• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

AZVEREN MALDAN ÇOK VEREN CANDAN

AZVEREN MALDAN ÇOK VEREN CANDAN
(YAHYA EFENDİDEN)


Sehl b. Hanif hazretleri, Peygamber aleyhisselamın yanından hiç ayrılmazdı. Devamlı onun hizmetlerinde bulunmayı bir şeref sayar, bütün savaşlara katılırdı. Hendek gazası hazırlıklarında ve hendek kazmada hiç durmadan akıllara durgunluk veren gayretle çalışmıştı.
Bu gazada müşriklere çok ok atmış, Peygamber aleyhisselamın sevgisini daha çok kazanmıştı. Hendek gazasına katılarak onların üzerine yürümüş , burada da büyük kahramanlıklar göstermişti.
Hicretin sekizinci yılında Mekke’nin fethine katılmış, hemen bunun ardından hüneyn gazasına iştirak etmişti. Burada bütün kuvvetiyle düşmanlarla savaşmıştır. Sehl bin hanif hazretlerinin bu üstün gayreti ile ilgili olarak hakkında Allahü Teala tarafından bir ayeti kerime bile gönderilmiştir. Şöyle ki: hicretin 9. Yılında, Peygamber aleyhisselam Tebük savaşı hazırlığına başlayınca, bütün ashabı yardıma çağırdı. Peygamberimizin teşviklerinin sonunda bilhassa zengin olanları çok miktarda yardım ettiler.
Bu hali gören sehl bin hanif hazretleri çok duygulandı. Fakir olduğu ve Peygamberimizin bu yardım davetine katılamadığı için çok üzüldü. Hemen eve gidip çocuklarının ihtiyacı için ayırmış olduğu iki ölçek hurmayı getirerek Peygamber efendimize teslim etti ve “ ey Allahü tealanın resulu! Bundan başka evimizde hiçbir yiyecek şeyimiz yoktur. Bu benim ve kızımın yardımlarıdır. Kabul buyurunuz ve bize bereketle dua edin” diye yalvardı.
Peygamber aleyhisselam, hazreti sehl bin hanifin getirdiği hurmaları bizzat kendi mübarek elleriyle diğer hurmaların üzerine koyup bereketle dua etti.
Bu hali gören münafıklar, “ Allahü tealanın sehl bin hanifin iki ölçek hurmasına ihtiyacı yoktur! Bu kadarcık hurma getirilirmi, ayp değilmi?” diyerek onun bu istek ve arzusunu ayıplayarak kınadılar. Hatta sehl bin hanif hazretlerinin Allahü tealaya ve Peygamber aleyhisselama karşı olan samimi duygu içerisindeki davranışlarını, hafife alarak Medine şehrinin sokaklarında alay konusu ettiler. Sokakta onu gördüklerinde güldüler.
Münafıkların bu davranışları üzerine, Allahü Teala kuranı kerimin tövbe süresinin yetmiş dokuzuncu ayeti kerimesini indirdi:
“ Sadaka hususunda bağışlarda bulunan müminlerle bir türlü gücünün yettiğinden başkasını bulamayan fakirlerle başka türlü eğlenenler yok mu? Allahü Teala onları maskaraya çevirmiştir. Onlar için pek acıklı bir azap vardır.” Allahü Teala bu ayeti kerime ile sehl binhanif hazretleri’nin samimi hareketini övdü. Münafıkları ise susturdu.
Kemal ARKUN (SULTAN İBRAHİM HAN)


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret77798
SEÇME YAZILAR