• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

KURBAN

CUMANIZ MÜBAREK OLSUN. 09.09.2016
KURBAN


Ey Peygamber! 
Açıkca söyle; “ Benim namazım, kurbanım ve benzeri diğer ibadetlerim sırf Allah içindir; kulluğumu Allah’ın emir ve tanzim ettiği şekilde ve sırf O’nun rızasını kazanmak için yaparım. Benim hayatım ve ölümüm de O’na aittir. O, beni yaratmıştır, beni O, yaşatıyor. İstediği zaman ruhumu O, çekip alacaktır. Ve bir gün O’nun huzuruna döneceğim. Bu sebeple hayatımı O’nun ygun gördüğü biçimde yaşarım. Ben işte böyle inanmak, böyle yapmak ve yaşamakla emrolundum. Ben her konuda Allah’ın emrine teslim olan, boyun eğenlerin evveliyim. En’am Sresi: 162-163
Ey benim peygamberliğimi tasdik edenler! Siz de Allah’a benim gibi teslim olunuz. 
Hz. Ali (RA) bildirir: Peygamber Efendimiz bir kurban sabahında şöyle buyurmuştu:” Ey insanlar! Kurban kesiniz. Kestiğiniz Kurban’ın kanıyla, Allah rızasını kazanma niyetinizi koruyunuz. Zira bu niyetle kestiğiniz kurbandan akan kanın, ilk damlasının yere düştüğü andan itibaren Allah’ın himayesine girmiş olursunuz.
Yine Allah’ın Arslanı Hz. Ali (RA) bildiriyor: “ Fatma’nın kurbanını kesecektim. Fatıma hassastır, vekaletini verip odasına geçmişti. Allah’ın Elçisi, Fatıma! diye seslendi: “ Gel kesilirken kurbanının başında dur. Çünkü kurbanın kanının yere düşen ilk damlası bütün günahların için mağfirettir. Düşünüyoruz ya 2. 3. 4. 100. Damlalar… Bu hadis-i şerif her damla için bir orijinal mükafatın müjdesidir. Bir diğer rivayette şu ifade de yer almıştır. Her kılına on sevap. Fatma anamız şöyle sormaktan kendini alamamıştır; “ Ya Rasülallah, bu vaad bize, Ehli Beyt’e has bir müjde midir? Diğer müminler de buna dahil midir?” Cevap: “ Hem bize hem btün müminler için verilmiş bir müjdedir.
Bir koyun, bir sığır en fazlası bir deve… Buraya kadar söylenenleri iyice dinledinizse hikmetini kolay anlarsınız. İnsan sadizmi, kanla tatmin olur. Alkol aldıkları zamanlar hariç mezbaha adamı en uysal, en rahat adamdır. Kesiciler dünyasında kavga ve adam öldürme, işkence nadiren görülen bir olaydır. Tabi gene alkol araya girmezse.
Evet kestiğimiz kurban, bizi rahatlatır. İçimizdeki hırsı, kini söndürür, sadizmi tedavi eder, kösültür.
Kurban kesen ömür boyu insandan kurban arama ihtiyacı duymaz. Böyle bir toplumda kurban kesenin kendi canı ve başkalarının hayatı, Allah’ın himayesindedir.
Yegane gıdası masumların canı ve kanı olan teröre, anarşiye katılmaktan, alet olmaktan kurtulursunuz ve teröre, anarşiye kurban gitme endişesi taşıyorsanız ? Kurban kesin ve başkalarına karşı kendi canınızı, kendinizden de başkalarının canını güven altına alınız.
Müslümanlar,
Edebiyatıyla, yayın vasıtalarıyla, terör ve darbe kalkışmalarıyla, herşeyiyle insana, insan kanı koklatmaya çalışan dünuamızda, özellikle İslam dünyasında Kurban ibadeti, insan sadizmini tatmin eden bir ibadet olarak, giderek önem kazanıyor.
Kurban keserek, kesilen kurbanın başında bulunarak sulha/barışa, güvene girin bu ruhla bayramlaşın.
Teşrik tekbirleri, vaciptir. 11.09.2016 Arefe Günü Pazar günü sabah namazında başlıyor, Kurban Bayramının 4. Günü 15.09.2016 Perşembe günü ikindi namazı dahil Farz namazlardan sonra bir defa, erkekler sesli, hanımlar sessiz söylüyorlar.23 vakit devam ediyor.
En az koyun 1 yaşında, sığır 2 yaşında ve deve 5 yaşında olacak.
Koyun bir kişi için, sığır ve deve yedi kişi için kurban edilir.
Müstehap olan, kestiğimiz kurban etini üç kısma ayırarak:
1.Üçte birini evimize, çoluk çocuğumuza,
2.Üçte birini fakirlere,
3.Üçte birini de dost, komşu ve akrabaya ikram.

Kurban'ın bir yaklaşma ve yakınlaşma olarak idrak etmemizi Allah cümlemize nasip etsin. Ülkemizin yıllardır karşı karşıya kaldığı terör belasından bir an önce kurtularak birlik ve beraberlik içinde dünyadaki bütün mazlumların umudu olmaya devam etmemizi yüce rabbimden niyaz ediyorum. 
Daha iyi şartlar altında nice Kurban Bayramlarına ermemiz dileğiyle Kurban Bayramı'nızı şimdiden tebrik ediyorum.
Hayırlı Cumalar.
İsmail ZENGİN


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret77717
SEÇME YAZILAR