• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

SU HAYATTIR HOCA CANDIR

                                  SU HAYATTIR HOCA CANDIR

 

         Vatanımızın her tarafından gürül gürül akan  sularımız cennet vatanımızı daha da güzelleştiriyor aynı zamanda bu akarsularımız memleketimizin hayat damarlarıdır çünkü  ‘ su hayattır ‘  fakat akıp giden bu sularımızdan gerektiği şekilde faydalanmazsak o zaman bu büyük nimeti heba etmiş, büyük israf yapmış oluruz bunun için büyük barajlar yapılır sularımız orada toplanır.

     Bu sayede yapılan  barajların etrafı güllük gülistanlık olur, çevresi yemyeşil olur, turizm canlanır, balıkçılık yapılır ve elektirik üretilerek karanlıklar aydınlanır, o suyu kanallar vasıtasıyla kupkuru toprakla buluşturarak çöller yeşerir binbir çeşit ürün elde edilir. Velhasıl suyun değer ve kıymetini anlatmakla bitiremeyiz biz gelelim asıl konumuza.

     Müslümanların yaşadıkları coğrafyalarda da camilerimiz aynı barajlar mesabesinde ve daha da önemlidir. Müslümanların yaşadıkları veya birkaç müslümanın oturduğu mahallelerde hemen insanlar bir araya gelerek ya yapılmış olan bir binayı camiye çevirirler veya yeni bir cami inşa ederler ve bunu güçleri nisbetinde en güzel ve muazzam bir şekilde yaparlar. Bugün avrupadaki ve yeryüzündeki binlerce cami bunların en güzel örnekleridir. Bu güzel hareketi de sevgili peygamberimizden öğrenmişiz çünki o mekke’den medine’ye hicret edince ilk iş olarak orada mescidi nebeviyi inşa etmiştir.

   Kardeşlerim! barajı en güzel ve muhkem bir şekilde inşa ettik eğer o barajı dolduracak su yoksa baraj ne işe yarar ki? görüntü kirliliğinden başka bir işe yaramaz.  Çevresini ihya edemez ama su varsa herşey mümkün yeşillik, aydınlık, sebzeler, meyveler, tahıllar daha ne kadar faydaları var saymakla bitmez işte barajlarda su ne kadar önemli ise camilerde de hoca efendi o kadar ve daha fazla önemlidir.

    Hocaefendi bilgisiyle, birikimiyle, planıyla, projeleriyle, ilmiyle, irfanıyla, ahlakıyla ve örnek kişiliğiyle camilerimizi inşa edecek, cemaatlerimizi ve bütün halkımızı ihya edecek bu sayede cami ve çevresi huzurun ve mutluluğun merkezi olacak. Camiye iyi ve güzel niyetle gelen yediden yetmişe herkes mutlaka iyilik ve güzellik adına birşeyler alacak ve almalıdırda bunu hoca efendi ve ekibi mutlaka başarmak mecburiyetindedir. Ve buda yeterli dğildir daha fazlası lazımdır çünki bu din bütün insanlığa gönderilmiştir o zaman hoca efendi ve ekibi el ele ve gönül gönüle vererek daha büyük, daha kapsamlı ve daha kuşatıcı projeler üretmek mecburiyetindedirler.

   İslamiyetin bütün insanlara sunduğu rahmet dolu mesajlar herkese ulaşmalı camiye hiç gelemeyene, camiyi hiç önemseyemeyene, caminin önemini hiç kavrayamayana, caminin hiç kıymet ve değerini bilemeyene hatta camiye bilgisizce düşman olana da ruhlara şifa veren, karanlıkları aydınlatan mesajlar gitmeli ama nasıl?

Muhterem hocam şunu hiç unutmaki senin varisin olduğun Peygamber aleyhisselam kendisinin ve getirmiş olduğu davanın baş düşmanı ebu cehile defalarca gitmiş ve onu hak yola davet etmiştir.

      Şimdi de bu nasıl gerçekleşecek sorusunun cevabını bulmaya gayret edelim. Barajı düşünelim büyük planlarala ve büyük masraflarla inşa ediliyorlar tıpkı camiler gibi. Orada toplanan su sadece olduğu yeri sulamıyor üretilen elektrik sadece orasını aydınlatmıyor. Kanallar vasıtasıyla tüm o bölgeyi yeşertiyor bölgedeki verimsiz topraklar su sayesinde meyve, sebze, tahıl binbir çeşit nimete dönüşüyor. Üretilen elektrik  barajın çevresini aydınlatmakla kalmıyor çekilen hatlar sayesinde tüm bir bölgeyi aydınlatıyor karanlıklar yerini aydınlığa bırakıveriyor.

    Hoca efendide kadın kolları kanalıyla tüm kadınlarımıza, gençlik kolları kanalıyla sokaktaki evdeki parktaki tüm gençiğe, veliler birliği kanalıyla bütün çocuklarımıza ve öğrencilerimize, seçkinler birliği kanalıyla bütün halkımıza ulaşacak onları kuranın ve sünnetin mesajıyla ve nuruyla aydınlatacak, Peygamber efendimizin ahlakıyla ilmek ilmek dokuyacaktır.  Çünkü kuranı kerimin geliş gayesi insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarmaktır.

‘ Elif lam ra. Bu kuran rablerinin izniyle insaları karanlıklardan aydınlığa, mutlak güç sahibi ve övgüye layık, göklerdeki ve yerdeki herşey kendisine ait olan Allahın yoluna çıkarman için sana indirdiğimiz bir kitaptır. Şiddetli azaptan dolayı vay kafirlerin haline.’ ( İbrahim-1-2)

     Bunu mutlaka başarmak mecburiyetindeyiz, başaka çıkış ve kurtuluş yolu yoktur ve başarmanın en başta yolu da birlik ve beraberlikten geçer. Hoca efendinin önderliğinde ve rehberliğinde, başkan beyin liderliğinde aynı gaye ve hedef için bir araya gelen ekip Allahu tealanın yardımıyla mutlaka başarıya ulaşır.  Eğer bu gaye ve amaçların dışında egolarımız, menfaatlerimiz ve çıkarlarımız için görevler alınıyor ve yapılıyorsa başarıya ulaşmak mümkün olmaz.  O zaman da yazık olur, ayıp olur, günah olur. bütün emekler heba olur. bütün umutlur hayal olur.

ALLAH’A EMANET OLUNUZ!

Hasan ÇAKIROĞLU

    

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret77797
SEÇME YAZILAR