• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

KARNE GÜNÜ

CUMANIZ MÜBAREK OLSUN 09.06.2017

KARNE GÜNÜ

Okulların açıldığı ilk gün şu yazıyı yazmıştım. 2016/2017 Ders yılı için.
Bugün 19 .09. 2016 Pazartesi " 2016/2017 " Egitim ve Öğretim Yılının ilk günü. Rabbim okula giden çocuklarımıza zihin açıklığı ve ögrenme gayreti versin.
Cocuklarımızı eğitecek ögretmenlerimize ise öncelikle sabır, sevgi ve hoşgörüyle bu kutlu görevi icra etmelerini nasip etsin.
Velilerine ise cocuklarına okul hayatında onlara baskı kurmadan destek olmalarına, küçük yaşdaki çocuklarını ise okula götürüp getirmelerini, ayrıca araç kullanan kardeşlerimize ise okul saatlerinde yollarda daha bir dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum.
Haydi Bismillah ile başlayalım.

Bugün ise 09.06.2017 Okulların son günü yani Karne Günü. Çocuklarımızın aldığı karneler sadece onların değil, aynı zamanda ana-babalarındır.

“Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle” Furkân, 25/74.
“Rabbim! Beni namaza devam eden bir kimse eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Rabbimiz! Duamı kabul eyle.” İbrâhim, 14/40. 
Yüce Kitabımızın ifadesiyle yavrularımız, gözlerimizin nurudur. Kalplerimizin sürurudur. Onlar dünya hayatının süsüdür. Çocuklarımız, bizlere Allah’ın en önemli emanetlerinden biridir. Bu yüzden müminler olarak bizler, kulaklarına okuduğumuz ilk ezanla ciğerparelerimizi İslam’a çağırırız. Bu çağrıya fıtratıyla icabet eden her çocuk sevmeyi, inanmayı, güvenmeyi bizden öğrenir. Onların yaratılışını bozmadan ruhunu beslemek bize düşer. Onlara Rabbini ve Peygamberini tanıtmak, ibadet alışkanlığı kazandırmak, güzel ahlak aşılamak bizim görevimizdir. Aynı zamanda okul başarılarını sağlamak da bizim vazifemizdir.
Çocuğunuzun notları ister düşük ister yüksek olsun vereceğiniz tepki onun gelecekteki yaşamını olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. 
Uzmanlar, karnesi kötü olan öğrenciye veliler nasıl davranmalı hususunda önemli açıklamalar yapıyor. Peki, dersleri kötü olan öğrenciye nasıl davranmalıyız? 
“Bu dönemde çocuklarınızın karne notları düşük olduğu için ona kızmak, onu cezalandırmak ve başkasıyla kıyaslamak yerine ilk önce kendinizi sorgulamalısınız. Çocuklarınızla doğru iletişim kurmanız önemli. Baskı ve beklentilerinizi bir kenara bırakıp, çocuklarınıza onların her zaman yanında olduğunuzu ve seneye derslerinde daha başarılı olacağı konusunda ona güvendiğinizi söylemelisiniz. Bu yaklaşım, çocuklarınızın sorumluluk sahibi olmasında, kendisine güvenmesinde ve başarılı olma yolunda adımlar atmasında etkili olur” önerilerinde bulunuyorlar.
“Tatilde Dinlenmesine Fırsat Verin.
Ailelerin, çocuklarının karnesinde kötü not olması durumunda bile tatilde dinlenmesine ve tatilin keyfini çıkarmasına fırsat vermesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, “Bugün başlayacak olan 3 aylık yaz tatili döneminde olabildiğince çocuklarınızla birlikte keyifli zaman geçirin. Onlara yapabilecekleri sorumluluklar yükleyin. Tatil boyunca çocuklarınızın bilgisayar başında geçireceği zamanı iyi planlayın. Onu, istediği bir aktiviteye yönlendirmek motivasyonunu arttıracaktır. Tatil döneminde dersten uzaklaşmamaları ve gelişimlerinin daha iyi ve kapsamlı ilerlemesi için günlük en az 1 saat kitap okumaları da önemlidir “şeklinde ifade ediyorlar.
Ramazan da bir okul olduğuna göre derslere devam edip başarılı olmalıyız. Oruç, Kur’an, mukabele, beş vakit namaz, teravih, zekat, sadaka-i fıtır gibi derslerden zayıf almayalım, sınıfta kalmayalım.
Ayrıca hayatımızın da bir imtihan olduğunu unutmayalım. Hangimiz güzel amellerle başarılı olacağız. Çocuklarımızın bugün aldığı karneler bize bunları düşündürmelidir.
Allah çocuklarımıza ve bize bütün derslerimizde ve hayatımızda başarılar versin.
12.06.2017 tarihinde de çocuklarımız için Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından Yaz Kur’an Kursları bütün camilerimizde ve Kur’an Kurslarımızda başlıyor. Çocuklarımızı gönderelim bu ayda inen Kur’an-ı Kerim’i öğrensinler. Evde de anlamını birlikte okuyalım. Kur’an ayı olan Ramazan-ı Şerif'i değerlendirelim.
Başarılı bir Ramazan ve Kur’an ayı geçirmemiz dileğimle.
Hayırlı Cumalar.

İsmail ZENGİN


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret77770
SEÇME YAZILAR