• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

SEVGİLİ KUL OLMAK

SEVGİLİ KUL OLMAK
(1. MUSTAFA’NIN YEĞENİ 1. İBRAHİM’E NASİHATİ)


Allahü tealanın katında sevgili bir kul olabilmenin on şartı vardır.
BİRİNCİSİ: Temiz olmaktır. Temizlik de iki kısma ayrılır.
Kalp temizliği: kalbin iyi huylarla dolu olmasıdır. Haset etmemek, başkaları hakkında kötü düşünmemek, Allahü tealanın düşmanlarından nefret etmek, dostlarını da sevmek gibi cenab-ı hakkın beğendiği huylardır. Kalp Allahü tealanın nazargahıdır. Bu sebeple kalbe dünya sevgisi doldurulmamalıdır. Haram olan yiyeceklerden beslenmemelidir. Haram yiyenin duası kabul olmaz. Gönül, kalp temiz olmazsa ibadetlerin lezzeti alınamaz. Marifete. Allahü tealaya ait bilgilere kavuşulamaz.
Zahiri temizlik: dış görünüşün temiz olmasıdır. Bu, bütüninsanların dikkat edeceği hususlardandır. Giyecek, yiyecek, içecek ve kullanılacak bütün eşyaların temiz olmasıdır.
İKİNCİSİ: Dilin temizliğidir. Dilin kötü sözlerden uzak kalması. Kuranı kerim okuması, emr-i maruf ve nehyi münkerde bulunması, Allahü tealanın emirlerini yapmayı ve yasaklarından kaçınmayı bildirmesi, ilim öğrenmesi. Zira sevgili Peygamberimiz (s.a.v.); “ İnsanlar dilleri yüzünden cehenneme atılırlar” buyurdu.
ÜÇÜNCÜSÜ: Mümkün olduğu kadar kötü insanlardan uzak durmaya çalışmalıdır. Bu sebeple göz, haram şeylere bakmamış olur. Zira kalp göze tabidir. Her harama bakış, kalp aynasını karartır.
DÖRDÜNCÜSÜ: Oruç tutmaktır. İnsan oruç tutmak suretiyle meleklere benzemiş ve nefsini kahretmiş olur. Bununla ilgili, hadisi kutsi de; “ Oruç bana aittir. Orucun ecrini ben veririm. Sevabı nihayetsizdir. Muhakkak sabrederek ölenlerin ecirleri hesapsızdır” buyrulmaktadır.
Yine hadisi şerifte; “Oruç, cehenneme kalkandır” buyruldu. Oruç tutarak gönlü huzura kavuşturmalı ve şeytanın yolunu kapatıp, siper hasıl etmelidir.
BEŞİNCİ ŞART: Allahü tealayı çok hatırlamak, ismini çok anmaktır. En faziletli olan zikir, “ laialahe illallah muhammedürresülullahtır.” Lailahe illallah diyen kimse ihlas sahibi olur. İhlas; bütün işlerini Allahü tealanın rızası için yapmak, dünyaya ait mal ve makamlardan hevesini kesip ahreti istemektedir. İşte senin baban rahmetli sultan Ahmet han böyle bir kimseydi.
İhlaslı kimse; “İlahi! Benim maksudum sensin, seni istiyorum” der. Nefsin arzu ve isteklerinden kurtulmak için devamlı zikretmelidir. Her işinde onu hatırlamalıdır. Yunus emre haztretleri ne güzel buyurmuş değilmi?
Aşkın aldı benden beni
Bana seni gerek seni
Ben yanarım dünü günü
Bana seni gerek seni
Ne varlığa sevinirim
Ne yokluğa yerinirim
Aşkın ile avunurum
Bana seni gerek seni
Aşkın aşıklar öldürür
Aşk denizine daldırır
Tecelli ile doldurur
Bana seni gerek seni
Aşkın şarabından içem
Mecnun olup dağa düşem
Sensin gün be gün endişem
Bana seni gerek seni
Sufilere sohbet gerek
Ahilere ahret gerek
Mecnunlara Leyla gerek
Bana seni gerek seni
Eğer beni öldüreler
Külüm göğe savuralar
Toprağım anda çağıra
Bana seni gerek seni
Yunus dürür benim adım
Gün geçtikçe artar odum
İki cihanda maksudum
Bana seni gerek seni
ALTINCI ŞART: İyi düşüncelere sahip olmaktır. İnsanın kalbine gelen düşünceler dört kısımdır. Bunlar
Rahmani olmak: gafletten uyanmak, kötü yoldan doğru yola kavuşmaktır
Melekani: ibadete, taate rağbet etmektir.
Şeytani: günahı süslemektir. İyi göstermektir.
Nefsani: dünyayı talep etmek, istemektir. Şeytani ve nefsani düşüncelerden kurtulmak gerekmektedir.
YEDİNCİ ŞART: Allahü tealanın hükmüne rıza göstermek, iradesine teslim olmaktır. Havf ve reca, yani korku ve ümit arasında yaşamaktır. Zira Allahtan korkan kimse, günah işlemez. Ayrıca mümin, ümitsizliğe de düşmez. Allahü Teala ümitsizliğe düşmemeyi emrediyor.
SEKİZİNCİ ŞART: İyi insanlarla, Salihlerle sohbeti seçmektir. Salihlerle sohbet edildiği takdirde, günahlara perde çekilir, haramlar gözüne kötü görünür.
DOKUZUNCU ŞART: İyi ve güzel hasletlerle bezenmektir. Bu da, her şeyi yaratan Allahü tealanın ahlakıyla ahlaklaşmaktır. Çünkü Peygamber efendimiz (s.a.v.) “Allahü tealanın ahlakıyla ahlaklanınız” buyurdu.
ONUNCU ŞART:helal ve temiz lokma yemektir. Bu da farzlardandır. Nitekim Allahü Teala , bekara süresinin yüz atmış sekizinci ayeti kerimesinde mealen;” yeryüzündekilerden helal ve temiz olanları yiyiniz” buyurmaktadır. Peygamber efendimiz ise; “İbadet on cüzdür. Dokuzu helal talep etmektir.” Griye kalan bütün ibadetler bir cüzdür. Helal yemeyen kimse, Allahü tealaya iteat etme gücünü kendisinde bulamaz. Helal yiyen kimse de, Allahü tealaya isyankar olamaz. Helal ve temiz yer, israf etmez.
Kemal ARKUN (SULTAN İBRAHİM HAN)


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret77770
SEÇME YAZILAR