• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

HAC VE KURBAN


HAC VE KURBAN
Mümin, şahadet kelimesi getirerek diliyle, namaz kılıp oruç tutarak bedeniyle, zekat vererek malıyla Allah'ına kulluk eder. 
Hac, müstesnadır. Hac'da Müslüman bütün varlığıyla; eli, dili, bedeni ve malı ile birlikte ibadet etmektedir.
Hac, İslam dininde mevcut diğer ibadetlerin hepsini birden bünyesinde toplamıştır. Onun için zor bir ibadettir, meşakkatlidir. O nispette de sevabı büyüktür.
Hac ibadeti; Müslümanın iman, ihlas ve bağlılık derecesinin, sabır ve tahammül kapasitesinin, mihenk taşıdır.
Hac İbadeti, Müslümanı ömür boyu kıblegah edindiği Kabe ile hayatında bir kere de olsa yüz yüze getirme hikmetini de taşır. 
Ömründe bir defa ana kucağını , baba ocağını ziyaret etmesidir.
Her yılın Kurban Bayramında ( Haccı Kıran ve Haccı Temettu yapan) hacı orada biz burada kurban keseriz.
Hac ve Kurbanda yüzyıllar öncesine giderek Hz. İbrahim, Hz. Hacer ve Hz. İsmail ile beraber olmaktır. Onların aziz hatıralarını yaşamak ve yaşatmaktır. Tıpkı onlar gibi, Kabe’ye bağlılıklarını, Kabbe’nin Rabb’ine saygı ve tazimlerini sunmak, Hacer gibi, Sa’y yapmak, İsmail gibi zemzemden kana kana içmektir. Mina ’da, Allah için kurbanlar veren İbrahim’i anmak, onun gibi kurban kesmektir. 
Hz. İbrahim ve Hz. Hacer'in İsmail’inden vazgeçtiğini, şeytanı taşlamakla ortaya koyduğunu görüyorsunuz. Hz. İsmail ise niçin kurbanlık olarak seçildiğini ve kime kurban edileceğinin bilincindedir. Nefsinin ve şeytanın sesine hiç kulak vermemiş, onlara, hayata lükse yaşama heyacanına hiç aldırış etmediğini görüyorsunuz. 
Hac ve kurban ibadetinde Hazreti İbrahim aleyhisselam davetini görürüz hacca bizi davet eder onu ruhunda duyan Yahudi Müslüman olur onu ruhunda duyan hıristiyan Müslüman olur koşar, ruhunda duyan müslüman da hac görevini yerine getirir. Kurban da Hazreti İbrahim aleyhisselamla başlar, babamız Hz. İbrahim'in sünnetidir.
01.09.2017 Cuma Günü Kurban Bayramıdır.
Teşrik tekbirleri, vaciptir. "Allahüekber Allahüekber Lailaheillallahü vallahüekber Allahüekber velillalhilhamd " 31.08.2017 Arefe Günü Perşembe günü sabah namazında başlıyor, Kurban Bayramının 4. Günü günü ikindi namazı dahil Farz namazlardan sonra bir defa, erkekler sesli, hanımlar sessiz söylüyorlar.23 vakit devam ediyor.
En az koyun 1 yaşında, sığır 2 yaşında ve deve 5 yaşında olacak.
Koyun bir kişi için, sığır ve deve yedi kişi için kurban edilir.
Kestiğimiz kurbanların ne eti nede kanı Allah'a ulaşmaz. Samimiyetimiz , iyi niyetimiz ulaşır. 
Koyun ve keçinin 1 yaşında, sığır ve mandanın 2 yaşında ve devenin 5 yaşında olması lazım.
Koyun ve keçi bir kişi için, sığır ve deve yedi kişi için kurban edilir.
Müstehap olan, kestiğimiz kurban etini üç kısma ayırarak:
1.Üçte birini evimize, çoluk çocuğumuza,
2.Üçte birini fakirlere,
3.Üçte birini de dost, komşu ve akrabaya ikram olarak değerlendirebiliriz.
Ayrıca Diyanet Vakfımız yurt içi ve yurt dışında kurbanlarımızı vekaleten kestiriyor fakir fukaraya dağıtıyorlar. Allah kabul etsin.
Kurban'ın bir yaklaşma ve yakınlaşma olarak idrak etmemizi Allah cümlemize nasip etsin. 
Bu sene bizi temsilen yurt içinden ve yurt dışından hacca giden bahtiyar kardeşlerimizin Allah haclarını mebrur, ibadet ve dualarını makbul buyursun. Sağ salim ailelerine, iş ve eşlerine kavuştursun.

Ülkemizin yıllardır karşı karşıya kaldığı terör belasından bir an önce kurtularak birlik ve beraberlik içinde dünyadaki bütün mazlumların umudu olmaya devam etmemizi yüce rabbimden niyaz ediyorum. 
İslam ülkelerinin kan ağladığı bir zamanda , insanlığın vicdansızlığa kurban edildiği şu günlerde Yüce Rabbimden dileğim Müslümanların ezilmemeleri ve üzülmemeleri ve zafere ermeleridir.
Daha iyi şartlar altında nice Kurban Bayramlarına ermemiz dileğimle Hacılarımızın, yurt dışında olan kardeşlerimizin ve sizlerin Kurban Bayramı'nızı şimdiden tebrik ediyor, candan kutluyorum. 
Nice Kurban Bayramlarına ermeniz niyazımla.
Hayırlı Cumalar.
İsmail ZENGİN

Formularbeginn

 

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret77528
SEÇME YAZILAR