• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

YA CENNET YA DA CEHENNEM ÜÇÜNCÜ TERCİH YOK

YA CENNET YA DA CEHENNEM ÜÇÜNCÜ TERCİH YOK
(KANUNİ’NİN ASKERLERİNE SESLENİŞİ)
KAHRAMAN TÜRK ASKERİ!


Dünya hayaldir, insan acizdir. Dünyaya milyarlarca insan gelmiş. Bir müddet yaşamışlar. Sonra ölüp gitmişler. Bunların bazıları zengin imiş, bazıları fakir. Kimi güzel imiş, kimi çirkin, kimi zalim imiş kimi mazlum. O hallerinin de hepsi geçti, unutuldu.
Onların bir kısmı inanmış, Müslüman idi, geri kalanları, inanmamış kafirlerdi.
Hepsi, ya sonsuz yok kalacak yahut kıyamet kopup, tekrar dirilip inanmayanlar sonsuz azap, çekecekler. Her iki halde de, inanmış olanlara hiç azap, hiç sıkıntı yok!
Amma ikinci halde inanmayanlar, şu karşınızda duran kafirler var ya sonsuz ve pek acı azap çekecekler. İnanmış olarak ölmüş olanlar, şimdi tam rahat ve huzur içindeler. İmansız olanlar ise, sonsuz olarak ateşte yanmak korkusu içindeler.
EY KAHRAMAN ASKER! İYİ DÜŞÜNÜN!
Birkaç sene sonra, sen de, bunlardan biri olacaksın. Şimdi geçmiş senelerin nasıl bir hayal oldu ise, bütün ömrün, bütün hayatın, çalışmaların, didinmelerin hep hayal ve bir rüya gibi olacak. O zaman sen o iki kısmın hangisinden olmak istersin?
Hiçbirinden olmak istemem diyemezsin, buna imkan yok! Çaresiz onların arasına gideceksin!
Sonsuz ateşte yanmayı, ihtimal bile olsa ister misin?
Allah’ın var olduğunu, cennet’e cehennem’e inanmayı, akıl da, ilim de, fende reddedemiyor. Böyle bir şey olamaz diyemiyorlar. İnanmayanlar inkar etmelerine akıl ile, fen ile bir vesika gösteremiyorlar. Halbuki bizim inandığımız mukaddes değerlere inanmak lazım olduğunu gösteren vesikalar sayılamayacak kadar çoktur ve bu vesikaları biz her savaştan önce kafir hükümdarlarına gönderdiğimiz barış elçilerimizle ortaya koyup, buna inanmalarını ve boş yere kan dökülmemesini tavsiye ediyoruz.
Dünya kütüphaneleri bu vesikaları bildiren kitaplarla doludur. Onlar; nefislerine, zevklerine aldanarak inkar ediyorlar. Zevklerinden başka bir şey düşünmüyorlar. Halbuki İslamiyet zevki yasak etmemiştir. Zevklenmenin zararlı olmasını yasaklamıştır.
O halde aklı olan kimse, zevklerini Allah ü tealanın gösterdiği yoldan temin eder. İslam’ın güzel ahlakı ile süslenir. Herkese iyilik eder. Kendisine kötülük edenlere iyilikle karşılık verir. İyilik yapamazsa hiç olmazsa sabreder. Bölücü olmaz. Yapıcı olur. Böylece kendisi de hem zevklerine, hem de rahata, huzura kavuşur. Hem de ahretin sonsuz azaplarından kurtulur.
Hadisi şerifte buyuruldu ki: şu beş durumda dualar kabul edilir:
Kuranı kerim okunurken
Düşman ordusuyla karşılaşınca
Yağmur yağarken
Zulme uğrandığı vakit
Ezan okunurken
EY KAHRAMAN YÜRK ASKERİ!
Şimdi düşmanla karşı kaşıyasın, istersen bu mukaddes değerler uğrunda savaşarak ebedi cennet’e kavuşursun, istersen geri dönersin. İçinizde ebedi saadete kavuşmak istemeyen var mı?
Kanuni Sultan Süleyman’ın bu sualine Osmanlı askerleri bir yanardağdan patlayan volkan gibi cevap verdiler:
Hayır asla!
Ben hepinize hakkımı helal ettim, sizde helal edin!
Helal olsun!

KEMAL ARKUN (KANUNİ)


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret77468
SEÇME YAZILAR