• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

YILBAŞI KUTLAMALARI

FATİH SULTAN MEHMED HANIN EV HALKINA SOHBETİ
(YILBAŞI KUTLAMALARI)


Sevgili Peygamberimiz, hadisi şerifte buyuruyorlar ki: “ bir kavmin işini seven, o amelleri işlemese de, kıyamette onlarla haşrolunur. “(hatıp bağdadi)
“ bir kavme benzeyen onlardandır.” Mealinde bir hadisi şerif daha vardır. İslamiyet, Müslümanların, imanlarında ve ibadetlerinde, Müslüman olmayanları taklit etmelerini, onlara benzemelerini, onların dinlerinin ve ibadetlerinin alameti ve işareti olan şeyleri yapmalarını ve kullanmalarını yasak etmiştir.
İbadette kafirlere benzemek, bazı yerlerde mekruh, bazı yerlerde haram, bazı yerlerde küfür olur. Mesela haç takmak küfürdür. “ nevruz “ veya “mihrican “ günlerinde , bunların isimlerini söyleyerek hediye vermek haramdır. Bu günleri , bayram bilerek vermek küfür olur. Noel günlerinde, onlar gibi bayram yapmak da küfürdür.
Küfrün ve haramın iyi niyetle yapılması, bunları küfür ve haramlıktan çıkarmaz. Haramdan iyi niyetle (Allahtan korkarak) vazgeçen sevap kazanır. Başka bir sebeple vazgeçen sevap kazanmaz: yalnız günahlardan kurtulur.
Dinimizde hicri ayların dışında, miladi takvime göre kutlanan, hiçbir kıymetli gün yoktur. Mesela martın (20) “nevruz” denilen günü ve mayısın (6.)(hıdırellez) ve eylülün (20.) mihri can günü, bazı ülkelerde mübarek sayılıyorsa da, Müslümanlıkta bu günlerin diğer günlerden farklı bir değeri yoktur. Çevremizde ki Hıristiyanların büyük bir şevkle kutlamaya hazırlandıkları “Noel günü ve gecesi” de böyledir. Dinimizde mübarek günler ve geceler hep hicri aylara göredir.
Hıristiyan aleminin, noel kutlamaları, roma imparatorlarının birincisi olan konstantin ile başlar. Konstantin, eflatunun ortaya koyduğu “teslis = trinte “ yani(üç tanrı) inancını, papazlara yazdırdığı yeni incile koydurdu. Böylece yeni bir Hıristiyanlık dini doğmuş oldu. Halbuki İsa (as) ın incilinde ve havarilerden barnabas’ın yazdığı İncil de Allahın bir olduğu bildirilmişti.
Konstantin, “noel gecesi” ni de bayram ilan etti. Hıristiyanların günlerce şamata ederek kutladıkları noelin bir uydurmadan ibaret olduğunu bazı uyanık Hıristiyanlarda biliyorlar ve diyorlar ki “ noel baba bir hurafeden ibarettir: hiçbir ilgisi yoktur. Ticari maksatlarla sonradan uydurulmuştur. Hediyelik eşya satan para kazandırmak maksadı güdülerek kutlanan noel baba, kapitalizmin oyuncağı olmuştur. Bilgili bazı Hıristiyanlar Hıristiyanlığın temelinde yılbaşı kutlamalarının ve noel babanın bulunmadığını, bunun yasaklanmasının gerekli olduğunu bildirmektedirler.
Bu gün Hıristiyanlar noeli dini bir gerekçeyle, yani ibadet niyetiyle kutluyorlar. Bunun için bu gün de Müslümanlar bunu kabul ederek veya etmeyerek noel kutlamalarına katılamaz, buna değer veremez. Bilindiği gibi, gayri Müslimlerden bize gelen şeyler iki çeşittir.
Dinlerinin gereği olarak yaptıkları şeylerdir. Mesela boyunlarına haç takmaları, bellerine zünnar bağlamaları, noel yortu kutlamaları bu kısma girer.
Bunları dinlerinin gereği olarak yaptıkları için bir Müslüman bunları ne niyetle takarsa taksın, hatta şaka için, Hıristiyanlarla alay etmek için dahi yapsa, dinden çıkar. Hıristiyanların dinlerinin gereği, ibadet niyetiyle yaptıkları, giydikleri bütün şeylerde böyledir. Bunun için Hıristiyanlardan gelen şeylerin önce aslına bakmak gerekir. Hıristiyanlar bunu niçin yapıyorlar? Dinlerinin icabı olarak mı, yoksa adet olarak mı? Bu husus çok önemlidir.
Keza Hinduların bayram günlerine, ateşe tapanların kutsal günlerine ve Hıristiyanların noel gecelerine ve diğer paskalyalarına hürmet etmek ve o zamanlarda onların adetlerini, onlar gibi yapmak, bu günleri Müslümanların bayramı zannederek onlar gibi birbirine hediye göndermek, eşyalarını ve sofralarını, onlar gibi süslemek, o geceleri başka gecelerden ayırmak büyük günah olur.
Kafirlerin dinleri ile ilgisi olmayıp, adet olarak yaptıkları şeyler. Kılık-kıyafetle ilgili şeyler adettir: çirkin olmayan adetlerde kafirlere benzemek günah olmaz. Mesela ceket, gömlek, pantolon giymeleri, kravat takmaları, çeşitli ayakkabılar giymeleri, yemeği masada ve ayrı tabaklar içinde yemeleri, çatal-kaşık kullanmak , çeşitli eşya ve aletleri, binek vasıtalarını kullanmak adet olarak yaptıkları şeylerdir. Bir müslümanın bunları kullanmasında ir mahzur yoktur.
Yalnız şunu önemle belirtelim ki, noel ile yılbaşı farklı şeylerdir. Yni yılı tebrik etmekte, hayırlı olmasını temenni etmekte dinen bir sakınca yoktur. Hatta bu gece de mevlit okumak, sohbet toplantıları düzenlemek de uygun değildir. Böyle yapılırsa bu geceye dini bir hüviyet kazandırılmış olur.
Kemal ARKUN (DÜNYAYA NİZAM VERENLER)


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret77770
SEÇME YAZILAR