• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

MUTLU AİLE=MUTLU HAYAT=GÜÇLÜ DEVLET

        MUTLU AİLE= MUTLU HAYAT= GÜÇLÜ DEVLET

 

 

    Elli yıldır bir yastığ a baş koyan, hiç kavga etmeden mutlu ve mesut yaşayan bir aile olduğunu öğrenmişler, hayretler içinde kalmışlar ve işin sırrını öğrenmek üzere aramış bulmuş ve yetmişlerine varan bu mutlu ve mesut ailenin yanına varmışlar kapıyı çalmışlar yetmiş yaşındaki aksakallı dede kapıyı güler yüzle açmış ve tanımadığı genç akademisyenleri eve buyur etmiş.

     

   Nur yüzlü nene misafirlerine hoş geldiniz dedikten sonra kahve ikram etmişler hal hatırdan sonra hacı bey

-  Gençler buraların insanına benzemiyorsunuz nerelisiniz ve buralara yolunuz niçin düştü?

-  Hayır amca bey ve teyze hanım biz araştırmacıyız ve doktora çalışması için buralara kadar geldik.

-  Evladım bizim yapabileceğimiz bir şey var mı?

-  Tabii onun için buradayız

-  Memnuniyetle sizin için ne yapabiliriz ki, biz ilkokulu zor okuduk.

-  Bizim aradığımız sorunun cevabı teyzemle sizde

-  Buyurun evladım elimizden ne gelirse

-  Biz sizin elli yıldır evli olduğunuzu duyduk

-  Evet zaman ne de çabuk geçiyor hey gidi günler diyerek tebessümle eşinin yüzüne baktı

-  Fakat bu zaman içerisinde hiç kavga etmeden nasıl yaşamışsınız buna akıl sır erdiremedik. Şimdi bizim size sorumuz şu: bu işin sırrı ne siz mi teyzemin dediğini yaptınız omu sizin dediğinizi yaptı yani bu evde kimin dediği oluyor?

-  (Tebessümle ederek)  hayır bu evde ne benim dediğim oluyor ne de hanımın dediği oluyor

-  (heyecanla) ya kimin dediği oluyor amca?

-  Allah (cc) ve Rasulü’nün dediği oluyor evladım

      Gençler! biz birbirimizi severek evlendik iyi ki sevmişiz iyi ki evlenmişiz. O zamanlar tv yok, face yok, film yok dizi yok benim ailem bana “ “aman evladım dikkat eyle hanımına çok yüz verme sonra astarını da ister”, hanımın ailesi de ona “aman ha kızım dikkat eşinin her dediğini yapma kadın dediğin kocasını parmağında oynatandır” gibi laflar ettik tabi bizde bunları duyunca hanımla bir anlaşma yaptık ve dedik ki bu evde ne senin dediğin olsun ne de benim. İkimizi  yaratan, birbirimize sevdiren, birbirimize nasıp eden, hiçbir kimseye zerre miktarı haksızlık etmeyen Allah’ın ve onun elçisi Hz. Muhammed’in dediği olsun dedik ve anlaştık. O gün bu gündür bu evde mutluluktan başka bir şey olmaz. Tabi insanız zaman zaman ufak sıkıntılar olmuyor değil ama bunlar geçici. Çünkü müracaat ettiğimiz makam çok sağlam. O makama hanım da güveniyor bende güveniyorum aslında bütün evlilerinde güvenmesi gerekir. Eğer böyle olursa tüm eşler  mutlu olur  eşler mutlu olursa onların çocukları da mutlu olur çocuklar da mutlu olursa millet mutlu olursa devlet güçlü olur.  İşte işin sırrı bu gençler.

 

Kardeşlerim!

 

Şimdi kısaca Rabbimizin  bu konudaki iki ayetini hatırlayalım.

1- bakara 187den “…..onlar (eşleriniz) size örtüdürler, sizde onlara (eşlerinize) örstünüz….” Demek ki biz birimize örtüyüz pekala örtü ne yapar?

a- Soğuktan sıcaktan korur

b- Güzelleştirir

c- Ayıpları kapatır

d- Hatta zırh olarak kurşundan dahi insanı korur vs.

 

o zaman biz birbirimizi tamamlarız yani rakip değiliz.

O zaman biz birbirimizin süsüyüz

O zaman biz birbirimizi hayasızlıktan, edepsizlikten, fuhuştan ve tüm çirkin işlerden koruruz.

 

2- Nisa süresi “ ey iman edenler……….. eşlerinizle iyi geçinin, eğer onlardan hoşlanmadıysanız, olabilir ki, siz bir şeyden hoşlanmazsınız da Allah onda pek çok hayır yaratmış olur”

 

     Evet iş anlaşılmış oldu tahmin ediyorum. Eşlerimizle iyi geçinmek, onlara iyi davranmak hatta istemediğimiz ve sevmediğimiz bir davranışı olsa da hoş görüp sabretmek bize Allah’u tealanın emridir. Biz böyle davrandığımız zaman eşimizin emrine girmiyoruz ki ya ne yapıyoruz ?. Rabbimizin emrini yerine getiriyoruz. Eşimizde böyle yaparsa oda kendini yoktan var eden Rabbinin emrini yerine getiriyor. Yani hem dünya da mutlu oluyoruz hem de Allah (cc)nün emrini yerine getirdiğimiz için cenneti hak ediyoruz.

 

Kardeşlerim !

 

       Efendimiz (sav)in bu konuda birçok hadisi şerifi vardır. Hepside birbirinden değerlidir elbette ki, hepsinden alacağımız bir çok dersler vardır. Ben burada sadece veda hutbesinde buyurduğu

 

       “ey insanlar !kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah’ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah’ın emriyle helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde, kadınların sizin üzerinizde hakkı vardır”.

 

       Müslüman kadın ve erkek evlenmeden önce nasıl takı, eşya, ev vs. hazırlıklar yapıyorsa o hazırlıktan daha fazla bu konuda hazırlık yapmalı evlilik hakkında dininin emir ve yasaklarını öğrenmeli birkaç kitap okumalı ve ondan sonra evlenmeli bak nasıl mutlu oluyor. Yoksa bilgileri ne idüğü belli olmayan film, dizi ve çevrelerden alırsa o zaman hem kendine, hem eşine, hem yuvasına, hem de varsa çocuklarına yazık eder. Huzur kuranda huzur sünnette huzur islamda

 

    

MUTLU OLUN- HUZURLU OLUN

HASAN ÇAKIROĞLU

 

   


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret77770
SEÇME YAZILAR