• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

İDEAL HAYAT

CUMANIZ MÜBAREK OLSUN 14.10.2016

İDEAL HAYAT


«Hikmetle/Bilgiye dayalı, öğütleyici, yumuşatıcı, düşündürücü sözlerle ve bunları en güzel ifadeler içinde dile getirerek insanları Rabbinin Hak yoluna davet et. Cidal (kavga) gerektiği, buna mecbur olduğun zaman ise en insani en medeni şekliyle yap. Sana sataşan, dil uzatan yanlış yolda diyenlere aldırma. Rabbin, yolunu şaşıranın da, doğru yolda olanın da kim olduğunu iyi bilir. O'nun (Allah’ın) yolundaysan şüphesiz doğru yoldasın, tereddüt etme. Eğer sapıtanlar size sataşırsa aynı şekilde siz de mukabelede bulunabilirsiniz. Ama sabrederseniz, mukabelede bulunmazsanız sabredenler için bu şekil ve hareket daha hayırlıdır. Sabret ve sabrın ancak Allah rızası için olsun; onların davranışlarından mahzun olma, onların hilekarlıklarıyla ilgili olarak endişeye kapılma. Zira hiç şüphe yok ki Allah, günah ve haksızlıklardan korunan ve suç bağışlayan, kötülüğe iyilik yapan, (muhsin) kullarıyla beraberdir.» (En-Nahl : 125-128)

Bu ayeti kerimelerden şu esasları alıyorum :

1 - Her dem Allah ile beraber olmak.
2 - En üstün ibadet, takva.
3 - İdeal hayat.

Her dem Allah ile beraber olmak ; yardımını ve desteğini her an hissetmek için neler yapmalıyız? Tılsımı, formülü nedir bunun? Kimin elinde hangi diyardadır? Hiç uzun uzun izahata girişmeden, dolaylı yollardan gitmeden, neticeye varmak için lafı uzatmadan şöyleyeyim :

Şu dağdağanın, gürültülü hayatın, kiminin çirkef, kiminin lanetlenmiş dediği şu faal hayatımızda, cemiyetin içinde yaşayarak Allah ile her dem beraber olunabilir. İdeal ibadet takva değil midir?

Takva nedir?

İtikatta takva, batıl inançtan korunmaktır. Batıl itikat nerede olur? Dağ başında mı? Çekildiğiniz evinizin köşesinde uzlet hayatında mıdır? Hayır! Şu hayatın içinde. Hayatın içinde batıl itikatla mücadele edecek, hem ondan korunacak hem de başkalarını korumaya çalışacaksınız.

Kadere rıza itikatta takvadır. Kader böyleymiş, tesellisi nerelerde söylenir? Bir ev halkı için, işyerinizde, beraber yaşadığınız insan ve kuruluşlar için bir ömür ve emek harcarsınız. Kazancınız sükutu hayal olabilir. «Ne yapalım biz vazifemizi yaptık, kader böyle tecelli etti..» diyebilmek için şu insan kalabalığının faal hayatı içinde yaşamak gerekmez mi?

Doğruyu kime ögreteceksiniz, zararlı ve yanlıştan kimi menedeceksiniz? Oysa en efdali ibadettir. Allah böyleleriyle her an beraberdir. İşte şu kalabalığın içinde gerçekleştirilebilir bu ve kesretten vahdete böylece erilir.

Allah muhsinlerle beraberdir. Kötülüğe iyilik edenler, hiç menfaat ummadığı zaman insana iyilik ve ikramda bulunanlar, kusurları bağışlayanlar muhsinlerdir. Bu dereceye nerede ulaşılır? Şu kalabalığın içersinde yaşanarak.

Her kaba söze karşılık vermemek, her zarara bir zararla mukabele etmemek, her kusuru mahkemeye götürmemek, feragat göstermek, kalp yapmak nerede gerçekleştirilir? Çekildiğiniz köşenizde mi? İnsanlardan uzak dervişane hayatta mı?

Şeyhin dizinin dibinde, kütüphanede kitapların arasında mı? Hayır, şu kozmopolit hayatta, cemiyetin içinde gerçekleştirilebilir.

Kabaran şehvete, şahlanan hırsa, alevlenen kin ve intikam hissine nerede Allah için karşı çıkma mücadelesi yapılabilir? Bu hisleri uyandıranların karşısında..

Bana bir zat demişti ki :
«Hocam dua edin benim için, sizin duanız kabul olunur. Siz Allah'a benden yakınsınız!» «Yanılıyorsunuz» dedim, «Siz benden daha yakınsınız. Ben bir derece uzletteyim. Siz hayatın içindesiniz.»

Bilgisiz, ama konuşmayı marifet sayanlara tahammülünüz, gördügünüz vefasızlara vefa ile sadakatla karşılık vermeniz, günah gözünüzün önündeyken ona karşı durmanız, Allah'ın takdirine rıza göstermeniz sayesinde Allah daima sizinledir. O'nunla berabersiniz.
«Allah ile beraber olmak» ideali, bu topluluk içinde onun emir ve yasaklarına uygun yasamaya çalışarak kazanılır ve gerçekleştirilir.

Günahın ızdırabını duyabilmek, kötülüğe karşı iyiliğin, vefasızlığa karşı sadakatin doyulmaz saadetini yaşayabilmek, şu cemiyet içinde mümkün olur.

Her şeye rağmen topluluk içinde ve Allah'ın istediği şekide yaşamaya çalışma yolunda ömür tüketmek idealimiz olsun.

Hayırlı Cumalar.

İsmail ZENGİN


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret77770
SEÇME YAZILAR