• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

DÜŞMANLARI İÇİN DOSTUNU AZARLAYAN

DÜŞMANLARI İÇİN DOSTUNU AZARLAYAN


Abdullah ibn-i mübarek hazretleri bir vakit İslam ordusuyla birlikte savaşa katılmıştı. Harp bütün şiddetiyle sürüyordu. Savaşta karşısına çok zorlu bir düşman askeri çıkmıştı. Bu düşman askeriyle uzun bir mücadeleye girişti. Bire bir bu savaş o kadar uzun sürdü ki, namaz vakti geçmek üzereydi. İbn-i mübarek savaştığı insana dedi ki:
Şu zamana kadar çarpışıyoruz, birbirimize üstünlük sağlayamadık, benim namaz vaktim girdi ve geçmek üzeredir. İzin ver ben namazımı kılayım, sonra vuruşmaya devam edelim.
Düşman askeri bu teklifi kabul etti ve ibn-i mübarek hazretleri namaza durdu. Namazı bitirip çarpışmaya başlayacakları sırada bu defada düşman askerinden bir teklif geldi.
Sen ibadetini yaptın, bana da müsaade et, bende putlarıma gerekli tazimde bulunayım!
Putperest olan adam göğsüne sakladığı küçük putu çıkarıp yere koydu ve karşısına geçip kıyam etti. Sonra da oturdu. İbn-i mübarek hazretleri düşmanın puta tapındığını görünce içinden dedi ki: “işte tam zamanı! Kılıcımla şu kafirin başını uçurayım!”
Yerinden kalktı ve düşmanın başına dikildi. Tam kılıcı indireceği zaman:
“ Ahdinde dur, şüphe yok ki verilen sözün sorumluluğu vardır” (isra,14) diye bir ses duydu.
Bu sesi duyması ile birlikte ağlamaya başladı. Gözyaşları adeta sel olmuştu. Düşmanı başını kaldırıp baktığında, ibn-i mübareğin elinde kılıçla ağladığını görüp sordu:
Ne yapıyorsun? Sana ne oldu da ağlıyorsun?
İbn-i mübarek hazretleri onun hakkında düşündüklerini anlattıktan sonra şöyle dedi:
Senin yüzünden beni azarladılar!
Putperest bu durumdan çok etkilendi ve duygulanıp dedi ki:
Düşmanları için dostunu azarlayan böyle bir Allaha baş kaldırmak ve karşı gelmek doğru bir hareket değildir! Abdullah ibn-i mübarek hazretleri ile çarpışmayı bırakarak hemen Müslüman oldu ve müminlerin safına geçti. Büyük bir gayretle, biraz önce beraber çarpıştığı kafir saflarına saldırıp şehit oldu.
Kemal ARKUN (GENÇ OSMAN)


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret77525
SEÇME YAZILAR