• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

İYİLİĞİ EMRETMEK

İYİLİĞİ EMRETMEK (AZİZ MAHMUT HÜDAİ HZ.LERİNİN DÖRDÜNCÜ MURAT’A TAVSİYELERİ)


İyiliği emredip kötülüğe mani olmak kolay değil. Bunu yapmak isteyen kimsenin beş şeye dikkat etmesi gerekir:
Bunlardan birincisi ilimdir. Çünkü ilmi olmayan yani cahil olan kişi, iyiliği emredip kötülüğe mani olma işini iyi yapamaz. Faydlı olmak isterken zararlı olur. Kaş yapayım derken göz çıkarır.
İkincisi, iyiliği emredip kötülüğü önleme işini yaparken sırf Allah rızasını düşünmektir. Dünyalık menfaat söz konusu olmamalıdır.
Üçüncüsü, iyiliği emredip kötülükten vazgeçirilme çalışan kişiye, sevgi ve şefkatle muamele etmek, kaba ve kırıcı davranmamaktır. Çünkü, Allahü Teala, Musa aleyhisselam ile kardeşi Harun aleyhisselamı firavuna gönderirken kendilerine şöyle emretmiştir: “ Firavuna gidin. O hakikaten azdı. Gidin de, yumuşaklıkla, tatlılıkla söz söyleyin. Olur ki söz dinlerler.
Dördüncüsü, sabırlı ve dayanıklı olmaktır. Çünkü Allahü Teala, Lokman Aleyhisselam kıssasında şöyle buyuruyor:” namazı dosdoğru kıl. İyiliği emret, kötülükten vazgeçirmeye çalış. Bu yüzden maruz kalacağın şeylere katlan!”
Beşincisi, nasihat eden, “yap” dediklerini kendisin de yapması, “yapa” dediklerini kendisinin de yapmamasıdır. Talkını başkasına verip, salkımı kendisi yutar duruma düşmemelidir. Allah ü Teala kuranı keriminde Yahudilere hitaben şöyle buyurmaktadır.
“Ey Yahudi bilginleri, siz insanlara iyiliği emreder de kendinizi unutur musunuz? Halbuki kitapta okursunuz. Siz hala akıllanmayacak mısınız?”
Peygamber efendimiz buyurdu ki:
“ Miraç gecesi semaya çıkarıldığım zaman bir takım adamlar gördüm. Makaslarla dudakları kesiliyordu. Sordum:
“Kimdir bunlar ya Cebrail?”
“ bunlar senin ümmetinin, insanlara iyiliği emredip kötülüğü men ettikleri halde, kendilerini unutan ve kendi söyledikleriyle kendileri amel etmeyen hatiplerdir.”
Sultanım!
Gerçekten bir takım alimler, hatipler ve vaizler vardır ki, halka iyilikten, güzel ahlaktan bahsederler. Kötülükleri önlemeye çalışırlar. Bu hususta gayret gösterirler. Fakat başkalarına söylediklerine kendileri uymazlar. Allahın kitabını okurlar fakat okudukları ile amel etmezler.
Kemal ARKUN (DÖRDÜNCÜ MURAT)


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret77525
SEÇME YAZILAR