• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

GÖNÜLDEN KALBE

İnternet Sitemize Hoş Geldiniz

Hz.Ali (r.a) tavsiyeler

HAZRETİ ALİ(r.a)’DEN GÜNÜMÜZ İDARECİLERİNE TAVSİYELER

Kıymetli okur kardeşim!

Ülkemiz yeni bir seçime doğru gitmektedir.Çeşitli partilere, ülkeyi idare etmeye talip aday adayları müracaat etmekteler.Bunlar doğal olan şeyler.Rabb’imden dimize ve vatanımıza hayırlı hizmet etmelerini diliyorum.

Ancak şu da bir gerçek ki,yaşamış olduğumuz bu cennet vatanı idare edenler henüz istenen seviyeye,(çağdaş sevi demiyorum) İslam toplumunun ulaşması gereken seviyeye ulaştıramadılar. Nedenleri tartışılabilir.Bu problemlerin çözümünde şüphesiz herkesten daha çok siyasilere büyük görevler düşmektedir.

Bu doğrultuda belki bir nebze faydalı olacağını düşündüğüm Hz. Ali (r.a.)’nun ifadeleri olduğu söylenen şu esasları bir kez daha sizlerle paylaşmak istedim.Rabbim istifade edenlerden olmamızı naşi eylesin.

Ümmetin malini ümmete dagitirken de son derece titiz davranirdi. Kendisine bir pay ayirma noktasinda gayet dikkatli olup, kimsenin hakkina tecavüz etmemekte de büyük bir örnek idi. Kendisini Kûfe'de görenler, Hz. Ali’nin ince bir elbisenin altında tir tir titreyerek camiye gittiğini aktarırlar. Devlet yönetici ve memurlarinin nasil davranmalari gerektigi konusunda su yönetmeligi hazirlamisti.


1. Halka karsi daima içinizde sevgi ve nezaket besleyin. Onlara bir canavar gibi davranmayin ve onlari azarlamayin.
2. Müslüman olsun olmasin herkese ayni davranin. Müslümanlar kardesleriniz, müslüman olmayanlar ise sizin gibi bir insandir. 
3. Affetmekten utanmayin. Cezalandirmada acele etmeyin. Emriniz altinda bulunanlarin hatalari karsisinda hemen öfkelenip kendinizi kaybetmeyin . 
4. Taraf tutmayin, bazi insanlari kayirmayin. Bu tür davranislar sizi zulme ve despotluga çeker. 
5. Memurlarinizi seçerken zalim yöneticilere hizmet etmemis ve devletin suçlarindan ve zulümlerinden sorumlu olmamis bulunmalarina dikkat edin. 
6. Dogru, dürüst ve nazik kisileri seçin ve çikar ummadan ve korkmadan aci gerçekleri söyleyebilenleri tercih edin. 
7. Atamalarda arastirma yapmayi ihmal etmeyin. 
8. Haksiz kazanç ve ahlâksizliklara düsmemeleri için memurlariniza yeterince maas ödeyin. 
9. Memurlarinizin hareketlerini kontrol edin ve bunun için güvendiginiz samimi kisileri kullanin. 
10. Mektuplar ve müracaatlara bizzat kendiniz cevap verin. 
11. Halkin güvenini kazanin ve onlarin iyiligini istediginize kendilerini inandirin . 
12. Hiç bir zaman vaadinizden ve sözünüzden dönmeyin. 
13. Esnaf ve tüccara dikkat edin; onlara gereken önemi gösterin, fakat ihtikâr, karaborsa ve mal yigmalarina izin vermeyin. 
14. El islerine yardim edin; çünkü bu yoksullugu azaltir, hayat standardini artirir. 
15. Tarımla uğraşanlar devletin servet kaynağıdır ve bir servet gibi korunmalıdır. 
16. Kutsal görevinizin yoksul, sakat ve yetimlere bakmak olduğunu hiç aklınızdan çıkarmayın. Memurlarınız onları incitmesin, onlara kötü davranmasın. Onlara yardım edin, koruyun ve yardımınıza ihtiyaç duydukları her zaman huzurunuza çikmalarına engel olmayın . 
17. Kan dökmekten kaçinin, İslâm'ın hükümlerine göre öldürülmesi gerekmeyen kimseleri öldürmeyin. Hz. Ali bütün bu emirleri kendi nefsinde eksiksiz uygulayan bir halifeydi. Beş yıllık halifeliği çok önemli olaylarla, savaş ve sıkıntılarla geçmisti. Fitnelere karşı sonuna kadar doğru yoldan sabırla mücadele etmek istedi sonunda şehid oldu. –(1)

1-Şamil İslam Ansiklopedisi

AYRICA GÖNÜLDEN KALBE SİTESİNİ OLUŞTURANLARA BAŞTA HASAN ÇAKIROĞLU OLMAK ÜZERE TEŞEKKÜR EDER HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİM.

BİZLERE DE NAZİK DAVETİNDEN DOLAYI HASAN ÇAKIROĞLU HACAMA TEŞEKKÜR EDERİM
Derleyen İstanbul-pendik üst kaynarca Reşat Üçüncü 
Yeni Camii Din Görevlisi

Mustafa YAĞCI


Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret77522
SEÇME YAZILAR