• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

Seyyid ül Kâinat demek Şirkmidir ?

Seyyid ül Kâinat demek Şirkmidir ?

Resülüllah Sellellahu aleyhi ve Sellem için,Seyyid ül Kainat- Kainatın efendisi demek " Şirkmidir" , böyle diyen " Müşrik " mi olur ? 
Bazi çevreler, özellikle Peygamber efendimizi itibarsızlaştırmak isteyenler, Onu herkesle eşitlemek gayretinde olanlar, Posta görevinden başka, diğer insanlardan bir farkı olmadığını iddia edenler, sözlerini daha da etkili kılmak için bu kavramları yani " Şirk ve Müşrik " kavramlarını kullanmaktadırlar.

Öncelikle söyleyelim Hayir, Kainatın efendisi demek şirk değildir, böyle diyen de müşrik olmaz.

Çünkü " Seyyid سيد " sıfatını Peygamber efendimiz, birçok vesile ile, bizzat kendisi de kullanmıştır. Şirk olsaydi, kesinlikle kullanmazdi.
1- أنا سيد ولد آدم ولا فخر / Ben Âdemin evlatlarının Seyyidi / Efendisiyim Övünme yok buyurmuştur.
2- كان النبي يسئل الصحابة ويقول " من سيد بني فلان " / Resülüllah Sellellahu aleyhi ve Sellem, Ashabi Kirama, Falan oğullarının efendisi kimdir ? diye sorardı. Şirk olsa sorarmiydi?

3- Kurayza oğulları, Sa's bin Muâzın hakemliğini kabül etmesi üzerine, Sa,d bin Muâz Rediyellahu anhu meclise geldiğinde, Resülüllah Sellellahu aleyhive Sellemin :
Efendinize, ayağa kalkın demiştir. " قوموا الي سيدكم " 
Şirk olsaydi dermiydi? hâşâ.
4-Torunu Hz. Hasan Rediyellahu anhu için:
" ان ابني هذا سيد ولعل الله أن يصلح به بين فئتين عظيمتين " Benim bu oğlum Seyyddir. Olurki Allah onunla iki büyük topluluğun arasını Sulhedecektir. " buyurmuştur ve buyurduğu gibi de olmuş, Halifeliği Hazreti Muaviyeye birakarak, İki taraf arasında meydana gelecek savaşı önlemiştir.

5 - Salevatlarda : اللهم صل علي سيدنا محمد denmektedir.

Bütün banlara bakıldığında, Peygamber Sallellahu aleyhi ve Sellem için, " Kainatın Efendisi " denmesinin hiçbir sakıncası yoktur.

Caiz değildir diyenler, Abdullah bin el Şihhîrin rivayet ettiği, sen bizim Seyyidimizsin diyenlere : " السيد الله تبارك وتعالي " 
Seyyid, Şani yüce olan Allahtır. Hadisini delil gösteriyorlar.

İslam Âlimleri, bu Hadisi şerifi yorumlarken demişlerdirki:
1- Mutlak anlamda Seyyid Allah Celle celalühüdür. Bütün Seyyidlerin Seyyidliği onun Seyyidliğinin altındadır. Onun Seyyidliği gerçek Seyyidliktir. Ondan başkasının Seyyidliği izafîdir, nisbîdir.
2- Diğer bir yorum ise: Resülüllah Sellellahu aleyhi ve Sellem, bunu tevazu için ve ilerde yanlış anlamalara fırsat vermemek için söylemiştir, yoksa mahzurlu olduğu için değil.

Hulasa olarak, Resülüllah Sellellahu aleyhi ve Sellem, bütün mahlukatın, bütün yaratılmışların en efdali, en şereflisidir. Bütün Âlemlere rahmet olarak gönderilmiştir.
Bu özelliklere sahip olan Peygamber Sellellahu aleyhi ve Sellem için:
Âlemlerin efendisi, Kainatın efendisi, İnsanların ve Cinlerin efendisi, Arapların ve Arap olmayanların efendisi denmesinin hiçbir mahzuru / sakıncası yoktur. Böylediyenler de çoktur. Onlardan birisi de İmam Busîrîdir. Kasidei Bürdesinde:

محمد سيدالكونين والثقلين والفريقين من عرب ومن عجم
Muhammed ( Sellellahu aleyhi ve Sellem ), iki Dünyanın / Dünya ve Âhiretin Seyyididir / Efendisidir, İnsanların ve Cinlerin de efendisidir, Araplardan ve Acemlerden / Arap olmayanlardan oluşan iki Topluluğun iki insan Zümresinin de Seyyidi / Efendisidir, demektedir.

Kafir- Küfür, Şirk- Müşrik kelimelerini ve Kavramlarını ulu orta kullanmamak gerekir, tâki kesin karşılığı oluncayakadar.

 

 

Formun Üstü

Süleyman RAMAZANOĞLU

 

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret77467
SEÇME YAZILAR