• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

sağlık

SAĞLIK
(YAHYA EFENDİ)
Sevgili Peygamberimiz (aleyhisselam), “ Beş şey gelmeden önce, beş şeyin kıymetini biliniz… “ buyuruyor. Bilirsek iki cşhan ssadetine kavuşacağımız kesindir.
Ölüm gelmeden önce hayatınızın kıymetini biliniz!
Hastalık gelmeden önce sıhhatinizin kıymetini biliniz!
Sağlık büyük nimettir. Boşuna söylememiş padişahımız Sultan Süleyman han:
Hayatta muteber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi
İnsanlar, sıhhatli oldukları zaman hem ibadetlerini layıkı veçhile yapar hem de dünya işlerini yapabilme gücünü elde edebilirler. Dinimizde sağlığa çok önem vermiştir. İnsanı hasta yapan veya hastalığını artıran helal ve mubah şeyler bile haram sayılmıştır.
Hasta olmamaya çalışmalıyız. Hasta olup ta tedavi olmaya çalışmaktansa, hasta olmamaya çalışmak daha iyidir. “ Hastalığın annesi soğuk algınlığı, babası da çok yemektir.” demişler.
Mikroplu yerlerden uzak durmalıyız. Hadisi şerifte buyuruluyor ki: “ Aslandan kaçar gibi cüzamlı hastalardan kaçınız.”
Sıhhatin ne kadar büyük nimet olduğu hastalanınca anlaşılır. Gece yatağına girince sabaha kadar deliksiz uyumanın güzelliğini, geceyi sancılarla geçiren çok daha iyi bilir.
Hasta olursak vakit geçirmeden, hastalığımız müzminleşmeden tedavi olmalıyız. Her derdin bir dermanı vardır. Tedavi olurken doktorun tavsiyesine uyacağız.
Bir doktor hastasını muayene ettikten sonra ona şöyle demiştir: “ Burada biz üç kişiyiz. Ben, sen ve senin hastalığın. Bana yardım edersen, biz iki kişi oluruz. Senin hastalığın yalnız kalır. İnşallah onu mağlup ederiz. Hastalığına yardım edersen, ben yalnız kalırım, ikinizle baş edemem!
Hadisi şerifte buyuruluyor ki: “İki büyük nimet vardır ki, insanlar onun kıymetini bilmiyorlar.sıhhat ve boş vakit.”
Bu nimetler elden çıkınca değerleri anlaşılır,faka iş işten geçmiş olur.
Meşguliyet gelip çatmadan boş vaktinizin kıymetini biliniz!
Yaşamakta olduğumuz ömrümüz bizlere tek fırsat olara verilmiştir. En kıymetli varlığımız vaktimizdir! Onunla arzu ettiklerimize kavuşabiliriz.
Eshabı kiram efendilerimiz vakitlerini paradan daha kıymetli bilerek öyle harcarlardı. Vaktin israfının, paranın israfından daha kötü olduğunu çok iyi bilirlerdi.
İhtiyarlık gelmezden evvel gençliğin kıymetini biliniz!
Gençlik, insan ömrünün en kıymetli bölümüdür. Daha öncesi çocukluk devresidir. Çocuk sağını solundan pek ayırt edemez. Rabbimizde onu mükellef kılmamıştır, ibadetleri farz kılmamıştır.
Gençlikten sonraki zaman ise ihtiyarlık, hastalık, takatsizlik dönemidir ki, insanlar isteseler bile artık gençlikteki gibi çalışma imkanı bulamazlar.
Zindeliğini, gücüne kaybedip ihtiyarlıyan bir adam şöyle temenni etmiştir:
“ Keşke bir gün bile olsa gençliğim geri gelseydi de, ihtiyarlığın benim başıma neler getirdiğini ona anlatsaydım. Yani, ihtiyarlığımı gençliğime şikayet etseydim.”
Gençlikte yapılan ibadetler pek kıymetlidir. Kıyamet günü Cenabı Hakkın rahmet gölgesi altında bulunacak ve o günün sıkıntılarını çekmeyecek yedi sınıf insandan birisi de, genç olduğu halde, Rabbine itaat edenlerdir.
Fakirlik gelmezden önce zenginliğinizin kıymetini biliniz!
Sahip olduğunu zannettiğiniz malınız sizde emanettir. Bir gün gelecek tamamı elinizden çıkacak, varislere intikal edecektir. Hiç olmazsa fakirin eli ayağı hareket edebiliyor. Ölen zengin de oda yoktur.
Zenginliğimizin kıymeti şöyle ise bilinir. Kazandığımız her kuruşun helalinden olmasına ve helaline harcanmasına dikkat etmeliyiz. Zekat vermeliyiz. Malımızdan kendimize pay ayırmalıyız.
Unutmamak gerekir ki; Allah için harcadığımız bizim malımızdır. Gerisini başkaları yiyecek, belki de en sevmediklerimizden birileri.

kemal sargun

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam67
Toplam Ziyaret77592
SEÇME YAZILAR