• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

ECEL

ECEL
(KARA MEHMET PAŞANIN SADARETE GELMESİ VESİLESİYLE YAPTIĞI KONUŞMA)


Haşmetli sultanım!
Devleti aliyeye sadrazam olarak ikinci defa hizmet etmem nasıp oldu. İnşallah bu vazifeye layık oluruz. Ameller niyete göredir buyuruluyor, niyetimiz nizamı alem davasına hizmet etmektir.
Allahü tealanın takdirini kimse değiştiremez. Ecel gelince,Azrail aleyhisselam, insanı nerede olursa olsun bulur. Ecel ileri ve geri gitmez ve insanın ömrü değişmez. Herkes eceli geldiğinde ölür. Araf süresi 33. Ayetinde mealen;
“ Eceller geldiği zaman, onu az ileri ve geri alamazlar” buyuruldu.
Ebu Bekir el ensari hazretleri buyuruyor ki:
“Benim için bir ecel zamanı vardır. O zamana muhakkak ulaşacağım. Ecel geldiğinde onun keskin kılıcı ile ömrüm biter, dünya hayatım son bulur. Et arayan aslanlar, yemek için üzerime gelseler, ecel vaktim gelmediği müddetçe bana zararveremezler.
Her geçen an, ömür azalmakta, ecel zamanı ise yaklaşmaktadır. Ecel gelince, insanı uyandıracaklar, gözlerini kulaklarını açacaklardır. Fakat o zaman pişmanlık işe yaramayacak, rezil olmaktan başka, ele bir şey geçmeyecektir. Hepimize ölüm yaklaşıyor. Ahıretin çeşit çeşit azapları, insanları bekliyor.
İnsan öldüğü zaman kıyameti kopmuş demektir. Ölüm insanı uyandırmadan ve iş işten geçmeden uyanmalıdır. Allahü tealanın emir ve yasaklarını öğrenip, şu birkaç günlük ömrü, bunlara uygun geçirmelidir.
Ecel gelmemiş ise, fırsat elden kaçmamış ve kusurları düzeltmek mümkün demektir. Çünkü
“ Günahlarına tövbe eden, hiç günah yapmamış gibidir” hadisi şerifi, kusuru olanlar için çok büyük bir müjdedir.
Hadisi şerifte:
“ey ademoğlu! Benim malım, benim malım dersin. O maldan senin olan, yiyerek yok ettiğin, giyerek eskittiğin ve Allah için vererek sonsuz yaşattığındır.” Buyuruldu.
Kemal ARKUN(GENÇ OSMAN)


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret77799
SEÇME YAZILAR