• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

KARACA PAŞA’NIN YANYALILARA NASİHATİ

KARACA PAŞA’NIN YANYALILARA NASİHATİ


Sevgili Yanyalı’lar sizin talebiniz üzerine buraya geldik ve sizi himayemize aldık. Bundan böyle aranızda adaletle hükmetmek, sizleri her türlü kötülüğe karşı , korumak Osmanlı borcudur. Sizlerde bize bazı konularda yardımcı olursanız adalet sağlanmış olur. Adaletin sağlanması için iyi ile kötüyü ayırmak şarttır.
Kötü ahlak, kötü huy nedir? Kötü huyun tarifi kişiye göre, topluma göre, inanca göre değişir. Mesela Hıristiyanlıkta şarap içmek iyi sayıldığı, dini ayinlerinizde kırmızı şarap içtiğiniz için size göre şarap içmemek kötü huydur. Mesela Hindular için ineğe tapmamak, ona gereken saygıyı göstermemek kötü huydur. Bizim dinimiz islamiyete göre ise bunların ikisi de kötüdür.
Bunun için önce neye göre iyi veya kötü, bunu bilmek lazımdır. Müslümanların iyi ve kötüde ölçüsü dinimizdir. Örf ve adetler, kişilerin alışkanlıkları değildir. Bizim dinimiz bir şeyin kötü olduğunu bildirmiş ise, bütün insanlar onu iyi bilse, Müslümanın düşüncesinde en ufak bir değişiklik olmaz.
İnsana dünyada ve ahırette zarar veren her şey kötü ahlaktan meydana gelmektedir. Yani zararların, kötülüklerin başı, kötü huylu olmaktır. Hıristiyan memleketlerinde cinayet, zulüm, hırsızlık, ırza saldırı olaylarının kol gezmesinin birinci sebebi alkolün yaygın olması, kilisede zorunlu şarap içilmesi sebebiyle gençlerin alkolik olmasıdır. Bunların işlediği suçlar Osmanlı adaletinde gerekli cezaya çarptırılacaktır. Bunu bilesiniz!
Sevgili yanyalılar!
Şunu iyi bilin ki kötülüklerin en kötüsü, küfürdür. Yani İslam dinin son din Muhammed aleyhisselamın son peygamber olduğuna inanmamaktır. Dinimize göre küfür, o kadar kötü bir huydur ki, kafirin hiçbir iyiliği, hayratı, hasenatı, ahırette faydalı olmaz. Zulüm ile öldürülse bile kafir şehit olmaz. Cennete girmez. Çünkü şartlarına uygun imanı olmayanın hiçbir iyiliğine sevap verilmez. Bütün iyiliklerin temeli, son din islamiyete inanmak ve dinin emirlerine uymaktır.
Dinin emirlerine uymak, her şeyden önce gelir. İnsanların daha önceki dine aykırı örf ve adetlerini terk etmesi, bir tarafa bırakması şarttır.


KEMAL ARKUN (KANUNİ)


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret77797
SEÇME YAZILAR