• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

GALET

                            GALET

             İlk yurtdışı görevine başldığım zamanlar tabi heyecan var hareket vaazlarımızda olsun Pazar sohbetlerinde olsun cemaatimize çok basit, anlaşılabilir bazı şeyler söylüyorum tamam diyorlar fakat görüyorum ki bana tamam diyen cemaatim aynı hatayı tekrarlıyorlar yine söylüyorum baş sallıyorlar bende bu sefer tamam şimdi anladılar fakat heyhat aynı şeyi tekrarlıyorlar hemde gözümün içine baka baka o zaqman dedimki cemaatim herhalde bunu bilinçli ve beni kızdırmak için yapıyorlar diye düşündüm ve tabiki üzüldüm.

      Gel zaman git zaman beş yıl sonra ikinci kez yurtdışı görevine başladığımda aynı hastalıkla karşılaşmayımmı  aynı şeyi söylüyorum tamam hocam diyorlar bir gün sonra aynı hatayı işliyorlar kendi kendime ‘allah allah’ dedim nasıl olurki cemaatim iyi kötü niyetleri yok beni can kulağı ile dinliyorlar fakat yarın camiye giriyorlar yine bildiklerini okuyorlar. Halbu ise benim bildiğime göre‘hoca bildiğini okur’ derlerdi burda işler tersine dönmüş hoca ne derse desin cemaat bildiğini okuuyor.

      Bir tane örnek verecek olursak mesela cemaat camiye giriyor ya kuran okuyoruz ya da vaazın tam ortasında en heyecanlı bölümündeyiz ‘selamunaleykum’ içerdeki cemaatte sadece vealeykumselam demekle yetinmimiyor birde dönüp bakıyor kimdir diye. Bazan üç kişi birden içeri giriyor şimdi ise hepten yandık arka arkaya hepsi selam vermesinmi artık vaaza veya sohbete beş dakika selam molası vermek zorunda kalıyoruz. Bazan bu selamla da yetinilmiyor birde başıyla temennalar çekiliyor.

    Bu kadar muhterem cemaatin bunu kasdi olarak yapması mümkün değil illa ki bundan birşey var dedim ve galiba sonunda da buldum. Bilirsiniz hafızlıkta öğrenciyi ve öğreticiyi çok meşgul eden bir konu vardır. Bazıları ‘galet’ der bazıları da ‘ğalet’ derler hafız ham sayfayı ezberlerken ya bir harfi ya da harekeyi yanlış ezberler bu da bazan hocanın dikkatinden kaçar ve hafız yanlış ezberlediği gibi okur daha sonra yanlış anlaşılır fakat düzeltmek ne mümkün. Ben kır sene oldu hafızlığımı yapalı fakat hala o yanlış yani ğalet olarak yaptığım yerleri mütereddit okurum çoğu zamanda yanlış okurum eğer dinleyen varsa gözüne bakarım az hareket edince hemen düzeltirim fakat neredeyse her hatimde bu böyle devam eder. Onun için zamanında sağlam ve doğru öğrenmek gerekir bazan bir yanlıştan dolayı kaç defa dersten kalkmışız veya o gün ders vermeyerek yarına kalmışız ve hocalarımıza bir yanlıştan ne olurki dediğimiz olmuştur fakat şimdi anlıyoruz ve hayıflanıyoruz ki keşke hiç tolerans tanımasaydılarda şimdi bizde mütereddit okumasaydık.

      Şimdi daha iyi anlıyorumki cemaatimizde bize aksi olarak değil inadına hiç değil sadece yıllardan beri ğalet işler yaptıkları için biranda onları düzeltmek mümkün değil o yanlış işin üzerinde dura dura sabırla doğruyu tekrarlaya tekrarlaya düzelteceğiz inşallah.

 

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret77717
SEÇME YAZILAR