• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

HAC

Cumanız Mübarek Olsun.
H A C 19.08.2016

وَلِلّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ اِلَيْهِ سَبيلًا وَمَنْ كَفَرَ فَاِنَّ اللّهَ غَنِىٌّ عَنِ الْعَالَمينَ

“Gücü yetip de, ulaşabilen insana Allah için Beytullah’ı (Kabeyi) haccetmesi gereklidir” Al-i İmran,3/97

Cabir ( RA ) anlatıyor : Eğer haccınız mebrur olmuşsa bilin ki, bunun mükafatı ancak Cennettir. Haccı mebrur olana Cennet yazılmıştır.
Acaba Haccı Mebrur ne demek? Diyeceksiniz. Sahabe de Rasulullaha sormuşlar :
- “Haccı mebrur yapan şey nedir?” 
Peygamber Efendimiz ( SAV ) cevaplamış :
-“ Hac müddetince özellikle yolda dara düşene yardım, beceremeyene yiyecek ve içeceğinden karşılıksız ikramda bulunmaktır. Ve en mühimi tatlı söz, yumuşak ifade, sevdirici ve sevindirici konuşmalar yapmak; fena, kırıcı, kötü söz ve davranıştan kaçınmaktır. “
İşte haccı mebrur yapan iyilikler.
İlgili hadisin Ahmet ibni Hambel ve Beyhakinin rivayetinde şu fark da var “Selamı çokca vermek „ haccı mebrur kılan sebeplerden biridir.

Şeytan yolda müminleri birbirine düşürür ve kırılmamak, darılmamak elde değildir. Bu zararlı duyguları kalpten söküp atan yahut sevgi ve hoşgörüye çeviren sebepler : İkramlaşma, yardımlaşma, yumuşak, nazik, tatlı konuşma, kırıcı olmaktan kaçınma ve selamlaşma. Bunlar haccı mebrurun, üzerine bina edileceği temellerdir.

İbni Mace rivayet ediyor : Allah yolunda cihadda gazi olanla, hac ve umre yapmak için yola çıkanlar ayrıldıkları toplum içinden Allaha giden temsilcilerdir. Allah onları çağırmış onlar da gelmişlerdir. Öyleyse kendileri ve temsil ettikleri müslüman topluluk için istek ve dileklerde bulunacaklar ve C. Hak mutlaka kabul buyuracaktır.

Eskiden Avrupadan Mukaddes topraklara doğru , haçlı seferleri tertip edilirdi. Şimdi Avrupadan Mukaddes bölgelere sizlerin sayesinde hac kervanları tertip ediliyor.

Cennet Vatanımızdan, İslam Aleminden, Avrupadan ve Almanyadan milyonlar bu mukaddes topraklara gidiyor ve orada ana kucağında, baba ocağında buluşuyorsunuz.
Sizler, müslüman halkın Allaha gönderdiği büyük elçilersiniz. Farklısınız Avrupanın göbeğinde yaktığınız İslam meşalesinden kıvılcımlar taşıyorsunuz. Onun için geçtiğiniz her yerde bir başka heyecan uyandıracaksınız. Mikat, Medine, Mekke-Kabe, Safa, Merve, Arafat, Müzdelife, Mina sizleri bir başka türlü karşılayacak sizlerle övünecektir.

Farklı yolcular, müstesna hacılarsınız. Bu durumunuzun idrakı içinde bulunduğunuz sürece yolun meşakkatini duymayacak, çölün sıcağı içinizi serinletecek, o kutsal heyecan zaman zaman uyku, yemek-içmek ihtiyacının yerini alacaktır; yorulmayan, kolay üzülmeyen, sıkılmayan, kolay acıkıp susamayan insan gibi hep mutlu, her zaman memnun bir kutsal yolcu olacaksınız.

Hac yolcusu cihada çıkan asker gibidir. Cihada çıkan ordu tekvücuttur. Birbirine ancak sevgi ve şefkatle bağlıdır, kimse kimseyi yerde komaz, kimse kimse ıle didişmez hoşgörür, affeder, amirine itaat eder, emrinden dışarı çıkmazlar. Hac yolcuları da böyledir.

Ne yazık ki, Paralel yapı ordumuzun içine soktuğu fitne ile terörist yetiştirmiş ve bu peygamber ocağından hainler çıkmış, hem kendi arkadaşına, hem güvenlik güçlerine, hem de 
Milletimize kurşun yağdırarak, üzerlerine tank sürerek, meclisimizi bombalayarak, ve Başkomutanımızı şehit etmek istemişlerdir. Allahın emanı altında Milletin duasıyla kurtulmuştur.Artık bunlar kahraman ordumuzun bir parçası değil, teröristin ta kendisi olmuşlardır.

Özel otomobilinizle bir hac seyehati düşünün, istediğinizde durup, dilediğinizde haraket edersiniz. Özel uçağınız olduğunu farzedin. Güzel güzel de bir eksiği, bir noksanı var.
Allahın rahmet ve bereketi, Allahın yardımı cemaat üzerinde yoğunlaşır. Cemaat halinde gidiyorsunuz. C. Hakkın özel tecellileri sizinledir. 
Birlikte hareketin birtakım sıkıntıları vardır.Ama cemaat hürmetine Allah (c.c.) bir zorluğa iki kolaylık yaratacaktır.
Müslümanlar yola çıkarken içlerinden birini seçip salahiyetli kılarlar. Bu Peygamberimizin sünnetidir. Diyanet İşleri Başkanlığımız ve DİTİB tarafından da belli sayıda hacılarımıza bir görevli verilmiştir. İşte Peygamberimizin sünneti gereğidir bu. 
Onlar size mümkün olan rehberliği yapacaklardır. Onlar sizin kardeşleriniz yol arkadaşlarınızdır. Siz de onlara uyacaksınız ki, sünnete uygun bir yolculuk yapılmış olsun.
Herbiriniz birbirinizden sorumlusunuz. Bu duyguyu yitirmeden hac yaparsanız haccınız mebrur olacaktır inşaallah.
Yolda başgösteren küçük hesaplar büyük hesaplar için terkedilmelidir. Bunu gerçekleştirebilene ne mutlu.

Yol refah ve saadetini hazırlayan, bir tılsım vardır. O iki yönlüdür : 
1. Çile çekmeye hazır olmak,
2. Yolun rahatlığını ve sıkıntısını paylaşmak, kendinden başkasını düşünmek.
Çünkü bu mukaddes yolun kahrı da lutfu gibi hoştur.

Geçen sene hac kısmet oldu. Gizli ve açık zikirle meşgul oldum. O beni hem dedikodudan koruyor, hem içime ferahlık veriyor, hem de dilimi kötü sözden temizliyordu. Tavsiye ediyorum. Haccınız mebrur ve makbul olsun.
Hayırlı Cumalar.

İsmail ZENGİN

Formun Üstü

 

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret77527
SEÇME YAZILAR