• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

İNANCIMIZIN GEREĞİ TABİİ OLALIM

CUMANIZ MÜBAEK OLSUN. 16.09.2016
İNANCIMIZIN GEREĞİ TABİİ OLALIM


Mekke fethedildiği zaman, beklediği „intikam“ olayı yerine „genel af“ ilanını duyunca azılı din düşmanı Hind denen kadın da şaşkına dönmüş, sevinçle İslam‘ı kabul etmişti.
Biatten sonra ilk işi evine gitmek oldu. Eline aldığı sopa ile daha önce tapındığı heykelleri sopalamaya , kırmaya başladı. Bu işi yaparken şöyle haykırıyordu: 
„ Bir ömür boyu size güvenip aldanmışım.“

İnsanları, nazarınızda büyütüp ilahlaştırmayınız. Onların hiçbiri kurtarıcı değildir. Allah'a bağlanın ve O’na güvenin, sonunda ona döneceksiniz. Övme , ihtiyacını Allah'ı överek, sövme ihtiyacını, nefsinize, kendi, hırslarınıza yönelterek gidermeye çalışınız

Beğendiğimiz, bağlandığımız kişileri ilahlaştırırsak, onların istediği gibi yaşamaya mahkum oluruz. Millet o zaman şu hikayedeki Rakkaseye/dansöze benzer. 
Tekrar tekrar sahneye davet edilen Rakkase en sonunda seyirci kitlesine şöyle haykırır:

“Karşınızda zevkle, isteyerek mi dans ediyorum sanıyorsunuz?”
Başı kesilen kuşun çırpınışı çektiği elem ve ızdıraptandır.

İşte bir kısım insanlar bu halde bir dert ve elemle çırpınıyor. Fakat gerceği itiraftan da çekiniyor, çünkü ilahlaştırdıkları fanilerin tuzağına düştüler. Çırpınışlarının sebebini açığa vuramıyorlar. Bazımız bazımızı ilah edinmesin.ilah derecesine yükseltmesin. Bunu unutma-yın, sevginizde ve bağlılığınızda tabii olunuz.

Tabiiliği bozarsak hayatımız şu hikayedekine benzer :
Hayvanlar kongresinde tavşanlarm temsilcisi söz aldi, haklarını savundu ve dedi ki; «En az arslanlar kadar hür olmak, korkusuz ve serbest dolaşmak istiyoruz. Bu tabii hakkımız artık bize verilmelidir.»
Arslanların sözcüsü de cevap için kürsüye geldi. «Anlıyorum! iddianız yerinde, deliller haklı olduğunuzu açıkca gösteriyor. Lakin kongremizce kabule mazhar olabilmesi için, biz arslanlardaki gibi korkunç pençelerin ve yırtıcı tırnakların desteğine ihtiyacı var!»

İnsanlar arasmda orman kanunlarının yürürlükte bulunması ne aci. İşte kişilerin, rejimlerin ilahlaştırılmasının sonucudur bu. O zaman sağduyu çalışmaz olur.

Çok acı ve kötü bir 15. Temmuz darbe kalkışma gecesi yaşadık, Yüce Rabbimizin yardımı ve inayeti, başta Cumhurbaşkanı'mızın ve devlet adamlarımızın feraseti ve dirayeti, Gerçek Kahraman ordu mensuplarımızın ve Emniyet güçlerimizin sağduyulu yaklaşımı ve görev aşkı, necip milletimizin cesareti ve şehit olma isteği sayesinde kurtulduk. Allah şehitlerimize rahmet eylesin mekanları cennet olsun. Gazilerimize şifalar versin . Allah hepsinden razı olsun. Allah bu milletimize bir daha böyle acılar göstermesin.

Hürriyetlere saygılı olunuz, kendi çevremizde pençeler, tırnaklar konuşmasın.

Çok sıcak bir gündü. Emiril Mü'minin hutbeye çıktığında Allah'a (c.c.) a hamdettikten sonra şu ayeti okuyup indi :
«Ey Mü'minler! Allah'tan gerçek manada korkun ve müslüman olarak yaşayın ve ancak müslüman olarak ruhunuzu teslim edin.» Ali İmran:102

Bunun için dinin haramına helaline saygılı olmak, İslam'ı dünyada, olduğu gibi ve inancımız gereği tabii olarak yaşamak zarureti vardir. İfrat ve tefritten kaçalım itidal üzere yaşayalım. Orta ümmet olma vasfımızı kaybetmeyelim. Allah yar ve yardımcımız olsun.
Hayırlı Cumalar
İsmail ZENGİN


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret77799
SEÇME YAZILAR