• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

İMAN İTİBARDIR

İMAN İTİBARDIR


İtibar kibar kelime. Nezih, bu yüzden kırılgan. Kazanması zor, koruması da öyle. İtibar bayrak gibidir. Korur altında bulunan değerleri. İnsan, imanla kalıcı itibarı edinir. İman ülkesinin bayrağıdır itibar. Toplumsal dengeleri yerinden oynatmak için ilk hedef itibardır. Hangi değerleri değersiz kılmaksa maksat, önce itibar sarsılmalı. Bilenler, hedefe itibarı koyarlar. Yüceltmek içinde düşürmek içinde değerleri. Evvelden beri böyle, hala değişmez kuraldır. Değişecekte değil. Baş düşünce, beden ele geçer. Ele geçen elden ele geçer. 

Müslüman imanla itibar kazandı. Güzel oldu, güzel gördü, güzel düşündü, güzel davrandı. Üstelik itibar büyüdü, imanı bahşeden izzet ve şeref yükledi. Ancak imanla itibara kavuşan kalpleri itibarsızlaştırma, itibarsız nankörlerin hep hedefindeydi. Bir gün ademin çocuğu öyle diyordu itibarını yok edeceğim. Bugünkü âdemin çocukları gibi. Oysa itibarını imanından alan onu verene dayanır. Kim ona zarar verebilirdi. Ama yinede oltaya düşecek birileri bulunur. Etiket pazarında itibarı satanlar. Satılanlar olacak belli ki.

Oysa kendi değerlerinden vazgeçenler, başkalarının vurduğu etiketle yaşarlar. İhtiyacı yok Kur'an’dan itibar alanların, başkalarının itibarlarına. Bir çınar ne zaman özenmiş başka bir ağaca, bak hep çınar korumuş itibarını. Korunmak için korumak gerek. Zırhını delen asker nasıl korunur. Düşünmek gerek. 
Bazen öyle bazen böyle diyenlerin itibarı da öyle olur. Tanınmaz, doğan yeni güneşin altında. Nasıl düşünmüşse gece karanlığında. Kendi değerlerini yıpratmak için çalışılır mı hiç. Kale senin burç senin kalenin kapısı kırılır mı hiç. Kale düşerse sende düşersin kalenin içinde kavga kimin adına ne amaçla. Birliğin dirliğin olmadığı yerde cephe kurulur mu? Cephesi olmayan zaferle yoğrulur mu?
Müslüman uyanık bu yüzden. izin vermez Kur'an’ın değerlerini itibarsızlaştırmak isteyenlere. Kur'an, elbet kendisi eksiksiz değer. O’na ihanet edenler, başka değirmenlere su çeker. İtibar kibar kelime hint kumaşı bulunur belki, itibarı çökenlere bu kumaş etiket olur. Bir soru sorulur kaç paralık adam diye. Hint kumaşı değerli, ama içindeki nerede.
İmanın bağı bahşedene bağlıdır. Ayet ayet uzanır. İlmek ilmek harflerle. Bir yerinde zarar görürse, gücü düşer bütünün. Bu kadar hassas imanın itibarı. Bu kadar yüce uzandığı yer. Tutunmak önemli, tutunulan yer kadar. Zarar görmesin itibarı imanın. Askeri biziz bu yüce imkânın.


MUSTAFA KOLCU

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret77717
SEÇME YAZILAR