• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

HAC YOLCULARI

HAC YOLCULARI
Eskiden hac mevsimi yaklaşırken Suudi Arabistan’da kolera gibi hastalıkların olduğundan bahsedilir, müslümanların hacca gitmeleri engellenmeye çalışılırdı. Bugün artık bunlar tarihe karıştı ama bu sefer de sıra gelmiyor, kur‘a çıkmıyor. Çıkanlar da sessiz sedasız sevinçle gidiyorlar. Aslında Hac gündemi, gideniyle gidemeyeniyle, Müslüman toplumları derinden kuşatıyor.
Daha önce gitmis olanların özlemini ayağa kaldırıyor, isteyip de gidememiş olanların ise hasretini katlıyor. İnsanlar, içlerinde sıla hasretini de aşan bir hasretin eşiğini aşındırıyorlar. Gönüllerini Kâbe'ye koyanlar da, gönüllerine Kâbe'yi koyanlar da, aynı duyguları yaşıyorlar.
„Hac, terk ederek başlar. Haccın ilk öğrettiği şey budur. Çünkü hiç kimse terk etmeden bulamaz. Ayrılmadan kavuşamaz. Mahrum olmadan nail olamaz. Sırt dönmeden yüz çeviremez. Değere kavuşmak için fiyat terk edilir. Büyüğe kavuşmak için küçük terk edilir. Sevaba kavuşmak için günah terk edilir. Yüceye kavuşmak için alçak terk edilir. Kâbe'ye kavuşmak için sıla terk edilir. İçe kavuşmak için dışa veda edilir.“ Diyor bir yazar.
Hergün dünyada milyonlarca insan, yollara dökülüyor, çoğu kez sonuç gurbettir, hasrettir ve hüzündür. Fakat Allahım, o ne hayret yolculuktur ki, “ Hac Yolculuğu “ : Gidişi vuslat ( kavuşma ), Varışı vuslat, dönüşü ve kalışı vuslattır... Hac yolcularına bu yolu seçtiğin için sana minnet, sana şlükran...
Ya Rabbi! Bu çilesi tatlı ve kahrı hoş yolun yolcularının hidayetlerini artır. Gönüllerine takvasını ver, onları burada ve orada sırrına mazhar eyle... Heyecandan kalbi yuvasından firlayacakmış gibi duran şu yolcu Hz. İbrahim (a.s.) in davetlisidir.. O bir yolcudur ki, Sen ona “ Vefdullah “ dedin.
O Senden bize, bizden Sana elçidir; kabul et Allahım.
Bir yolcu ki, kendisi mağfirete erecek , bağışlanmasını istediği kimseler bağışlanacaktır. Ne mutlu ona, ne mutlu bize, bağışını, mağfiretini umarız Allahım !..
Bir yolcu ki, Hz. Muhammed (s.a.v.) âğûşunu açmış onu beklemektedir. Kavuştur Allahım! Şu mübarek yolun yolcularına nefislerini yol boyunca onlara unutturacak; seytanlarını âciz ve güçsüz bırakacak engin, yoğun ve müessir bir aşk-u şevk ihsan eyle.
Mübarek makam ve mekanlarda onları, sevgi ve saygıyla birbirlerine bağla. Hoş görme, bağışlama, arkadaşlık ve kardeşlik duygularını hâkim ve daim kıl yâ Rabbî !

Tabandan tavana, burada ve orada, hac yolcusuna gece gündüz hizmet edenleri, önlerine çıkan problemleri çözenleri iki cihanda aziz kıl, muradlarına erdir, işlerini kolaylaştır, cesaret ve güçlerini artır.
Allahım, Senin aziz misafirin olacak olan kafilelerin geride bırakacakları, ırzları, ebeveynleri, iş, eş ve çocukları sana emanettir.Onları hıfz-ı emânına al ya Rabbî! 2017 Hac mevsimini âlem-i islam, ümmet-i Muhammed, millet ve memleketimiz, dünya ve insanlık hakkında hayırlı, barışçı, uyarıcı ve birleştirici kıl Allahım !..
Yüce Rabbim ! Senin misafirlerin azıklarını hazırladılar; aşk ve ihlâs ile yoluna yöneldiler. Takva azığına nail eyle onları. Yollarına açıklık ve emniyet; kalplerine itminan (kararlılık) ve inşirah ( ferahlanma, mesrur olma ) ihsan eyle.
Onları bize sağlıklı olarak iade et yâ Rabbi !
İlâhî yol Senin , kul Senindir. ​​​​​​​​
Hac Senin, Kâbe Senindir. ​​​​​​​ Kullarını her iki cihanda sevindir. ​​​​​​ Herşeye sahip ve kâdir olan Sensin. ​​​​​​​ Bu sene Hacca giden kardeşlerimizin haccını makbul ve mebrur eyle, Gidemeyenlere helal kazançla en kısa zamanda Hacca gitmeyi nasib kıl yâ Rabbî! 
Duasıyla hayırlı cumalar.
İsmail ZENGİN

 

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret77528
SEÇME YAZILAR