• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

BERAT KANDİLİ

BERAT KANDİLİ 10.05.2017

10 Mayıs 2017 Çarşamba gününü Perşembe‘ye bağlayan gece Ramazan-ı Şerif’in habercisi Berat Kandilidir.
Berat kelimesi sözlükte; "borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan kurtulma" anlamına gelmektedir. Terim olarak da; günahlardan arınmak, ilâhi rahmet ve affa kavuşmak, demektir. Allah’ın rahmet, bereket ve affının bollaştığı bunun gibi geceler, bizim de hoşgörü anlayışımızın gelişmesini sağlamalı ve insanlara karşı daha saygılı ve sevecen davranmalıyız.
Hz.Ayşe anamız İslam Hukukunun ana kaynaklarından biri, bilgin, edip ve hatip bir insan, muharip bir kadındır. Peygamberimizin mevcut dört hanımından en gencidir .
Bir kadın olarak kocasına düşkündür, üstüne titrer. Eşinin sırası kendisine geldiği gün, kendisini 24 saat eşine veren örnek bir zevcedir.
Hz . Ayşe kendi aile hayatından pasajlar vererek mü'min erkek ve kadınlara ışık tutan analarımızın başında gelir.
Bir gece yarısıydı, uyandığında eşinin yanında bulunmadığını fark etmişti. Araştırıcı gözlerle odayi taradi . Evet evet... Burdaydi. Ohh içi rahatladı.
Fakat ne o, hep secdedeydi. Asr-ı saadette iki insan vardı. Biri Hz.Ömer’di. Peygamber ölüverir diye korkardı. Onun da bir insan, hatta ölüme daha yakin yaşta bir insan oldugunu içine sindiremezdi bir türlü.
Ikincisi Hz. Ayşe anamizdı. Ölecek diye ödü kopardi. İşte yine o korkuya kapılmıştı. Biraz daha bekledi. Hareket yoktu.
Şimşek gibi fırladı yatağından, secdedeki peygamberi ayak parmağından tutup sarstı. Tepki geliyordu. Şükür dedi.Tam dönmek isterken sesini işitti. Dikkatle dinledi. " Azabının şiddetinden affina sığınırım. Gadabından rızana sığınırım. Senden yine sana sığınırım rabbim. Seni hakkiyla hamdedemiyorum, kulluk edemiyorum.Sen kendini övdüğün gibisin Rabbim."
Ayşe anamız aynı sözleri ayni heyecanla tekrar ede ede ve huzursuz etmemek üzere parmaklannın ucuna basa basa yatağına döndü.
Bir muddet sonra ibadetini bitiren peygamberimiz yatağına dönünce Ayşe (R.A.): aynı sözleri, inanç ve heyecanla tekrar ediyor bulmuştu.Yanına uzandı bir süre daha birlikte söylediler, dileklerde bulundular . Hz . Ayşe :
İlk söze o başladı diyor.
— Ayşem, eşin sana vefasızlık yaptı , diğer kadınına gitti mi , zannettin?
— Vallahi öyle değil seni tanırım ey Allahin elçisi. Secdede öyle hareketsiz; görünce paniğe kapıldım. Özür dilerim.
-Bu gece ne gecesidir bilir misin?
— Allah ve Rasulü daha iyi bilir.
— Bu gece Şaban ayının 15. gecesidir. Allah bu gece kullarına Güneş gibi tecelli eder de af dileyene af, rızık isteyene rızık , rahmet , nimet isteyene istediğini verir. Kalplerinden kin ve intikam duygusunu çikanp atamıyanları kendi hallerine terkeder.
Peygamberin her zamankinden farklı şekilde ibadete yönelmesinin hikmetini anlamiştı Ayşe anamız , sevgiyle sanldi eşine...
Analarımızdan öğrendiğimize göre Peygamberimiz her gecenin son deminde kalkar hiç değilse 2 rekat namaz kılardı.Bu ona altıncı bir namaz olarak farzdı .
Yine analarımızdan öğrendiğimize göre Peygamberimiz, önce eşiyle yatağa girer. Gecenin son demi geldi mi bakar eşi uyaniksa biraz ibadet için izin isterdi. Es, ya kalkıp ibadette ona eşlik eder veya yatağında kalır kocasına izin verirdi. Hiçbir zaman kalk sen de benimle birlikte ibadet et, dediğine ait bir kayda rastlamıyoruz Çünkü yapılan ibadet Peygamberimizin kendisinden baskasına farz veya vacip degildir. Faziletler bahsinde kişi serbesttir. Nitekim en mühim bir gecede dahi Peygamberimiz ibadet saati geldiğinde uyumakta olan eşi Ayşe'yi uyandırmamıştır bile.
Kadınların nafile ibadete bedel ev işleri ve eve geldiğinde kocanın, istirahatını temin etmektir.
Farz ibadetler böyle değildir. Sabah namazına herkes uyandırılırdı. Hatta Peygamberimiz evlenmiş olan kızı Fatıma'nın da, sabah namazı için mescide çıkarken uğrayıp kapısını çalar Namaz Namaz diye seslenirdi.

