• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

HASET

HASET
(KANUNİ AYAS PAŞANIN SADARETE GETİRİLMESİ TÖRENİNDE)

13 Yıla yakın zamandır devleti Aliye’ye hizmet eden İbrahim Paşa’nın sonu böylemi olmalıydı? Peygamber efendimiz “ Hüküm neticeye göre verilir” buyuruyor. Bu sebepten hepimiz sonumuzu düşünüp, akıbetimizin hayırlı olması için dua etmeliyiz.
Haset büyük günahtır. Aynı zamanda içinde kul hakkı da vardır. Başkaların elindeki nimetin çıkmasını istemek, onların sıkıntıya girmelerini temenni etmek insana yakışmaz.
Bu kötülüğe rağmen haset kanunen suç değildir. Çünkü kanun bunu tespit edemez. Ama Rabbimiz bunu haram kılmıştır. Yapanları da tespit edebilir ve cezalandırabilir.
Dünyada huzur içinde yaşayabilmemiz için bilmemiz gerekenleri yaratıcımız bize bildirmiş. Bilmemiz uygun olmayanları da bize bildirmemiştir. Haset etmek de bunlardan biridir. Bizim hakkımızda başkalarının düşündüklerini bilebilseydik, hepimiz yaka-paça olurduk. Nimete kavuşup ta kıskanılmayan insan sayısı azdır.
Ölüm vaktinin de bildirilmemiş olması büyük nimettir. Bildirilseydi elimizden kağıt kalem eksik olmazdı. “ Kaldı şu kadar yıl, ay ve günüm “ derdik. 1 seneden daha az kalınca artık elimiz ayağımız bir şey tutmaz olurdu, perişan olurduk.
Haset eden Rabbine isyan eder, onun emirlerine karşı gelir. Çünkü o, hasedi haram kılmıştır. Hayırlarını yakar veya haset ettiği kişinin defterine yazılmasına sebep olur. Haset eden kamil bir Müslüman olamaz. Mümin müminin kardeşidir. Kardeş kardeşe kötülük düşünemez. Yaparsa şeytanın yaptığını yapar. Ona arkadaş olur. Rabbinin yaptıklarına itiraz eder, beğenmez. Haset ettiği şahsa bir zarar gelirse sevinir ve Rabbim beni seviyormuş diye memnun olur.
Haset eden, dünyada ve ahrette sıkıntılara uğrar; dünyada haset ettiği kişinin nimetleri arttıkça üzülür. Ahırette ise sevapları onun terazisinden alınır, sevmediği, kıskandığı insana verilir. Sevapları biterse haset edilenin günahları alınır, haset edenin günahlarına ilave edilir.
Haset etmekle insan bu kadar sıkıntılara, felaketlere maruz kalırken, haset edilenin hiçbir zararı olmaz. Bilakis iki dünyada da karlıdır.
Dünyada karlıdır; çünkü kendisini sevmeyen, ona kötülük düşün kişi devamlı azap içindedir. Cezası dünyada başlar: haset edilenin ise kıskanıldığı için nimetlerinde bir azalma da olmaz.
Her haset edilen şahsın nimetleri elinden alınsaydı, dünyada nimet sahibi kimse kalmazdı. Çünkü her nimetin bir kıskananı bulunur.
İbrahim Paşa merhumu tuttuk, sadrazam yaptık. Bu büyük nimete kavuşmasına sebep olduk. Birlikte nice kaza ve cihatlara çıktık, onun bize haset edip tahta oturmak niyetinde olduğunu nereden bilelim?
Akıllı olan adam, hiçbir tadı olmayan, hiçbir yararı olmayan, büyük sıkıntılara sebep olabilecek haset hastalığından kendisini kurtarır. Ahırette hiçbir cezası olmasaydı bile, insan boş yere kendisini bu kadar sıkıntılara sokmamalıdır.
Bir gün sevgili Peygamber efendimiz aleyhisselamn ashabı kiramına sorar:
Müflis kime derler?
Cevap olarak derler ki:
Biz müflis (iflas etmiş) o kişiye deriz ki; elindeki avucundaki malına sahip olamamış, hepsini yitirmiş ve zenginken fakirleşmiştir.
Bunun üzerine fahri kainat efendimiz şöyle buyurdu:
Benim ümmetimden gerçek müflis odur ki; kıyamet günü birçok hayırlarla gelir. Namaz kılmış, oruç tutmuş, zekat vermiş, hacca gitmiş, sadaka vermiş, fakat birini dövmüş, birini gıybet etmiş, birinin kanını akıtmış, birine haset etmiş, birinin malını yemiş. Hak sahipleri başına üşüşür, sevaplarını alırlar. Sevapları biter, hak sahipleri hala varsa, bu defa onların günahı alınır, onun günahına ilave edilir.
Sevaplar sıfırlanır. Günahlarda artarsa onun gideceği yer elbette cehennem’dir. Rabbimizin merhameti sonsuzdur, fakat kulların merhametine güvenilmez. Mümkün olduğu kadar üzerimizde kul hakkı ile mahşer meydanında bulunmamaya gayret edelim.

KEMAL ARKUN (KANUNİ)


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret77770
SEÇME YAZILAR