• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

ANNELER

ANNELER

Allahu teala kur'anı keriminde kıyamete kadar devam edecek kurallar koymuş ve bu kurallara hangi asırda, hangi coğrafyada olursa olsun dünyaya gelen bütün inanan insanların uymasını emretmiş. Eğer inanan insanlar Allahu tealanın göndermiş olduğu bu kurallara uyarlarsa hem dünyada rahat ve huzurlu yaşayacaklar hem de ebedi alem olan ahıret hayatında büyük mükafatlara kavuşacaklar.

Nedendir anlamıyorum biz hakiki mümin olduğunu iddia eden insanlar bu emirler arasında zamana göre, mekana göre seçimler yaparız. Bu zamanda bu olmaz, bu asırda (haşa) bu geçersiz diye. Pekala Allah'u teala biz müminlere böyle bir tercih hakkı vermiş mi ? bakalım kur'anı kerimde ''Allah ve resulü bir iş hakkında hüküm (karar) verdikleri zaman, hiçbir mümin erkek ve hiçbir mümin kadın için kendi işleri konusunda tercih kullanma hakları yoktur. Kim Allah’a ve Resulüne karşı gelirse şüphesiz ki o apaçık bir şekilde sapmıştır''(ahzab süresi 36.ayet).
Evet Rabbimizin hükmü apaçık.

Neden anne konusunu yazarken girişi bu kadar uzattım ?

Çünkü üzülerek ifade edeyim ki bugün Annelere bıraktıkları mirasa göre ?

Annelerin kendilerine davranışına göre ?

Annelerin eşlerine davranışına göre ?

Annelerin diğer kardeşlerine göre ?

Kişilerin kendi makamlarına göre ?

Annelerin sağlık durumuna göre ? vesair.

Kardeşlerim !
Annelerimiz bizi dünyaya getirip büyütürken bu ve buna benzer düşünceleri var mı ???

Gelin hep birlikte bizleri doğurup büyüten annelerimiz hakkında bizleri ve annelerimizi yaratan Rabbimiz ve onun sevgili Peygamberi (s.a.v.) ne buyuruyor.

Kur'anı kerimde yüce Rabbimiz defalarca kendisine imandan sonra anne babaya iyiliği ve teşekkürü emrediyor. Sevgili Peygamberimiz de bir sahabenin ''önce hangisine'' sorusuna üç defa ''Anneye'' dördüncüde ise ''babaya'' diye cevap veriyor. Kararı karar verenleri en hayırlısı olan yüce Zat vermiş. Dünya ve ahıret menfaatimiz için biz kullara ise bu kararlara uymaktan başka çare yok.

Hani bizler ‘ Rabbim buyurdu ise başım gözüm üzerine yerine hikmet ve nedenini araştırırız ya’

Amayla fakatla başlayan cümleler kurarız ya !!!

Mesela: ama o da çok iyi değil ki

Diğer kardeşlerimi daha çok seviyor

Eşime bir zamanlar şöyle demişti

Çok huysuz

Çekilmiyor her şeye karışıyor

Ama efendim çocuklarımı da düşünmem lazım. Gibi mazeretleri uzatmamız mümkün. O zaman gelin aynı mazeretlerden bir kısmını sıralayan ve kendince haklı olan sahabeye efendimizin verdiği cevabı bakalım.

(Annesi için)

- Huyu ve ahlakı kötü

- Ama seni karnında dokuz ay taşırken kötü huylu değildi.

Arkadaşı tatmin olmamıştı

- Ey Allahın elçisi gerçekten kötü huylu

- Ama seni iki sene emzirirken kötü huylu değildi.

Arkadaşı yine ısrar eder, efendimizde devam eder

- Senin yüzünden uykusuz kalırken kötü huylu değildi

Arkadaşı dayanamaz

- Ama bende karşılığını ödedim

- Ne yaptın?

- Sırtımda taşıyarak hac yaptırdım.

Kainatın efendisi’nin dudaklarında acı bir tebessüm belirir

''Bir tek doğum sancısını bile ödeyemedin''.