Müslüman erkekler, Peygamberimizi, musluman kadinlar, Peygamberimizi ve analarımızı örnek almalıdırlar.
Şaban ayinin 13.14.ve 15. gunlerinin geceleri bizim için muhimdir. Bu üç gecede arka arkaya Peygamberimiz ümmetine şefaat hakkı istemiştir. Ve Berat gecesi kendisine ümmetinin tamamına şefaat etme hakkı verilmiştir.
Bu gece ayrıca bilanco gecemizdir.Bir yıllık hayatımızın raporu Allah'a arzolunuyor. Bu gece not alacağız.
Gelecek bir yil içinde ne olacaksa, görevli melekler, görevlerini görev defterlerine yazacaklardır. Kim batacak, kim çıkacak, hastalıklar, rütbeler, zenginlikler, doğum ve ölümler bu gece görevli meleklere tebliğ edilecektir.
Bu gece yürekten gelen inaç ve samimiyetle kaderimizin gönlümüzce olmasa bile, korktuğumuz şekilde değil,umduğumuza yakın olarak gerçekleşmesini dilemek hakkımız ve dileklerimizin makbul ue muteber olacağı Peygamberimizin müjdesidir.
Her kuralın bir istisnasının olacağı insan akıl ve mantığının kabul ettiği bir olaydır.

Muşrikler: İnsana ve eşyaya Allah ile birlikte tapanlar, 
akraba ile ilgisini kesenler, 
kimseleri beğenmeyen mağrur insanlar,
Ana-babaya eziyet edenler,
büyük günahlara özellikle alkollü içkiye mübtela olanlara bu gece C. Allah dönüp bakmayacak bile. Bunları terke karar verenler mustesna...

Ayşe anamiz diyor ki:
Ya Rasulallah, sizi Şaban ayında oruçlu olmaya her zamankinden daha fazla meraklı görüyorum.
Evet öyleyim. Ozellikle bu günü.. Çünkü bu akşam insanlann bir yıl içinde doğacaklar ölecekler dahil kader gereği olacak şeyler vazifeli meleklere tebliğ edilir.
Benim için de eğer bu gece ecel takdir ve tebliğ edilecekse o geceye ozellikle oruçlu girmek isterim.
Bu gece yapılan ibadetlerin ve iyiliklerin önemi büyüktür. Berat Kandili, günahlardan ve olumsuzluklardan temizlenmek için büyük bir fırsattır.
Kavuşmakla kıvanç duyduğumuz bu mübarek Berat Gecesi’nde, özellikle terör vahşeti başta olmak üzere bütün kötülüklerden ve afetlerden tüm insanlığın korunması için, dünyanın huzur ve barışı için, kendimiz, ailemiz ve milletimiz için Rabbimize dua edelim.
Müslümanlar olarak bu gece beratimizi alacağımıza ümitle inanıyoruz. Hiç değilse bu gece Peygamberimizin buyuk şefaatine mazhar olduk, kutlarım.
Bu gecenin aydınlığından yeterince yararlanabilmek için birbirimize hoş görüyle yaklaşalım ve sevgiyle kaynaşalım.
Bu duygu ve düşüncelerle, herkesin Berat Gecesini tebrik ediyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum.

İsmail ZENGlN


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret77525
SEÇME YAZILAR