleyip tutmayan insanların, sadece ölülerine, ikram için senede bir hatim okutmalarına kafi gelmeyecektir.
Esas ana mesele Kur’anı okumak ve öğrenmektir. Evlerde, camilerde mukabeleler tertip etmektir, para harcamaya, ücret vermeye değer olan budur.

Sahabenin büyüklerinden Mesud oğlu Kur’anı gezdiği her yerde okurdu. Çarşı-pazar, sokak demez okur, dinlenir ve etkilenirdi. Putperestler zevkle hazla dinlerler idi. Müşriklerin büyükleri herkes müslüman olur diye korkar, susturmak ister, tekme tokat girişirlerdi.
Mesud oğlu başladığı bir sureyi dayak yeme pahasına sonuna kadar okumuş fakat darbeden yüzü tanınmaz hale gelmişti. Bu ıztırap içinde hüzünlü sesle okunan Kur’an çevresindekilere daha bir etkili oluyordu. Sure bittiğinde onun da direnci kırılmış, acıdan yere yığılıp kalmışdı. Onu kaldırıp şefkatle tedavi eden ve evine kadar götüren müşriklerdi gene, ama Kur’an kalplerine girebilmişti. Bu hadisede Kur’an çok putperesti İslama kazandırmıştı.

Kur’anı tebliğ görevi yapar gibi cemaat huzurunda okutun, dinleyin. Çağırın güzel sesli hafızları evlerinize, davet edin komşularınızı bir cüzü, bir uzun sureyi sonuna kadar okusun dinleyin, bağışta bulunun. Bu onun size okuyacağı, kimsenin dinlemediği hatimden daha kazançlıdır.
Birleşin evlerde veya camilerde mukabele okutun, okuyanlara destek olun, hafızları karşılıksız gözetin, makbul sadaka budur. Bunun sevabı size de ölmüşlerinize de yeter, Kur’ana ne güzel hizmettir bu.

Hayırlı Cumalar.

İsmail ZENGİN


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret77717
SEÇME YAZILAR