Evet kardeşler şikayeti ve efendimizin cevabını öğrendik. Bunun içerisinde sana şu kadar mal bıraktı, seni şu kadar sevdi, seni şu kadar okuttu vs. gibi cevaplar yok. Efendimiz öyle cevap veriyor ki bütün Anneleri kapsıyor. Demek ki mazeret yok. Pekala efendimiz neye dayanarak bu cevapları veriyor?
Elbette ki vahye bakın Rabbimiz kur'an-ı kerim kitabının lokman süresinin 14. ayeti kerimesinde ''İnsana da, Anne babasına iyi davranmasını emrettik. Annesi onu her gün biraz daha güçsüz düşerek karnında taşımıştır. Onun sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. (işte onun için) insana şöyle emrettik: “bana ve Anne babana şükret. Dönüş banadır.'' Evet açıklamaya bile gerek yok her evladın anlayabileceği şekilde Allah ve Resulü anlatıyor.


Yüce Rabimizin

Yoktan var etme

Nimet verme

Esirgeyip koruma ve merhamet gösterme gibi vasıflarının ilk günden itibaren insan üzerinde ki tecellisi Anne baba eliyle gerçekleşir.

Belki aklımıza şöyle gelebilir “ ya hu hiç mi bunlara itiraz edecek bir yer yok “ diye sorabiliriz. Elbette ki var. Hemen kurana müracaat edelim. Çünkü Rabbimiz aranızda ihtilafa düştüğünüzde kurana ve sünnete müracaat edin buyuruyor. Bizde hemen ne zaman Anne ve babaya itaat etmeyeceğimizi öğreniyoruz.

“ Eğer hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığın bir şey, bana ortak koşman için seninle uğraşırlarsa, onlara itaat etme. Fakat dünyada onlarla iyi geçin. Bana yönelenlerin yoluna uy. Sonra dönüşünüz ancak banadır. Ben de size yapmakta olduğunuz şeyleri haber vereceğim''.(lokman ayet.15)

Kardeşlerim sözü fazla uzatmaya gerek yok Allah ve Resulünün hükümlerini öğrendik. Artık Annemizi üzmeyelim bana şunu yapmış bunu yapmamış diye değil Annemiz olduğu için ve Rabbimiz emrettiği için sevelim ve sayalım. O bize karşı görevini yapmış yapmamış veya haksızlık etmiş etmemiş o bizi çokta alakadar etmez. Biz hesabımızı Allah’a vereceğiz. Ve şunu hiç unutmayalım ki eğer Anne ve babamız yaşıyorsa cennete girmek için elimizde çok büyük bir fırsat var demektir. Ben o fırsatı 25 sene önce kaybettim sizin hala devam ediyorsa hiç vakit kaybetmeden gidin elini ayağını öpün ve baş tacı edin daha da oradan indirmeyin.

Rabbim benim Ana babama ve bütün ölmüş Anne babalara rahmet eylesin ve yaşayan Anne babalara sağlık sıhhat afiyet versin.

o Anneler öyle kimsedirler ki Allahu tealanın kendilerine lutfettiği Annelik şefkat ve merhamet sebebiyle dünyaya getirmiş oldukları çocuklarını kendileri 

        - yemezler yedirirler

         - içmezler içirirler

         - giymezler giydirirler

        -  uyumazlar uyuturlar

          onlarda mesai mefhumu yoktur.

          gündüzmüş, geceymiş, hafta içiymiş, hafta sonuymuş, bayrammış, seyranmış hiç farketmez tek dertleri ve sıkıntıları vardır çocuklarının büyüyüp serpilmesi iyi bir insan olmaları. bütün bu çalışmaları yaparken herhangi bir ücret de talep etmezler. bu fedakarlıklarından dolayı Allah'u teala cenneti onların ayakları altına sermiş.


Kalın sağlıcakla.

Hasan ÇAKIROĞLU


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret77527
SEÇME YAZILAR