• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

Nebi (sav) viladetine oradan kabe'nin fethine

ŞER (BATIL) LERİN DEF'İ HAYIR (HAK) LARIN FETHİ İÇİN YILBAŞINDAN , NEBİ (S.A.V.) VELADETİNE ORADAN KABE'NİN FETHİNE...

Hak ve batıl mücadelesi dünya kurulduğundan beri Hz Adem as’ın iki oğlu Habil ve Kabil ile başlamıştır. Habil hakkın temsilcisi, Kabil ise batılın temsilcisi olarak günümüze kadar süre gelmiştir. Hak her zaman galip gelmeye, batıl ise yok olmaya mahkumdur. “Hak geldi; bâtıl yıkılıp gitti. Zaten bâtıl yıkılmaya mahkumdur.” (İsra 81) Kerim kitabımızda hak ve batıl mücadelesinin hükmü net ifadeleler ile ortaya konulmuştur. Hz İbrahim as’ın hak mücadelesinde Nemrud’a karşı boyun eğmemeyişi ve Hz Musa as’ın sırtını Firavun’un yere getirememesi hakkın her zaman galip gelmesindendir. Hakeza Hz İsa As’ın hak davadan vaz geçmediğinden dolayı çarmıha gerilmesi bunun önemli delillerinden birisidir.

Günümüz dünyasında ise Hz İsa as’ı çarmıha geren zihniyet O’nu kutsallaştırıp ikon haline getirdi. Bununla birlikte ikon haline getirme yetmezmiş gibi şirki dünya kültürünün bir parçası haline getirmeye çalışıyorlar ve ülkemizi de istila etmeye başladılar. Sokaklarımız çam ağacı süslemeleri ile Noel babalarla dolup taşmaya başladı. Hz İsa as bunlarla mücadele ederken çarmıha gerilmedi mi? Hz İsa as hakkın savunucusu, sözcüsü ve batılın yok oluşunun mücahidi bir peygamber değil miydi? Efendimiz sav’e kadar hak batıl mücadelesi tüm hızıyla süre gelmiş ve Efendimiz sav hak ve batıl mücadelesin de en ağırlarını yaşamıştır.

Yıl 571 idi. Şirkin, küfrün içinden bir Peygamber doğuyordu. Alem hazırlık yapıyordu gelecek son nebi için ve varlık alemi sevinçliydi her şey O’nu bekliyordu. Abdulmuttalib’in torunu, Abdullah’ın oğlu Ve Amine’nin göz bebeği Ahmed-i Mahmud-u Muhammed Mustafa dünyaya teşrif ediyorlardı. Dünya şenleniyordu. Gelen Allah cc adını adıyla yan yana yazdığı Allah’ın son Resulü Muhammed Mustafa sav idi. Diğer peygamberlerimiz gibi Efendimiz sav’in risaletin de Çok ağır imtihanlar ve şerrin doruk nokta yaptığı bir ortamda hak mücadelesi veriyordu.

Efendimize türlü türlü işkenceler yaptılar ve ashabına çok eziyet ettiler, efendimiz yılmadan usanmadan, korkaklık göstermeden hak yolda sonuna kadar mücadele etti. Hz Muhammed SAV Efendmiz hak batıl mücadelesinde yurdundan çıkarılmadı mı? Efendimiz SAV Ebu Leheplerle, Ebu Cehillerle sonuna kadar haktan ayrılmadan mücadele etmedi mi? Hatta o kadar ileri gittiler ki Efendimiz sav’i öldürmeye teşebbüs ettiler. O’na fütursuzca teklifler yapmadılar mı? Bunlara karşı Efendimiz sav’in cevabı; “güneşi sağ elime, ayıda sol elime verseniz davamdan vaz geçmem” diye çağlar üstüne ve ümmet-i Muhammed’e hak davasını haykırmadı mı? Yurdundan çıkarılan Efendimiz’in boynu bükük hüzünlü bir şekilde yurdunu terk edip ashabı ile daha rahat batılla ve şirkle mücadele etmek için Mekke’den ayrılmadı mı? 630 yılında Mekke feth edilmek üzere Efendimiz yollara ashabı ile çıktı ve Mekke feth edildi. Kabe putlardan arındırıldı. Kabe aslına döndürüldü. Kabe özgürlüğüne kavuşturuldu. Kabe heybetliydi, Kabe aşk kokuyordu. Kabe şirkten batıldan arındırılmıştı. Kabe de yurdundan çıkarılan Hz Muhammed sav artık vardı ve kıyamete kadar var olmaya devam edecektir. İşte hak biraz ertelenir ama mutlaka hak galip gelicidir ve gelecektir.

Bu gün bizler haktan ayrılmazsak ve batıl yollara sapmazsak her zaman hak galip geldiği gibi bizlerde galip geleceğiz inşallah. Hak geldi batıl zail oldu. Batıl zail olmaya mahkümdur.

Allah’ın kelamına kulak verelim:

“O, gökten su indirdi de dereler kendi ölçülerince dolup aktı ve sel üste çıkan köpüğü aldı götürdü. Süs eşyası veya yararlanılacak bir şey elde etmek için ateşte erittikleri şeylerden de böyle köpük olur. İşte Allah, hak ile batıla böyle misal getirir. Köpüğe gelince sönüp gider. İnsanlara yararlı olan ise yerde kalır. İşte Allah, böyle misaller verir.” (Rad 17)

Mevlit kandili vesilesi ile Rabbim Efendimiz sav’i anlamayı ve Onun yolundan ayrılmamayı hepimize nasip kılsın. Bu kandil tüm acıların ber taraf olmasına ve Ümmet-i Muhammedin birliğine vesile olması duası ile Mevlit kandiliniz mübarek olsun.

Emin YAVUZYİĞİT
Uzman imam hatip
Facebook: Muhammet emin yavuzyigit
Facebook grup: VAAZ DOSYALARI


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret77524
SEÇME YAZILAR