• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

RUH’UN DÜNYA ELBİSESİ ‘BEDEN’

RUH’UN DÜNYA ELBİSESİ ‘BEDEN’

Mevla teala hazretleri hazreti Adem (as) yaratmadan önce kıyamete kadar gelecek bütün insanların ruhlarını yaratmış, bu ruhlar dünyaya gelinceye kadar Mevla tealanın takdir ettiği yerde ve şekilde beklemiş sırası gelince beden elbisesini giyerek dünyaya gelmiş ve yine Mevla tealanın takdir ettiği zaman dünyada yaşayacak ve eceli gelince de ruh yolculuğuna kabir hayatı, mahşer, cennet veya cehennemde devam edecek. Biz bu yazımızda inşallah ruh’un dünyadaki elbisesi olan beden den bahsetmeye gayret edeceğiz.

Ruh hakkında fazla bilgiye sahip değiliz ama biliyoruz ki ruh mavlanın takdir ettiği bir zamanda yaratılmış, alemi ervahta başlayan yolculuğu cennet veya cehenneme kadar devam edecektir. Allahu teala ruh hakkında kuranı kerim de şöyle buyurmaktadır. ‘ sana ruh hakkında soru soruyorlar. De ki ‘ ruh rabbimin bileceği bir şeydir. Size pek az ilim verilmiştir.’ (isra: 85)

Ruh’un dünya elbisesi olan beden’in yani vücudumuzun nasıl meydana geldiğini hak teala hazretleri bizlere şöyle haber veriyor.

12- andolsun, biz insanı çamurdan (süzülmüş) bir özden yarattık.

13- sonra onu az bir su halinde sağlam bir karargaha (ana rahmine) yerleştirdik.

14- sonra bu az suyu alaka haline getirdik. Alakayı da mudga (şekilsiz et parçası) yaptık. Bu mudgayı da kemiklere dönüştürdük ve bu kemiklere et giydirdik. Nihayet onu bambaşka bir yaratık olarak ortaya çıkardık. Yaratanların en güzeli olan Allahın şanı ne yücedir. (müminun: 12-14)

Evet yaratılışımız böyle dünyaya gelince bu bedenin büyümesi, gelişmesi, güçlenmesi, güzelleşmesi ve sağlıklı olması için başta anne balarımız olmak üzere tüm gücümüzü sarf ediyoruz. Neler yapmıyoruz ki

* anne sütü

* mamalar

* aşılar

* vaktine göre besinler

* vitaminler

* yiyecekler-içecekler

* hastalandığında hemen doktorlar(ilaçlar-tedaviler)

* elbiseler – ayakkabılar

* her türlü cilt bakımları. Daha nelerde neler

Niçin elbette ki bedenimizin yani vücudumuzun sağlıklı, kuvvetli, güçlü, yakışıklı ve güzel olması için. Gerekli mi tabi ki gerekli. Mevlanın bizlere emanet olarak vermiş olduğu vücudumuzu koruyup kollamamız gerekir.

Acaba şunu hiç düşündük mü!!!

Bu bedenimizi ayakta tutan nedir?

Bedenimizin bu kadar bakımı varken onu ayakta tutan, ona hayat veren ruhumuzun bakıma ihtiyacı yok mu dur?

Varsa bunlar nelerdir?

Bizler çok iyi biliyoruz ki bu beden bize geçici olarak emaneten verilmiştir. Ansızın elimizden alınabilir. Yani ruh kuşu beden kafesinden her an ayrılabilir. O zaman da bedenin hiçbir kıymeti harbiyesi kalmaz ona yapılacak en güzel iş iyi bir cenaze törenidir. Ruhu bedeninden ayrılan kişi en yakınımız da olsa ona bundan daha iyi bir iş yapamayız çünkü rabbimiz ‘ her canlı mutlaka ölecektir’. Ve şu da mutlak bir gerçektir ki o (ölüm) gelince onu hiçbir güç erteleyemez.

Belki çok yaşarız diye düşünebiliriz. Ne olacak ki çok yaşasak?

Kardeşlerim!

Nasıl ki bedenimize giydiğimiz elbiseler yıpranıyor, eskiyor ve artık kullanılamaz hale geliyorsa gün geçtikçe, ömrümüz uzadıkça yani bizler yaşlandıkça artık ruhumuzu taşıyan bedenimizde eskiyor

* Tutan kollarımız tutmaz oluyor.

* Yürüyen ayaklarımız yürüyemez hale geliyor.

* Gören gözlerimiz görmez oluyor.

* İşiten kulaklarımız duymaz oluyor. Velhasıl dostlar öyle bir hale geliyoruz ki ‘artık kurban olduğum Allah’ım emanetini alsa’ der hale geliyoruz.

Bu gerçeği rabbim yasin süresinde şöyle beyan ediyor. ‘ kime uzun ömür verirsek, onu yaratılış itibariyle tersine çeviririz(gücünü azaltırız). Hala düşünmeyecekler mi? (yasin: 68). Fakat ne yazık ki biz bu gerçekleri hep ölülere okuruz.

Kardeşlerim ümitsizliğe düşmeyelim. Çünkü ruhumuz ölmüyor o yolculuğuna devam edecek. Zaten ruhumuz yolculuğuna bu beden elbisesiyle devam edemez ki!

Düşünün cennette bu beden elbisesini kim ister? Orada hiçbir işe yaramaz. Yük olur bize. Ya ne olacak? Biz insanlar ne yapıyoruz!!!

Yaz’dan kışa hazırlık yapıyoruz değil mi? Yiyeceğimizi, içeceğimizi, giyeceğimizi, yakacağımızı hep hazırlıyoruz. akıllı insanlar olarak bütün hazırlıklarımızı yapmaya gayret ediyoruz. Ve yapmalıyız da.

Yazdan kışa hazırlık yaptığımız gibi dünyadan da ahırete hazırlık yapmamız gerekiyor.

Bedenimizi beslediğimiz gibi ruhumuzu da beslememiz gerekiyor.

Ruhumuzu nasıl besleriz? Bütün farzları ve sünnetleri yerine getirerek!

Bedenimizi koruduğumuz gibi ruhumuzu da korumamız gerekiyor.

Ruhumuzu nasıl koruruz? Bütün haram ve mekruhlardan kaçarak.

Kardeşlerim!!!

Bir gün elimizden bütün imkanlarımız gidecek ve bir daha geri gelmeyecek ne kadar pişman olsak ta yine gelmeyecek. O zaman aklımızı kullanalım Rabbimizin verdiği bu ömür fırsatını iyi değerlendirerek ahrette mahçup olmayalım, mağdur olmayalım, rezil rüsva olmayalım. İyi ki gelmişiz diyecek ibadetler yapalım. Bunun için tek kurtuluş yaratana teslim olmaktır. Çünkü o bizi zayi etmez

O bizi ihmal etmez

O bizi mağdur etmez

O bize mağfiret eder

O bize rahmet eder

O bizi acır

O bizi korur

Ve o bizi cennetine davet ediyor.

Davete icabet edelim kardeşlerim.


ALLAH’A EMANET OLUNUZ

HASAN ÇAKIROĞLU


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret77770
SEÇME YAZILAR